Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strašný lesů pán Stropnický v Brabcově Máji připomíná hipíka

  17:46aktualizováno  17:46
Dlouho očekávaná filmová verze nejslavnější české romantické básně Máj Karla Hynka Máchy bude mít premiéru 21. srpna. Jejím hlavním tvůrcem je František A. Brabec.

z filmu Máj (Matěj Stropnický) | foto: Jan Vojtek

Jeden z našich předních filmových kameramanů nevstupuje Májem do neznámé řeky - klasiku české poezie se pokusil zpracovat za pomoci především obrazového jazyka už v roce 2000, kdy natočil Erbenovu Kytici. Ta se nakonec dočkala osmi nominací na Českého lva a vidělo ji 600 tisíc diváků.

Oproti Kytici se Brabec tentokrát úzkostlivě nedržel předlohy. Ačkoli ve filmu zní i veršované úryvky Máchova originálního textu, nejčastěji recitované Janem Třískou, v nemnoha mluvených pasážích jsou připsány i běžné filmové dialogy.

Trailer filmu Máj

. Jan Tříska zná celý Máj zpaměti

V roce 2005 jej recitoval u Máchova pomníku

Režisér, kameraman a spolu s Ivanou Novákovou spoluscenárista v jedné osobě vsadil především na vizuální stránku, na široké záběry přírody v Českém středohoří, obrazem zachytil i živočišnost hlavních hrdinů.

z filmu Máj (Sandra Lehnertová)

Kdo je vinen?
Kompletně vystavěný děj, Máchou v Máji de facto jen načrtnutý, rámuje v Brabcově pojetí postava kata-vypravěče (Jan Tříska), který se vrací na místo, kde brutálním způsobem musel popravit mladého vůdce loupežníků Viléma (Matěj Stropnický).

z filmu Máj (Matěj Stropnický, Juraj Kukura)Ten se stal víceméně souhrou nešťastných náhod vrahem svého otce, "chlapáckého" mlynáře Schiffnera (Juraj Kukura) poté, co jej přistihl v náručí vášnivě milované dívky Jarmily (Sandra Lehnertová), pro niž by "bylo hříchem nehřešit". Ta po Vilémově popravě dobrovolně umírá skokem do jezera. Na čí straně je opravdová vina a co po lidském příběhu zbylo, táže se kat při pohledu na popraviště s Vilémovou lebkou.

z filmu Máj (Matěj Stropnický)Romantický ráz vyprávění i snímání odpovídá předloze Karla Hynka Máchy (jakkoli vrstevnatost a širokopásmovost obrazové stránky někomu mohou připadat možná až příliš "opulentní"). Jejímu duchu vlastně nejsou vzdáleny ani pasáže vášnivé fyzické lásky či naopak naturalisticky vykreslené násilí (velmi krvavá otcovražda, Vilémovo lámání kolem a následné stětí).

z filmu Máj (Matěj Stropnický)Naproti tomu poněkud "postmoderně" (a je otázka, zda zamýšleně či bezděky) působí Matěj Stropnický coby "strašný lesů pán" - v indiánském náhrdelníku z imitace dikobrazích ostnů vypadá spíš jako návštěvník rockového festivalu v Trutnově a jeho "loupežnická banda" zjevem i chováním spíš připomíná partu hipíků.

. Jak Brabec hledal Viléma a Jarmilu

Čtěte reportáž z konkurzu na obsazení Máje

"Dobu jsme nechtěli definovat přesně – příběh se odehrává prostě kdysi dávno, a proto ani kostýmy či dekorace nejsou přesně zařazeny," říkají o výtvarné stránce snímku kostýmní výtvarnice Jaroslava Pecharová a architekt Jindřich Goetz.

Kontroverze možná vzbudí i hudba skupiny Support Lesbiens. Většina instrumentálních pasáží, kde se prolínají kytary se symfonickým orchestrem, vcelku koresponduje s námětem, otázky vyvolávají okamžiky, kdy kinem zazní tvrdé rockové riffy a pokusy o zhudebnění Máchových veršů.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Najdete na iDNES.cz