Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strakonický dudák se vrací

  16:20aktualizováno  16:20
Báchorka Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák se v pátek večer vrací na divadelní jeviště. Hru se zpěvy a tanci nastudovalo Jihočeské divadlo. Strakonického dudáka, kterého podle hry Josefa Kajetána Tyla nově napsal režisér Jan Novák, uvádí Jihočeské divadlo na své hlavní scéně dnes večer poprvé po pětačtyřiceti letech. Zhruba sto padesát let starou pohádkovou hru přepsal režisér do současného jazyka.
"Pokud bychom chtěli hrát původní Tylův text, tak by to herce mohlo svádět k tomu, aby hráli jen typy, a ne charaktery. Ty situace, které Tyl napsal, jsou věčné, ale dnešnímu jazyku budou herci víc věřit, takže se dokážou s postavami lépe sžít," objasnil režisér. Soudí, že současný jazyk přiblíží hru i divákům.

Jinak ale režisér do původního textu nezasahoval, všechny hlavní motivy i stavba hry zůstaly nedotčené. Pouze se ještě rozhodl zdůraznit v představení hudbu a tanec.

Proto má nejnovější budějovická inscenace místo původních asi šesti kupletů dvanáct písniček. "Písničky, které pro nás složil Pavel Malhocký, v představení výrazně posouvají děj. Díky nim je z něj i zábavnější podívaná. Chtěli bychom totiž, aby Strakonický dudák byl příjemným rodinným představením, na které budou chodit i rodiče s dětmi," objasnil dramaturg František Řihout.

Hlavní roli Dorotky ztvárnila nejmladší herečka činohry, Klára Jandová, která poprvé vstoupila na jeviště Jihočeského divadla loni na podzim v Klicperově hře Hadrián z Římsů. Mezitím si zahrála i v současných hrách - v Daňkově komedii Dva na koni a jeden na oslu a ve hře Klíčovou dírkou.

Divadlo vsadilo na to, že právě dětští diváci tuto mladou herečku dobře znají, a to jako princeznu ve filmové pohádce Král sokolů. "Strakonický dudák ale není čistá pohádka, je to obyčejný lidský příběh, jen obohacený o pohádkové postavy," říká představitelka Dorotky. Švandu hraje Martin Davídek, který se v budějovickém divadle představil poprvé na točně, v inscenaci Shakespearovy Bouře režiséra Jana Kačera.

Jedním z důvodů, proč se divadlo vrací ke Strakonickému dudákovi, je podle dramaturga také skutečnost, že nejmladší herecká generace zatím nedostala příležitost vyzkoušet si Tylovy hry. "Tyl byl dobrým dramatikem, obzvlášť jeho báchorky budou věčné. Proto by byla škoda, kdyby jim tato zkušenost chyběla," míní.

Nejmladší herečka činohry, která absolvovala pražskou konzervatoř teprve před rokem, s tím souhlasí. "To je pravda, ten příběh má nestárnoucí téma - lásku, která dokáže vyřešit všechny problémy," dodává Jandová a potvrzuje, že se s Tylem setkává opravdu úplně poprvé. Při přípravě na představení četla i originál Tylovy hry. "Tehdejší jazyk by byl dnes už opravdu nesrozumitelný, hlavně dětem, které budou na představení asi chodit také," míní herečka.

Roli Švandovy matky víly Rosasavy ztvárnila Bibiana Šimonová, falešného Švandova přítele Vocilku hraje Martin Kubačák, Kalafunu a Kordulu hrají Martin Hruška a členka opery Iva Hošpesová.

Strakonický dudák se neobjevil na hlavní scéně budějovického divadla skoro padesát let, protože v minulosti patřil do základního repertoáru českokrumlovské točny. Až do konce osmdesátých let tam divadlo sehrálo celkem čtyři různé inscenace, proto nebyl důvod uvádět ho i v kamenném divadle. Jenže naposledy se hrál v roce 1988 a od té doby vůbec. "To je přece škoda, vždyť s Tylem je naše divadlo úzce spojeno. Krátce předtím, než v Plzni zemřel, vystoupil naposledy jako herec právě na našem jevišti," připomíná Řihout. Domnívá se dokonce, že by se nejnovější inscenace Strakonického dudáka mohla na točnu vrátit Příští léto se s ní sice nepočítá, ale divadlo pořád doufá, že točna příští rok neskončí: "Kdyby se hrálo dál, nevidím důvod, proč ho tam neuvést. Vždyť už tam patří," míní dramaturg.

K páteční premiéře Strakonického dudáka připravilo Jihočeské divadlo také výstavu v divadelní galerii. Divákům představuje tři strakonické výtvarníky, Vladimíru Lačnou, Karla Burdu a Ivana Čecha.

Zleva Klára Jandová (Dorotka), Martin Davídek (Švanda) a Rosava (Bibiana Šimonová) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zprava Klára Jandová (Dorotka), Martin Davídek (Švanda) a Rosava (Bibiana Šimonová) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zleva Martin Davídek (Švanda) a Vocilka (Martin Kubačák) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zprava Klára Jandová (Dorotka) a Martin Davídek (Švanda) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

princezna Zulika (Helena Vondrušková) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Zprava Klára Jandová (Dorotka) a Martin Davídek (Švanda) v nové inscenaci Jihočeského divadla Strakonický dudák.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Jen tak nezmizím. Iva Janžurová bude hostem pořadu Za scénou

Iva Janžurová

Herečka, režisérka, dramatička. Iva Janžurová zvládá na divadle střídat rozličné profese a na plátnech by se snad brzy...

Najdete na iDNES.cz