Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky lidí se loučily s hercem Brodským

  13:58aktualizováno  13:58
Česká Lípa - Několik stovek lidí se přišlo k českolipské obřadní síni naposledy rozloučit s hercem Vlastimilem Brodským. Přestože pozůstalí plánovali jen uzavřený obřad v rodinném kruhu, smuteční hosté, kteří směli vstoupit jen s pozvánkou, zaplnili všechna místa v sále. Filmový a divadelní herec zemřel v sobotu 20. dubna na své chalupě ve Slunečné, kde se podle neoficiálních informací zastřelil.

Mimo přátel, sousedů a herců se umělci přišli poklonit a přinesli kytičku i jeho diváci.

Jako první přijela a také odjela umělcova dcera Tereza s manželem, přítomen byl syn Marek. Bývalou manželku Brodského, herečku Janu Brejchovou, doprovázela Jiřina Jirásková. Mezi smutečními hosty byli i Jiří Bartoška, Jiřina Bohdalová, Ondřej Havelka či režisér Ivo Paukert.

"Jsou okamžiky, kdy slova, jak říká Hamlet, jsou jen slova, slova a slova," poznamenal při odchodu ministr Pavel Dostál. Manželé Havlovi poslali věnec oranžových karafiátů.

"V každém z nás si zanechal střípek své tolerantní, slunečné povahy, střípek lásky k divadelnímu bytí, střípek svého humoru, ironie, sebeironie, pochopení a účinného soucitu," vzkázali v posledním poselství Brodskému jeho kolegové z Herecké asociace.

Patnáctiminutový obřad provázelo jen Snění od Roberta Schumanna, a skladby Dmitrije Šostakoviče.

Vlastimil Brodský nalezne místo posledního odpočinku ve Slunečné na Českolipsku, kde 20. dubna zemřel. Na místním hřbitově jsou pochováni i jeho rodiče.

Českolipská policie kvůli pohřbu přijala zvláštní dopravní opatření. Příjezd smutečních hostů koordinovaly desítky policistů a strážníků.

Smrt Brodského nezavinil nikdo druhý
"Nešlo o trestný čin, nic tomu nenasvědčuje," řekla po pitvě mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. "Další informace o úmrtí nebudeme na přání rodiny poskytovat," sdělila Baláková iDNES. Podle neoficiálních informací se Brodský v sobotu u své chalupy v obci Slunečná na Českolipsku zastřelil.

Podrobnosti nechce sdělit ani patolog turnovské nemocnice, kde se pitva konala. "Konečné výsledky dostane jen policie," uvedl lékař.

Vlastimil Brodský zemřel v sobotu 20. dubna ráno kolem deváté hodiny. Oblíbený divadelní a filmový herec by letos v prosinci oslavil dvaaosmdesátileté narozeniny.

Slávka Kopecká, autorka a nakladatelka vzpomínkové knihy "Drobečky z půjčovny duší" na dotaz redakce iDNES, zda Vlastimil Brodský mohl spáchat sebevraždu, tuto možnost nevyloučila.


U všech úmrtí, která nenastala přirozenou cestou, se ze zákona provádí zdravotní pitva. Nalezne-li zdravotní patolog stopy nasvědčující cizímu zavinění, nařídí státní zástupce bezodkladně pitvu soudní. Díky neprokázání cizího zavinění v případě úmrtí Vlastimila Brodského k soudní pitvě nedošlo.

"Vím, Vlastimil Brodský míval vždycky v dubnu deprese a že si kdysi pořídil pistoli kvůli zlodějům na chalupě. Několikrát mi řekl, že se jednou zastřelí, ale nevím to jistě, a v poslední době jsme s ním nemluvila," řekla Slávka Kopecká. "Je mi po něm smutno," uvedla.

Podrobnosti o hercově smrti nesdělila ani českolipská záchranná služba. "Když jsme přijeli, byl už mrtev," řekl šéf záchranné služby Jaroslav Popelka.


Vlastimila Brodského budou postrádat generace diváků a posluchačů.

Slunečná je otřesena
Obec Slunečná, v níž mají chalupáři početní převahu nad místními, se nemůže ze smrti Vlastimila Brodského vzpamatovat.

"Jezdil sem přes 30 let. Byl vždy skromný, vlídný a lidový. Každý ho tu měl rád," řekla hercova sousedka Marie Šourková. Ráno mu stejně jako v jiné dny, které trávil na chalupě, chtěla přinést čerstvé rohlíky a noviny. "Když jsem se blížila k chalupě, viděla jsem tam již záchranku. Za chvíli ale přijela i policie," popsala.

Vzpomínka herce Jiřího Lábuse

Co se dá vůbec říct? Každý vám potvrdí totéž, každý ho měl rád. Bróďa byl strašně skromný člověk, navíc měl opravdu vzácný dar sebeironie a černého humoru, který je i mně ohromně sympatický. Připomněl jsem si to znovu při natáčení jeho posledního filmu Babí léto. Vždycky jsme se pro něj zastavili doma a kdykoli lezl do auta, říkal mi: Promiň, Jiříčku, že se mnou budeš pracovat! Nebo kdysi jsem si zapomněl v produkci brýle, on mi je vyzvedl, já si pro ně zaskočil do jeho bytu a strávil jsem u něho tak neuvěřitelné odpoledne... Ne, to se nedá vyprávět, to by byla historka na dlouhé povídání. A taky si pamatuji naše setkání při natáčení seriálu Arabela. Tehdy se Vlastimil Brodský a Jiří Sovák navzájem věčně trumfovali, kdo z nich má více chorob a kdo musí dodržovat více diet; bavili celé okolí a vždy to skončilo tím, že oba snědli všecko, co v barrandovské kantýně našli. Je mi smutno, když si pomyslím, jak z téhle skvělé herecké generace odchází jeden Mistr za druhým.

Nikdo ji nepustil do domu a na přání rodiny nechtěl ani nic říct. Tělo Broďi, jak mu v obci všichni důvěrně říkali, leželo přikryté prostěradlem před pomníčkem na zahradě.

Brodský byl na své chalupě celý týden. Místní ho viděli naposledy v pátek večer v restauraci. Nechodil tam na pivo, ale vždy chtěl něco na zub. V pátek si objednal bramboráčky s mlékem, jindy si dával zmrzlinu.

Klidu si na chalupě Brodský moc neužil. Stále měl kolem sebe dost přátel, kteří jej navštěvovali. Letos přijel do Slunečné dvakrát. Během velikonoční návštěvy ho postihla mozková mrtvice a skončil v nemocnici. Bojoval se stálou únavou a vyčerpáním. "V pátek byl však veselý, bavil se jako jindy," řekla servírka Marika Vodičková.

Divadelní a filmový svět truchlí
Čeští umělci hodnotí smrt Vlastimila Brodského nejen jako odchod velkého herce, ale i oduševnělého a inteligentního člověka. "Byl to snad vedle Miloše Kopeckého nejinteligentnější český herec, s jakým jsem měla tu čest pracovat," uvedla hercova dlouholetá přítelkyně Jiřina Jirásková.

"Jak jsem Bróďu znal, je pro mě nepochopitelné, že by mohlo být něco pravdy na spekulacích o sebevraždě. Nedokázal bych si to vysvětlit," uvedl Jiří Bartoška. "Dělali jsem na tomto filmu, netuše, že Babí léto bude opravdu jeho babím létem," řekl Bartoška, který se podílel na posledním filmu Brodského v režii Vladimíra Michálka. "Nějak nám ti velcí bardi jeviště odcházejí a mám strach, aby se rodili další," dodal.

Brodského odchod zasáhl i významného českého režiséra Jiřího Menzela. S ním Brodský natočil nejen oscarové Ostře sledované vlaky, ale i další klenoty českého filmu jako vančurovské Rozmarné léto nebo trezorové Skřivánky na niti. "Pro český film udělal dost, ale je ho škoda jako každého dobrého člověka," řekl. "Bylo to veliké srdce a takových herců je málo. Z toho plátna to srdíčko vždycky všechno převážilo," uvedl.

Přátelé vzpomínají

Jiří Hubač, scenárista: Byl to herec mého srdce: pokorný, obětavý, poslední mohykán své generace. Nikdy neusnul na vavřínech, vždy o sobě pochyboval, odtud pramenilo jeho mistrovství. Byl také skutečným přítelem, aniž čekal roli. Psal desítky dopisů, nikdy nezapomněl na blahopřání k narozeninám nebo na pozdrav z lázní. Jeho slavné průpovídky o smrti, urnách či krematoriu zněly jako slogany, ale ve skutečnosti byly hluboce prožité. Říkával, že život je krásný, bohužel člověk na to přijde, až když je polomrtvý.

Zdeněk Zelenka, režisér: Bróďa i já jsme se narodili ve stejný den, 15. prosince, jen s rozdílem pár desetiletí. Když jsem s ním roku 1990 točil dětský film Freonový duch, přemýšlel jsem, co mu dát za dárek. Někoho napadlo, že práci uspíšíme a dáme Bróďovi k sedmdesátce první projekci. Všichni dřeli, aby kopie byla hotova. Uvědomil jsem si, jak moc mají Bróďu rádi: jen pro milované velikány jsou lidé schopni zázraku. Ta kopie se stihla, Bróďa měl radost a šampaňského nebylo málo. Ironií osudu se právě jen ona zachovala nepoškozená a z ní vznikl nový přepis pro televizi. Bróďova duše prý opustila svět v sobotu kolem deváté, vysílání filmu začalo v sobotu v devět. Táž kopie: jednou spojena s obrovskou radostí, podruhé s obrovským smutkem.

Ondřej Havelka, hudebník: Pár kamarádů ví, že Vlastimil už léta připravoval hudební program na svůj pohřeb. "Dovedeš si, Ondrásku, představit, co se tam sejde lidí, tak ať je to pěkný, a ne moc smutný. No, trochu smutný to asi bude muset bejt, ale hlavně ať to není nuda, ať si lidi užijou," říkal, ukazoval mi kazetu a oči mu zářily, že mě zase rozesmál. Pěkné kousky vybral a hezky je sestavil. Tak ti přeju, drahý Vlastíku, aby ti to vyšlo. A tam nahoře ať ten andělský jazzband nehraje ubrečený blues, tak jak by se teď chtělo nám, ale ať zmáčkne pořádný swing, tak jak jsi to měl rád ty!

Stanislav Zindulka, herec: Ve filmu režiséra Vladimíra Michálka Babí léto, Vlastimilu Brodskému sekundoval jeho dlouholetý přítel Stanislav Zindulka. "Znali jsme se od padesátých let - už z dob mých studií, kdy jsme měli společně natáčet jakýsi česko-polský snímek, ale jeho realizace skončila předčasně," vzpomíná Zindulka.
"Ale zkamarádili jsme se, a od té doby jsem jezdil za Bróďou na jeho představení do Prahy a on zas za mnou do Brna."Film Babí léto považuje Zindulka za ´nádherné finále´: "Scházeli jsme se nad skvělým Hubačovým scénářem denně, už dlouho před natáčením." Podle Zindulky byl ´Vlastík´ skvělým partnerem a mezi námi vznikalo ještě silnější pouto. "Jiří Hubač psal roli Bróďovi přímo na tělo, i když se nejednalo o totožné charaktery," vybavuje si Zindulka, podle kterého byly některé momenty Brodského postojům cizí, přesto je skvěle zahrál, "Hubač znal jeho bohaté herectví a tak věděl, že Vlastimil charakterové odchylky nahradí svým mistrovstvím."
Zindulka také s láskou vzpomíná na vzájemné hecování: "Měli jsme se moc rádi, ale bavily nás různé invektivy, které jsme si vyměňovali navzájem". Vzpomínky na ně, pro herce zůstanou nezcizitelnou hodnotou. "Jen mě moc mrzí, že už spolu 5. května neoslavíme moje sedmdesátiny, na které se Vlastík moc těšil," smutně uzavírá Stanislav Zindulka.

Stella Zázvorková, herečka: Celých dvaašedesát let patřil herec Vlastimil Brodský k nejlepším přátelům herečky Stelly Zázvorkové. "Byl to velký charakter, a jak bývalo jeho zvykem, svým přátelům zůstával věrný na celý život," vzpomíná herečka, která se s Brodským sešla už za okupace, v Pražském divadle pro mládež Míly Mellanové, a poté i v Divadle satiry. Následovala filmová a televizní spolupráce a kdyby měla herečka sčítat společná účinkování, došla by prý k "fantastickému hausnumeru".
"Naše přátelství a dlouholetá spolupráce vyvrcholila skvostným počinem Jiřího Hubače, který pro nás napsal scénář filmu Babí léto," dodatečně si cení Stella Zázvorková. S Brodským spolupracovala ale i po babím létu. Společně pořádali rozhovory, jezdili po republice na besedy.
"Mrzí mě, že se už nepodařilo zrealizovat jeho vystoupení v připravovaném projektu "Já, a všichni moji filmoví synové", kde měl představovat mého celoživotního hereckého partnera," mrzí herečku, "mělo se natáčet po Velikonocích, 14. dubna, ale omluvil se, že mu opravdu není dobře". Prakticky ihned poté, Vlastimila Brodského odvezli do nemocnice s mozkovou mrtvicí. "Je to hrozná ztráta pro nás všechny, ale než aby trpěl...," nechce dále rozvádět myšlenku Stella Zázvorková.


Odešla legenda českého divadla a filmu
Vlastimil Brodský, který se narodil 15. prosince 1920, patřil k nejznámějším a nejoblíbenějším českým hercům. Vytvořil velké množství komediálních i vážných rolí. Naposledy zazářil v loňském filmu Babí léto. Za roli v tomto snímku obdržel Českého lva za hlavní mužský herecký výkon za rok 2001.

VLASTIMIL BRODSKÝ

Vlastimil Brodský, rodák z Hrušova na Ostravsku, zasvětil svůj divadelní život především pražskému Divadlu na Vinohradech, kde hrál v letech 1948 až 1984. Na divadelních prknech pražských scén se ale pohyboval už od počátku 40. let.

Diváci mohli vidět herecké umění Vlastimila Brodského také v mnoha filmových rolích. Hrál mimo jiné ve snímcích Nezbedný bakalář, Farářův konec, Bílá paní, Všichni dobří rodáci, zaskvěl se i v oscarových Ostře sledovaných vlacích, v Rozmarném létě a v muzikálu Noc na Karlštejně.

Brodský se dále uplatnil v televizních seriálech a inscenacích. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám v televizních pohádkách, například Makové panence a motýlu Emanuelovi. S Brodským - Hajajou usínaly tři generace dětí.

Před čtyřmi roky obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství a cenu za celoživotní dílo na Mezinárodním filmovém festivalu Eurofilm v Luhačovicích. Loni dostal státní vyznamenání Medaili Za zásluhy.

Více o životě i rolích Vlastimila Brodského čtěte ZDE.

Herec Vlastimil Brodský si při vínu náramně rozuměl se spisovatelkou Ivou Hüttnerovou.

Vlastimil Brodský se svou partnerkou degustovali značkové moravské víno.

Český lev 2001: Herec Vlastimil Brodský získal sošku lva za Nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Filmový a divadelní herec Vlastimil Brodský (na archivním snímku z dubna 1999) zemřel 20. dubna ve věku nedožitých 82 let.

Jiřina Jirásková jako Katka a Vlastimil Brodský jako Ďuro ve hře Jiřího Procházky "Ohně na horách" na archivním snímku ze září 1954. Vlastimil Brodský, jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších českých herců, zemřel 20. dubna ve věku nedožitých 82 let.

Herečky Jana Brejchová (vlevo) a Jiřina Jirásková odcházejí z českolipské obřadní síně, kde se 26. dubna naposledy rozloučily s hercem Vlastimilem Brodským.

Dcera Tereza s manželem Herbertem Slavíkem (uprostřed) a syn Marek (druhý zleva) odcházejí z českolipské obřadní síně, kde se 26. dubna konalo poslední rozloučení s hercem Vlastimilem Brodským.

Jiřina Bohdalová, Jiří Bartoška a filmový producent Jaroslav Bouček (vpravo) odcházejí z českolipské obřadní síně, kde se 26. dubna naposledy rozloučili s hercem Vlastimilem Brodským.

Několik stovek lidí se přišlo 26. dubna k českolipské obřadní sini naposledy rozloučit s hercem Vlastimilem Brodským.

Několik stovek lidí se přišlo 26. dubna k českolipské obřadní sini naposledy rozloučit s hercem Vlastimilem Brodským.

Ministr kultury Pavel Dostál přichází do českolipské obřadní síně, kde se 26. dubna konalo poslední rozloučení s hercem Vlastimilem Brodským.

Na plot chalupy Vlastimila Brodského ve Slunečné na Českolipsku přinášeli lidé květiny 26. dubna, kdy se konalo poslední rozloučení s populárním hercem.

Autoři: , , ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Louskáček - Vánoční teaser
VIDEO: Vánoční sen v listopadu. Na Vinohrady se vrací baletní Louskáček

Divadlo na Vinohradech hostí obnovenou premiéru výpravného klasického baletu Louskáček, vánoční sen. Pražskou scénu čeká pouze devět repríz.  celý článek

Pohled do bytu jednoho z vlastníků, který je před představení dostupný v rámci...
RECENZE: V kasárnách si utahují ze schůzí vlastníků bytových jednotek

Podobně jako byl pro Tolkienovo společenstvo prstenu nadlidský úkol donést prsten do Mordoru, jen pro Společenstvo vlastníků téměř nemožné cokoli vyřešit na...  celý článek

Jan Vlasák ve hře Otec
Divadlo pohledem Alzheimera. Vlasák zkouší zachránit sebe i své vzpomínky

Pletou se mu lidé i místa, žije v jakémsi bezčasí. Jan Vlasák se v blížící se premiéře Městských divadel pražských představí jako Otec.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.