Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sto zvířat se chystá na Postelový scény

  15:28aktualizováno  27. června 12:04
Kapela Sto zvířat patří už řadu let k nejoblíbenějším akvizicím českých letních festivalů. Letos tomu nebude jinak. Zároveň ale připravuje materiál na nové album. Její lídr Jan Kalina byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Sto zvířat - Sto zvířat | foto: Archiv kapely

. ODPOVĚDI JANA KALINY NAJDETE zde

Sto zvířat se vylouplo v roce 1990 ze studentské rokenrolové kapely Matěj Čech, nový band se ale začal orientovat především na písničky v rytmu ska, k jehož domácím průkopníkům patří. První album kapela vydala v roce 1993.

Zatím posledním počinem Sta zvířat je loňské šesté řadové album Rozptýlení pro pozůstalé. Ačkoli obsazením zamíchal předloňský odchod kytaristy a skladatele velké části repertoáru Petra Ostrouchova (ten v současné době mimo jiné vlastní hudební vydavatelství Animal Music, vydávající prvotřídní český jazz), kapela se se změnou zdatně vyrovnala personálně i umělecky.

Jednou z hlavních změn bylo, že nepřehlédnutelný Jan Kalina, který je od prvopočátku hlavní tváří kapely, opustil bubenickou stoličku, na níž jej nahradil Miky Nop, a stal se vedle Jany Jelínkové druhým frontmanem.

Poslední album Rozptýlení pro pozůstalé pojednává, jak název napovídá, o "posledních věcech člověka", ovšem pochopitelně v rámci tragikomických "zvířecích" mantinelů. Jak si kapela ověřila na festivalech už vloni, nové písně, jež jsou koktejlem ska, reggae, rocksteady, swingu a dalších stylů, na festivalech výborně fungují.

Sto zvířat se nicméně chystá na další novinku, jak v on-line rozhovoru Jan Kalina prozradil: "Ještě teď mě bolí hlava po včerejší zkoušce, kde jsme dělali už sedmou písničku na album Postelový scény, který bysme chtěli vymlasknout na začátku příštího roku."

K letnímu programu kapely Kalina uvedl: "Letos se zúčastníme asi 30 festivalů, máme vlastně jen jeden víkend volnej, ale my se na ně na všechny těšíme."

Na dotaz, zda Sto zvířat na festivalech stihne poslouchat i jiné kapely, Jan Kalina odpověděl: "Samozřejmě posloucháme, nejraději vzpomínáme na Manu Chao před dvěma roky na RFP. Jinak většinou stíháme tu kapelu před náma a po nás, protože většinou hrajeme na více festivalech denně. Tady jsou favoriti: Polemic, Vypsaná fixa, Wohnout."

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Hudební léto zakončí Eurotrialog, Tatrafest a Semtex Culture

Kabát- Josef Vojtek

I poslední prázdninový víkend nabízí tuzemským hudebním fanouškům několik festivalů. V Mikulově začíná již ve čtvrtek...

Bohnice hudbou a divadlem opět upozorní na duševní zdraví

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Už 19. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto v rámci Týdnů pro duševní zdraví se odehraje na tradičním místě v...

Sázavafest se opět připomíná, jarní kolo láká na reggae

Vincent Richards

Jeden z nejrespektovanějších tuzemských festivalů se opět hlásí o slovo. Organizátoři už teď vypustili jména, kterými...

Najdete na iDNES.cz