Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stipe z R.E.M.: Česko? Byl jsem i v Olomouci

  10:29aktualizováno  10:29
To odpoledne v Miláně nebyl Michael Stipe v povídavé náladě. Ale pak pár věcí z koncertního života kapely, která 17. srpna odehraje v Praze svůj čtvrtý koncert, prozradil.

Zpěvák skupiny R.E.M. Michael Stipe | foto: Profimedia.cz

Turné pořádají R.E.M. k novému albu Accelerate a často mění jak písničky, které hrají, tak jejich pořadí. Podle Stipea si mohou vybírat ze 100 až 120 písniček, které dosud složili a vydali na deskách a jež se dají hrát naživo. „Takových dvacet si vždycky před startem musíme na zkouškách osvěžit,“ dodává zpěvák kapely.

. R.E.M. se vracejí. Jak dobyli svět?

Z americké partičky stala jedna z nejpopulárnějších kapel na světě, přestože ji před několika lety fanoušci téměř odepsali.

Dohadujete se, jestli některou z písní hrát, nebo ne?
Milujeme všechny naše písničky, takže není důvod se o některou hádat. Neexistuje žádná, která by nás omrzela nebo bychom ji nenáviděli.

R.E.M.Jak se bráníte stereotypům života na turné? Přece jen kolotoč přesun – hotel – zkouška – koncert – spánek – přesun musí být trochu ubíjející.
Máte pravdu, ale jezdit po koncertech je naše volba a musíme počítat s nebezpečím únavy a nudy. Je to však rozhodně lepší než sedět doma a nedělat nic. Vždycky záleží na kapele, jak si nastaví podmínky fungování na turné. My se pokaždé snažíme, abychom se vyhnuli jakékoliv ponorce, a  vyžadujeme od našeho týmu, aby pro nás připravil pestrý program, z něhož si můžeme vybírat podle nálady.

Dalším způsobem obrany je skládání písniček. Inspirují vás jednotlivá místa, kde hrajete, nebo radši píšete v klidu ve studiu?
Právě teď mám rozdělaný jeden song. Pořád si broukám nějaké nápady a je jedno, jestli to je na turné, na dovolené nebo ve studiu.

R.E.M. - Supernatural Superserious
(pilotní singl z posledního alba Accelerate

O co se nejdříve zajímáte, když přijedete hrát do nového města?
Nejprve chci vědět, kde se můžeme dobře najíst a zda je v dosahu nějaká dobrá restaurace. Pak  jsme taky rádi za rady, kde můžeme koupit hezké pohlednice a zda je možné navštívit některé z místních muzeí.

Do Česka se vracíte počtvrté. Máte nějakou vtipnou vzpomínku na některou z návštěv?
Vzpomínám si, jak jsem musel před třinácti lety v Praze do nemocnice. Tehdy jsem odzpíval koncert, aniž jsem se mohl pořádně pohybovat. Musel jsem se pak podrobit operaci slepého střeva – a od té doby je to v pořádku. Ale to není moc vtipná historka... V Česku jsem byl poprvé soukromě hned po sametové revoluci, dokonce jsem zajel i do Olomouce. Tehdy jsem si to opravdu užil, i když jsem nemohl sehnat dobré vegetariánské jídlo. Od té doby k vám jezdím jen na koncerty.

. Jaká je nová deska Accelerate?

Srovnejte dva pohledy

Recenze MF DNES: Zrychlení kapele velmi svědčí

Recenze Filter: R.E.M. se vrátili do garáže

Tentokrát s sebou přivezete jako doprovodnou kapelu britský objev The Duke Spirit. Čím vás zaujala?
Umí napsat výtečné písničky, což je to nejdůležitější. Každému doporučuji, aby si poslechl jejich poslední desku Neptune. Jsou to také velmi chytří a zábavní muzikanti. Předkapely vybíráme sami, přímo Mike Mills, Peter Buck a já. Tak to bylo s Duke Spirit, The Editors, kteří s námi jedou šestnáct evropských koncertů, nebo s kapelami National a Modest Mouse, jež jsme si předtím vybrali pro americké turné.

R.E.M.Před pražským koncertem jste si naplánovali dvoutýdenní přestávku...
Vyrážíme na dovolenou s mou rodinou a mým přítelem. Do tepla k oceánu.

Jak hodnotíte, zda byl váš koncert dobrý nebo špatný? Co je klíčové?
Vždycky jde o publikum a atmosféru, jakou na koncertě vytvoří.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz