Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Století touhy zaměstnává divákovy smysly

aktualizováno 
- “ Vážení, chci vás upozornit, že je to zkouška. Opakuji, jde o zkoušku,” přivítal návštěvníky v Divadle Archa na představení Století touhy ředitel divadla Ondřej Hrab. Diváci se poté stali svědky syrového návrhu hry, která se každý večer nepatrně proměňovala, protože po každém představení se rozpoutala diskuse s publikem, které nekompromisně podrobilo herce i režiséra kritice. A který že to režisér se nebál dát v šanc rýpavým dotazům a poznámkám. Američan Damien Gray. Přečtěte si následující recenzi. Pod ikonou téma najdere souhrnné informace o představení a fotografie.

Současné divadlo klade důraz na náznaky, nevyslovené myšlenky a dává prostor divákově fantazii i inteligenci. Bohatě pracuje s hudbou, soustředí se na scénografii a využívá nejmodernější technologie.

Století touhy je bezesporu jedním z takových představení a je možné nazvat ho syntézou klasického herectví s mimickým uměním, zvláštních světelných efektů, videoprojekcí a živé hudby doplněné zručností Dje. Výsledkem je moderní dílo, který nemá s klasickým divadlem velkých kamenných scén prakticky nic společného.

Režisér Gray a ředitel Ondřej Hrab, který je producentem celého projektu, zvolili jako nosný bod celé hry, jež by mohla nést podtitul rodinná sága, vzpomínky muže a ženy, kteří prostřednictvím jednotlivých obrazů vzpomínají na své předky. Zároveň se Století touhy dotýká důležitých dějinných epoch české historie.

Rozhodně mi nešlo o žádnou lekci dějepisu. Chtěl jsem z intimní perspektivy nahlédnout život jedné rodiny, jak se v průběhu jednoho století změnil a jak ho zasáhl i historie," vysvětluje režisér Gray.

Grayovi se ovšem podařilo řadu problémů nahlédnout i z perspektivy globální, protože jako Američan má od zdejších událostí odstup, což na něj ovšem vyvíjí dvojnásobný tlak, protože ho zájem o české dějiny nenápadně tlačí k tendenci upřednostnit historii samotnou před osudy jednotlivých členů zmíněné rodiny.

Právě tuto skutečnost mnozí diváci po skončení představení režisérovi zazlívali, ovšem neprávem. Koho by zajímalo dvě hodiny sledovat válčení lidí s osudem na jejich rodinném písečku. Vždyť právě Grayův pohled cizince na dramatické okamžiky české historie jako je například druhá světová válka či ruská okupace českému divákovi skýtá  zajímavou sebereflexi.

Postavy Gray postavil do jedné řady a tak dosáhl tohoto, že v podstatě nikdo nevytvořil hlavní ani vedlejší roli. Publikum v  průběhu hry o postavách  ztratí přesný přehled a může se jen dohadovat kdo je kdo. Gray tak dodal jednotlivým členům rodiny abstraktní nádech, který má určité situace naznačovat spíše  než je popisovat z pohledu konkrétní osoby. Ke kýženému efektu přispělo i nápadité, byť velmi jednoduché řešení scény, kostýmů a zařazení autentických archivních záběrů. Ty jednotlivým momentům dodávají na sugestivnosti.

 I mladého diváka, který zná mnohé historické okamžiky pouze z knih a dokumentárních filmů, tak režisér strhne na svou stranu. Pomocí zdánlivě známých faktů, které Gray mnohdy prezentuje s humorem, jindy zase ve vážném a přemýšlivém tónu, totiž zaklepe na cosi, co je uvnitř každého vnímavého člověka, protože notoricky známá fakta publikum prožívá s konkrétními lidmi a  členy jedné rodiny.

Pokud se tedy režisérovi podaří vychytat drobné mouchy, kterým se při zkouškách nevyhne nikdo, a pokud udrží ducha první poloviny hry až do konce ( diváci na zkoušce viděli pouze první část), vznikne tak nesmírně zajímavý kus, který bude důstojně reprezentovat nejen Divadlo Archa na mnohých mezinárodních festivalech. A to ne jen proto, že Století touhy vzniklo naprosto ojedinělým způsobem. Důležitý je vždy přece  výsledek.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz