Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strach(y) ze tmy přináší do kin nejhorší noční můry

  16:44aktualizováno  16:44
Svým nejtemnějším nočním můrám dali podobu současní nejlepší francouzští výtvarníci a animátoři. Výsledek je snímek Strach(y) ze tmy - tedy film, který probouzí strach v jeho nejniternější podobě.

Z filmu Strach(y) ze tmy | foto: AČFK

Z filmu Strach(y) ze tmyVýtvarný "dozor" na filmem držel dle vlastních slov malíř písmenek Etienne Robial, kromě bezpočtu obalů na vinyly či krabičky od zápalek autor loga francouzského Národního centra pro kinematografii, tvůrce grafiky televize Canal+ a majitel komiksového vydavatelství Futuropolis.

Pro práci na filmu svolal současnou špičku komiksové tvorby a zadal jejím představitelům úkol převést vlastní noční můry do filmové podoby pouze za pomoci černé a bílé, případně několika odstínů šedé.

TRAILER K FILMU STRACH(Y) ZE TMY

Jen si to představte: pavoučí nohy kloužou po nahé pokožce. Ložnicí znějí nevysvětlitelné noční zvuky. Obrovský prázdný dům, kde cítíte něčí přítomnost. Injekce, která se přibližuje víc a víc. Cosi uvězněného v lahvi formaldehydu nebo štěkající pes s vyceněnými tesáky.

Z filmu Strach(y) ze tmyTo vše najdete ve filmu, na kterém se podílelo deset uznávaných ilustrátorů a tvůrců undergroundového komiksu. "Slibují výstřední, děsivou, odpornou, zneklidňující a občas i zábavnou podívanou plnou děsů, které vás nenechají spát," láká štáb.

Od psů až k tajemným stvůrám
Strach(y) ze tmy se skládají ze šesti provázaných příběhů. V prvním z nich se divák seznámí s psovodem, kterému se sem tam jeden ze svěřenců rád utrhne. Druhý zase vypráví o chlapci, jenž má zálibu ve hmyzu.

Z filmu Strach(y) ze tmy

Pokud jde o noční můry, zažívá je i malá dívenka, hrdinka třetí epizody. Nadpřirozeno reprezentuje tajemná stvůra likvidující lidi v povídce číslo čtyři. Vybočením je pak předposlední část, v níž ženský hlas líčí své každodenní obavy, a poctivý strach ze tmy je skryt ve finále snímku.

Z filmu Strach(y) ze tmyNázory na výtvarně mimořádně zajímavý počin s minimem dialogů se různí. Luke Y. Thompson z L. A. Weekly tvrdí, že "ve světě, kde by Oscara za nejlepší animovaný film nedostaly automaticky společnosti Disney nebo Dreamworks, by tento film získal zasloužené vítězství."

Naopak drtivá většina diváků, diskutujících na filmových webech, hovoří o promarněných šancích na skutečně zajímavý film, přičemž hlavní vada nespočívá ve výtvarné stránce - problém je prý ve scénářích.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz