Slavný snímek nazvaný Afghánská dívka pořídil fotograf McCurry v uprchlickém...

Slavný snímek nazvaný Afghánská dívka pořídil fotograf McCurry v uprchlickém táboře u pákistánksého Péšávaru v roce 1984. | foto: Steve McCurry

Při focení málem zemřel, z Prahy si pamatuje statisíce lidí v ulicích

  • 19
Jeden z nejproslulejších světových fotografů Steve McCurry přijel představit na pražskou Staroměstskou radnici průřez svým dílem – celkem více než stovku velkoformátových snímků. Vystavuje u nás poprvé, Česko však navštívil už v roce 1989 – fotil sametovou revoluci.

„Pamatuju si na dlouhou třídu plnou desítek, možná stovek tisíc lidí. Lidé se pokoušeli zbavit komunistů, Havel byl na vzestupu. Mám pocit, že tehdy byla v ulicích snad celá Praha. A bylo to úspěšné, ne?“ vzpomíná.

Mezi jeho nejslavnější, až ikonická díla patří snímek nazvaný Afghánská dívka, který pořídil v utečeneckém táboře v Pákistánu na sklonku roku 1984. „Myslím, že neměla moc ponětí, co fotografové vlastně dělají. Pravděpodobně o fotkách věděla, ale neměla s nimi žádné zkušenosti. Bylo jí dvanáct a zrovna utekla z Afghánistánu do Pákistánu,“ vypráví o prvním setkání s dívkou. Snímek vyšel na titulní straně magazínu National Geographic a stal se legendárním. Přezdívá se mu dokonce Mona Lisa Východu. „Přirovnání k Leonardovi da Vincimu je samozřejmě velký kompliment,“ usmívá se McCurry.

Po třech desetiletích se magazín rozhodl dívku najít, díky tomu víme, že se jmenuje Šarbat Gula. „Potkal jsem se s ní pak už jen jednou, v roce 2002. Moje sestra, která jí koupila dům, aby měla kde bydlet s rodinou, se s ní viděla vícekrát. Ale i tak jsme v kontaktu, každý měsíc si dáváme vědět. Žije normální šťastný život, jak jen to u uprchlíků v cizí zemi jde,“ říká fotograf.

S letadlem do jezera

Steve McCurry fotil v mnoha zemích od Afghánistánu přes Barmu, Kambodžu či Jugoslávii až třeba po Etiopii. V řadě dalších vystavoval. „A pak jsou země, kam bych se ještě rád podíval – Írán, Madagaskar a samozřejmě Severní Korea. Jet tam fotografovat by byla výzva, ale je velmi nepravděpodobné, že by se to povedlo,“ říká McCurry.

Při současné procházce Prahou jej málem srazil turista na segwayi, ale v minulosti mu šlo o život skutečně. Ve Slovinsku jeho letadlo spadlo do jezera, z vody však vyvázl. „Nikdy do takové situace nejdete s tím, že se něco pokazí. Slovinsko bylo tehdy klidné místo a prostě se stalo, že to pilot nezvládl. Na něco takového předem moc nemyslíte,“ vysvětluje.

Výstava uspořádaná pod záštitou České federace fotografického umění trvá do 30. září, otevřeno je denně od 10 do 19 hodin.