Vizuál ke hře Válka, kterou ve Strašnickém divadle uvádí domácí soubor Divadlo...

Vizuál ke hře Válka, kterou ve Strašnickém divadle uvádí domácí soubor Divadlo X10 | foto: Strašnické divadlo

Je tu někdo negr? A co s tím uděláme? Hře vévodí strach z cizinců

  • 5
Za zvuku varhan nastupují na scénu čtyři postavy, od pohledu válečníci. Ač jejich brnění tvoří kusy rohoží, obličej zakrývá obyčejná látka a na hlavě mají helmy pouze proutěné, nikterak to neubírá jejich hrůzostrašnému vzezření. Ve Strašnickém divadle v Praze se právě zkouší náročný text Rainalda Goetze Válka.

Německý autor napsal nedějové mozaikovité pásmo v polovině 80.­let, tehdy je pojal jako reakci na neschopnost mírových hnutí a západní politiky reagovat na aktuální situaci. V nadčasovém textu by se tak dala snadno najít paralela k dnešní době a aktuální imigrantské krizi. A­to zvláště poté, kdy Strašnické divadlo svou inscenaci přináší s­ podtitulem: „Je tu někdo negr? A­ co s tím uděláme?“

„To, že hru uvádíme nyní, je náhoda,“ vysvětluje režisér Jan Frič. Zařazení Goetzova kusu do repertoáru Divadla X10, jež ve strašnickém kulturním centru sídlí, je totiž náhrada za jiné nezrealizované téma. Strašnická scéna s Válkou přišla dříve, než naši společnost ovládla současná diskuse o imigračních vlnách. „Naše Válka s uprchlickou krizí souvisí, ale nehrajeme konkrétně o ­tom, že v Eritreji je zrovna válka,“ vysvětluje.

Slovo, jež funguje nejlépe

„Co v lidech dělá strach z budoucnosti, co proměňuje lidské chování?“ přibližuje Frič otázky, které si jeho nový počin klade. „Naše hra hledá zdroje fašizujícího myšlení. O uprchlících bych tolik nemluvil. Původní text se věnuje dějinám Německa, nástupu Hitlera. Goetz ho dává do kontextu i se studentskými bouřemi v 60. letech a společenskou krizí let osmdesátých,“ pokračuje.

Kontroverzní výraz „negr“ ve Válce zazní opakovaně. „Je to zprofanované slovo, které popkulturně funguje nejlépe,“ vysvětluje Frič, proč pod tímto výrazem sjednotil všechny cizince, s nimiž se vyděšená společnost v Goetzově textu vyrovnává. „Když budeme mluvit o ­uprchlické krizi, tak obzvláště v ­Česku je vtipné, že všichni sedí v­ hospodách a řeší negry, ač nikdo nikdy žádného neviděl,“ popisuje režisér další východiska své hry. I­ proto zde najdeme hospodské povaleče nadávající nad sklenicí piva.

„Ale chtěl bych se vyhnout tomu, aby Válka vyzněla jako politická inscenace. Je to spíš ironický komentář,“ varuje Frič, který má za sebou režie v pražském A studiu Rubín či pražském Divadle Na zábradlí, kde loni divadelní kritiku nadchl oceňovaným kusem Velvet Havel.

Ve Válce, která má premiéru v sobotu večer, se představí Anežka Hessová, Tomáš Červinek, Michal Dudek, Jakub Gottwald, Jiří Kniha, Jakub Kropáček a Matěj Nechvátal.