Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středověká romance, která stále platí

  3:50aktualizováno  3:50
Píše se rok 1149. Královský "hledač talentů" Thurstan Beauchamp se nepříliš ochotně vydává nakoupit živé návnady pro sokoly, má totiž důležitější práci: představit králi výjimečné anatolské tanečnice, na které celý kraj pěje chválu.

Barry Unsworth | foto: Profimedia.cz

Netuší, že následující týdny mu přinesou také zkoušku, jakou dosud nikdy nemusel podstoupit. Tak začíná patnáctý román britského prozaika Barryho Unsworthe Tanečnice.

Mezi žánry
Barry Unsworth není jednoduchou postavou britské literatury. Větší část života prožil v cizině a rodnou zem nazývá "poněkud nevábným a omezeným místem" – vadí mu zejména britská zahraniční politika, která podle něj stojí za přítomností i minulostí.

I proto se ve svých dílech stále vrací k témuž námětu, totiž ke střetu moci a ideálů, k historickým kompromisům, ale také intrikám a neměnnosti lidské povahy.

Do "škatulky" autorů historických románů však bývá vřazován poněkud nespravedlivě. Ano, psal o starověkém Řecku, středověké Anglii i vrcholné éře otrokářství, ale historická období byla často jen jednou z časových rovin, jež v daném díle použil.

Historie pro Unsworthe není samoúčelná. I Tanečnice zdaleka přesahuje hranici žánru: vyjadřuje se prostřednictvím historie i  k věcem, které na rozdíl od  kulis a kostýmů nepozbyly naléhavosti.

Z rytíře pobočníkem
Unsworth velmi prostým jazykem zachytil jedno z významných, neprávem opomíjených období evropských dějin, kdy na jednom místě žili v relativní symbióze a toleranci muslimové, Normani i židé.

Tento raný a tehdy i funkční multikulturalismus založený ne velmi křehkých základech byl však odsouzen k zániku, už jen kvůli rostoucím sporům mezi papežským stolcem a Svatou říší římskou.

V těchto neklidných dobách vyrůstal hlavní hrdina románu Thurstan, křesťan, který odmala směřoval k rytířskému stavu, ale skončil jako pobočník vysoce postaveného muslimského státního úředníka na dvoře sicilského krále. Je ztělesněním rytířských ctností a navzdory odlišnému původu je velmi loajální svému pánu.

Nikdy by ho nenapadlo, že by mohl zradit muže, kterému ve svém životě vděčí za mnohé. Ale co když potká dětskou lásku a uvěří tomu, že jejím přičiněním může opět nabýt ztraceného postavení? Stojí před těžkým rozhodnutím: obětovat nejlepšího přítele a dobrodince, či dát přednost cti před citem.

Lidstvo je stále stejné
V nelehké situaci mu pomůže láska mladinké anatolské tanečnice. Nesrína je pravým opakem všeho, co mu do té doby komplikovalo život. Je nejen krásná a talentovaná, je i prostá veškerého dvorského klamu a intrik, má v sobě přirozenou moudrost a především: je zcela svobodná. Teprve po jejím boku Thurstan pochopí, jaké je to žít jen sám za sebe, bez tlaku okolí a diktátu shora.

Románem Tanečnice Barry Unsworth promluvil k palčivým otázkám dneška: k problematickému soužití etnik i mocenským rozporům. Má jedna kultura právo potlačovat jinou, prohlašovat ji za méněcennou a škodlivou? Je zjevné, že západní civilizaci příliš nestraní.

Svým románem se snaží naznačit, že se v historii lidstva nic zásadního neudálo a lidstvo je stále stejné. On chce jen  najít v této historii skryté alternativy a tajné cestičky, vše vylíčit pomocí obyčejného příběhu. Tak jako v případě Thurstana Beauchampa a krásné tanečnice Nesríny.

BARRY UNSWORTH - Tanečnice
Přeložil Ladislav Nagy. BB art, 336 stran, doporučená cena: 249 korun.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americký spisovatel Dan Brown představil na knižním veletrhu ve Frankfurtu svou...
Šifru mistra Trumpa nezvládnu napsat ani já, vtipkoval Dan Brown

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Spisovatel Dan Brown je hvězdným hostem knižního veletrhu ve Frankfurtu, kde uvedl svou novinku Origin. Jeho příjezdu předcházely manévry podobné příjezdu...  celý článek

Mladík si svítí v domě rodičů ve venezuelském městě El Calvario, ve kterém byly...
RECENZE: Blackout je drtivý a nepříjemně věrohodný návod, jak zničit svět

Češi už jsou také na červené, stojí na 11. straně depresivního románu Marka Elsberga Blackout. To znamená, že jsme bez elektřiny. Jen krátce poté, co stejný...  celý článek

Diváci berlínské olympiády roku 1936 svorně zdraví v nacistickém pozdravu.
RECENZE: Jak se Hitlerova olympiáda stala lekcí manipulace a lži

Berlínská olympiáda je dodnes velmi atraktivní téma: fantastické výkony Jesseho Owense, Hitlerovy hákové kříže a především zfanatizované davy pochodující...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.