Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stomp rozvibrují Prahu (ne)všedními rytmy

  8:55aktualizováno  8:55
Smetáky, popelnice, židle, odpadky i barely - na spoustu všedních věcí se dá vyloudit rytmus. Dokazují to Stomp, fenomenální rytmicko-taneční seskupení, které se po třech letech vrací do Prahy.

Hned šest večerů za sebou - ode dneška až do 13. dubna - bude patřit pražské Kongresové centrum rytmické tanečně-divadelní show, která baví svět sedmnáctou sezonu.

Z londýnské verze představení Stomp"Stomp vychází z rytmu srdce - to je základ. Abyste se stali součástí Stomp, nemusíte být zrovna bubeník, ale musíte správně cítit rytmus a stát se jeho součástí. Tady u nás jsou třeba lidé, co původně pracovali v nemocnici nebo na stavbách," říká v zákulisí londýnského divadla Ambassadors jedna ze "stomperů" Melanie Josephová.

V Ambassadors Theatre sídlí jedna z pěti company Stomp. Úspěch unikátního uskupení, které založilo v britském Brightonu v létě 1991 duo Luke Creswell a Steve McNicholson, si za léta poptávky vyžádal stálou scénu v Londýně, New Yorku a Las Vegas, a navíc dvě "kočující" skupiny - jednu evropskou, druhou americkou.

foto Jak se žije se Stomp v Londýně
exkluzivní videoreportáž iDNES.tv

"V každé show je dvanáct vystupujících plus čtyři náhradníci, takže nyní je ve světě zhruba sedmdesát "stomperů". Když připočteme všechny, co už nejsou aktivní, tak se dosud do Stomp zapojilo na dvě stě lidí," vypočítává další z bubeníků-tanečníků James Lane.

Z londýnské verze představení StompDo Stomp se zapojil před šesti lety, když byl nezaměstnaný a Stomp pro něj byli cestou k obživě. Jeho kolegovi Andymu Patrickovi uhranuli Stomp v jeho rodném Bostonu. Proč nezůstal ve Spojených státech a působí v Londýně? "Musíte jít pracovat tam, kam vás pošlou," prozrazuje.

Ačkoliv každá verze Stomp vychází ze stejných základů, liší se v drobnostech. Kočující company musí "utáhnout" show ve větších prostorách, takže ubývá komorních scén, jaké si můžete vychutnat třeba v divadle Ambassadors.

Z londýnské verze představení StompTamní verze Stomp začíná scénou se smetáky, pokračuje hrátkami s pískem a sirkami či bubnováním na jednotlivé partie těla. Pak je třeba poprvé uklidit písek a na scénu se dostává "otloukánek", vděčná to postava celého večera, během něhož čekáte, kdy a zda vůbec dostane prostor předvést své umění.

Prostřední část londýnské verze, která si vysloužila nadšené kritiky ve všech důležitých britských médiích, je plná tance a rytmu postaveném na věcech z každodenního života. Prostor dostávají gumové hadice, dřezy s nádobím, odpadové zvony, mopy i zednické špachtle.

Z londýnské verze představení StompHrátky ve tmě se zapalovači jsou posledním nadechnutím před rytmickou smrští, která startuje přetahovaním o židle, aby se záhy rozsvítila celá scéna, vyzdobená spoustou napevno přimontovaných barelů, hrnců, sudů. Pár "stomperů" se zavěsí do prostoru, další vezmou do rukou paličky a spustí rytmickou palbu.

Finále pak obstarává společné čtení novin, basketbal, přehrabování odpadků, nezbytné pochodování s barely, poznávací znamení Stomp proslavené v Česku reklamním spotem v kinech, a bušení do popelnic.

Pak už jen bouřlivý potlesk, po němž přichází edukativní přídavek, v němž se publikum může a musí zapojit a vyzkouší si, jaké to je být "stomperem". Stačí cítit rytmus srdce...
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz