Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strašný lesů pán Stropnický v Brabcově Máji připomíná hipíka

  17:46aktualizováno  17:46
Dlouho očekávaná filmová verze nejslavnější české romantické básně Máj Karla Hynka Máchy bude mít premiéru 21. srpna. Jejím hlavním tvůrcem je František A. Brabec.

z filmu Máj (Matěj Stropnický) | foto: Jan Vojtek

Jeden z našich předních filmových kameramanů nevstupuje Májem do neznámé řeky - klasiku české poezie se pokusil zpracovat za pomoci především obrazového jazyka už v roce 2000, kdy natočil Erbenovu Kytici. Ta se nakonec dočkala osmi nominací na Českého lva a vidělo ji 600 tisíc diváků.

Oproti Kytici se Brabec tentokrát úzkostlivě nedržel předlohy. Ačkoli ve filmu zní i veršované úryvky Máchova originálního textu, nejčastěji recitované Janem Třískou, v nemnoha mluvených pasážích jsou připsány i běžné filmové dialogy.

Trailer filmu Máj

. Jan Tříska zná celý Máj zpaměti

V roce 2005 jej recitoval u Máchova pomníku

Režisér, kameraman a spolu s Ivanou Novákovou spoluscenárista v jedné osobě vsadil především na vizuální stránku, na široké záběry přírody v Českém středohoří, obrazem zachytil i živočišnost hlavních hrdinů.

z filmu Máj (Sandra Lehnertová)

Kdo je vinen?
Kompletně vystavěný děj, Máchou v Máji de facto jen načrtnutý, rámuje v Brabcově pojetí postava kata-vypravěče (Jan Tříska), který se vrací na místo, kde brutálním způsobem musel popravit mladého vůdce loupežníků Viléma (Matěj Stropnický).

z filmu Máj (Matěj Stropnický, Juraj Kukura)Ten se stal víceméně souhrou nešťastných náhod vrahem svého otce, "chlapáckého" mlynáře Schiffnera (Juraj Kukura) poté, co jej přistihl v náručí vášnivě milované dívky Jarmily (Sandra Lehnertová), pro niž by "bylo hříchem nehřešit". Ta po Vilémově popravě dobrovolně umírá skokem do jezera. Na čí straně je opravdová vina a co po lidském příběhu zbylo, táže se kat při pohledu na popraviště s Vilémovou lebkou.

z filmu Máj (Matěj Stropnický)Romantický ráz vyprávění i snímání odpovídá předloze Karla Hynka Máchy (jakkoli vrstevnatost a širokopásmovost obrazové stránky někomu mohou připadat možná až příliš "opulentní"). Jejímu duchu vlastně nejsou vzdáleny ani pasáže vášnivé fyzické lásky či naopak naturalisticky vykreslené násilí (velmi krvavá otcovražda, Vilémovo lámání kolem a následné stětí).

z filmu Máj (Matěj Stropnický)Naproti tomu poněkud "postmoderně" (a je otázka, zda zamýšleně či bezděky) působí Matěj Stropnický coby "strašný lesů pán" - v indiánském náhrdelníku z imitace dikobrazích ostnů vypadá spíš jako návštěvník rockového festivalu v Trutnově a jeho "loupežnická banda" zjevem i chováním spíš připomíná partu hipíků.

. Jak Brabec hledal Viléma a Jarmilu

Čtěte reportáž z konkurzu na obsazení Máje

"Dobu jsme nechtěli definovat přesně – příběh se odehrává prostě kdysi dávno, a proto ani kostýmy či dekorace nejsou přesně zařazeny," říkají o výtvarné stránce snímku kostýmní výtvarnice Jaroslava Pecharová a architekt Jindřich Goetz.

Kontroverze možná vzbudí i hudba skupiny Support Lesbiens. Většina instrumentálních pasáží, kde se prolínají kytary se symfonickým orchestrem, vcelku koresponduje s námětem, otázky vyvolávají okamžiky, kdy kinem zazní tvrdé rockové riffy a pokusy o zhudebnění Máchových veršů.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz