Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stomp rozvibrují Prahu (ne)všedními rytmy

  8:55aktualizováno  8:55
Smetáky, popelnice, židle, odpadky i barely - na spoustu všedních věcí se dá vyloudit rytmus. Dokazují to Stomp, fenomenální rytmicko-taneční seskupení, které se po třech letech vrací do Prahy.

Hned šest večerů za sebou - ode dneška až do 13. dubna - bude patřit pražské Kongresové centrum rytmické tanečně-divadelní show, která baví svět sedmnáctou sezonu.

Z londýnské verze představení Stomp"Stomp vychází z rytmu srdce - to je základ. Abyste se stali součástí Stomp, nemusíte být zrovna bubeník, ale musíte správně cítit rytmus a stát se jeho součástí. Tady u nás jsou třeba lidé, co původně pracovali v nemocnici nebo na stavbách," říká v zákulisí londýnského divadla Ambassadors jedna ze "stomperů" Melanie Josephová.

V Ambassadors Theatre sídlí jedna z pěti company Stomp. Úspěch unikátního uskupení, které založilo v britském Brightonu v létě 1991 duo Luke Creswell a Steve McNicholson, si za léta poptávky vyžádal stálou scénu v Londýně, New Yorku a Las Vegas, a navíc dvě "kočující" skupiny - jednu evropskou, druhou americkou.

foto Jak se žije se Stomp v Londýně
exkluzivní videoreportáž iDNES.tv

"V každé show je dvanáct vystupujících plus čtyři náhradníci, takže nyní je ve světě zhruba sedmdesát "stomperů". Když připočteme všechny, co už nejsou aktivní, tak se dosud do Stomp zapojilo na dvě stě lidí," vypočítává další z bubeníků-tanečníků James Lane.

Z londýnské verze představení StompDo Stomp se zapojil před šesti lety, když byl nezaměstnaný a Stomp pro něj byli cestou k obživě. Jeho kolegovi Andymu Patrickovi uhranuli Stomp v jeho rodném Bostonu. Proč nezůstal ve Spojených státech a působí v Londýně? "Musíte jít pracovat tam, kam vás pošlou," prozrazuje.

Ačkoliv každá verze Stomp vychází ze stejných základů, liší se v drobnostech. Kočující company musí "utáhnout" show ve větších prostorách, takže ubývá komorních scén, jaké si můžete vychutnat třeba v divadle Ambassadors.

Z londýnské verze představení StompTamní verze Stomp začíná scénou se smetáky, pokračuje hrátkami s pískem a sirkami či bubnováním na jednotlivé partie těla. Pak je třeba poprvé uklidit písek a na scénu se dostává "otloukánek", vděčná to postava celého večera, během něhož čekáte, kdy a zda vůbec dostane prostor předvést své umění.

Prostřední část londýnské verze, která si vysloužila nadšené kritiky ve všech důležitých britských médiích, je plná tance a rytmu postaveném na věcech z každodenního života. Prostor dostávají gumové hadice, dřezy s nádobím, odpadové zvony, mopy i zednické špachtle.

Z londýnské verze představení StompHrátky ve tmě se zapalovači jsou posledním nadechnutím před rytmickou smrští, která startuje přetahovaním o židle, aby se záhy rozsvítila celá scéna, vyzdobená spoustou napevno přimontovaných barelů, hrnců, sudů. Pár "stomperů" se zavěsí do prostoru, další vezmou do rukou paličky a spustí rytmickou palbu.

Finále pak obstarává společné čtení novin, basketbal, přehrabování odpadků, nezbytné pochodování s barely, poznávací znamení Stomp proslavené v Česku reklamním spotem v kinech, a bušení do popelnic.

Pak už jen bouřlivý potlesk, po němž přichází edukativní přídavek, v němž se publikum může a musí zapojit a vyzkouší si, jaké to je být "stomperem". Stačí cítit rytmus srdce...
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz