Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strakonický dudák se vrací

  16:20aktualizováno  16:20
Báchorka Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák se v pátek večer vrací na divadelní jeviště. Hru se zpěvy a tanci nastudovalo Jihočeské divadlo. Strakonického dudáka, kterého podle hry Josefa Kajetána Tyla nově napsal režisér Jan Novák, uvádí Jihočeské divadlo na své hlavní scéně dnes večer poprvé po pětačtyřiceti letech. Zhruba sto padesát let starou pohádkovou hru přepsal režisér do současného jazyka.
"Pokud bychom chtěli hrát původní Tylův text, tak by to herce mohlo svádět k tomu, aby hráli jen typy, a ne charaktery. Ty situace, které Tyl napsal, jsou věčné, ale dnešnímu jazyku budou herci víc věřit, takže se dokážou s postavami lépe sžít," objasnil režisér. Soudí, že současný jazyk přiblíží hru i divákům.

Jinak ale režisér do původního textu nezasahoval, všechny hlavní motivy i stavba hry zůstaly nedotčené. Pouze se ještě rozhodl zdůraznit v představení hudbu a tanec.

Proto má nejnovější budějovická inscenace místo původních asi šesti kupletů dvanáct písniček. "Písničky, které pro nás složil Pavel Malhocký, v představení výrazně posouvají děj. Díky nim je z něj i zábavnější podívaná. Chtěli bychom totiž, aby Strakonický dudák byl příjemným rodinným představením, na které budou chodit i rodiče s dětmi," objasnil dramaturg František Řihout.

Hlavní roli Dorotky ztvárnila nejmladší herečka činohry, Klára Jandová, která poprvé vstoupila na jeviště Jihočeského divadla loni na podzim v Klicperově hře Hadrián z Římsů. Mezitím si zahrála i v současných hrách - v Daňkově komedii Dva na koni a jeden na oslu a ve hře Klíčovou dírkou.

Divadlo vsadilo na to, že právě dětští diváci tuto mladou herečku dobře znají, a to jako princeznu ve filmové pohádce Král sokolů. "Strakonický dudák ale není čistá pohádka, je to obyčejný lidský příběh, jen obohacený o pohádkové postavy," říká představitelka Dorotky. Švandu hraje Martin Davídek, který se v budějovickém divadle představil poprvé na točně, v inscenaci Shakespearovy Bouře režiséra Jana Kačera.

Jedním z důvodů, proč se divadlo vrací ke Strakonickému dudákovi, je podle dramaturga také skutečnost, že nejmladší herecká generace zatím nedostala příležitost vyzkoušet si Tylovy hry. "Tyl byl dobrým dramatikem, obzvlášť jeho báchorky budou věčné. Proto by byla škoda, kdyby jim tato zkušenost chyběla," míní.

Nejmladší herečka činohry, která absolvovala pražskou konzervatoř teprve před rokem, s tím souhlasí. "To je pravda, ten příběh má nestárnoucí téma - lásku, která dokáže vyřešit všechny problémy," dodává Jandová a potvrzuje, že se s Tylem setkává opravdu úplně poprvé. Při přípravě na představení četla i originál Tylovy hry. "Tehdejší jazyk by byl dnes už opravdu nesrozumitelný, hlavně dětem, které budou na představení asi chodit také," míní herečka.

Roli Švandovy matky víly Rosasavy ztvárnila Bibiana Šimonová, falešného Švandova přítele Vocilku hraje Martin Kubačák, Kalafunu a Kordulu hrají Martin Hruška a členka opery Iva Hošpesová.

Strakonický dudák se neobjevil na hlavní scéně budějovického divadla skoro padesát let, protože v minulosti patřil do základního repertoáru českokrumlovské točny. Až do konce osmdesátých let tam divadlo sehrálo celkem čtyři různé inscenace, proto nebyl důvod uvádět ho i v kamenném divadle. Jenže naposledy se hrál v roce 1988 a od té doby vůbec. "To je přece škoda, vždyť s Tylem je naše divadlo úzce spojeno. Krátce předtím, než v Plzni zemřel, vystoupil naposledy jako herec právě na našem jevišti," připomíná Řihout. Domnívá se dokonce, že by se nejnovější inscenace Strakonického dudáka mohla na točnu vrátit Příští léto se s ní sice nepočítá, ale divadlo pořád doufá, že točna příští rok neskončí: "Kdyby se hrálo dál, nevidím důvod, proč ho tam neuvést. Vždyť už tam patří," míní dramaturg.

K páteční premiéře Strakonického dudáka připravilo Jihočeské divadlo také výstavu v divadelní galerii. Divákům představuje tři strakonické výtvarníky, Vladimíru Lačnou, Karla Burdu a Ivana Čecha.

Zleva Klára Jandová (Dorotka), Martin Davídek (Švanda) a Rosava (Bibiana Šimonová) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zprava Klára Jandová (Dorotka), Martin Davídek (Švanda) a Rosava (Bibiana Šimonová) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zleva Martin Davídek (Švanda) a Vocilka (Martin Kubačák) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zprava Klára Jandová (Dorotka) a Martin Davídek (Švanda) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

princezna Zulika (Helena Vondrušková) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zprava Klára Jandová (Dorotka) a Martin Davídek (Švanda) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Najdete na iDNES.cz