Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štěpán Mareš: Baví mě zlý komiks

  10:20aktualizováno  10:20
Při rozmluvě s výtvarníkem Štěpánem Marešem není nikdy úplně jasné, jestli zrovna odpovídá on, nebo Zelený Raoul. Vymyšlený ufon, jehož komiksovýma očima se časopis Reflex dívá na svět kolem, "dostal" kreslíře až k soudu. Po sedmi letech společného života se Mareš s Raoulem dočkali. Obrázky erotických scén mezi ministrem Karlem Březinou, dvěma ženami a mužem v ponožkách se člena kabinetu dotkly natolik, že Zeleného Raoula (neboli vydavatele Reflexu) zažaloval. A zatím vyhrál.
Březina v Zeleném Raoulovi

Březina v Zeleném Raoulovi - Ukázka z dílu komiksu Zelený Raoul, jehož hlavním hrdinou byl nejmladší člen kabinetu Karel Březina. | foto: - reproiDNES.cz

Za ufona, který se pochopitelně dostavit nemohl, vyslechl verdikt Mareš. "Za chvíli se budu svou slávou dotýkat hvězd jako Daniel Hůlka, Petr Novotný nebo Lucie Borhyová," komentuje zájem o svou osobu karikaturista.

Záznam on-line rozhovoru se Štěpánem Marešem najdete ZDE.


Proč kreslíte politickou karikaturu?
Protože nic jiného neumím. Když jsem se po škole rozhodoval, co dál, věděl jsem, že jestli něco nechci, tak dělat rukama. Tohle mě baví a taky se tím dá slušně uživit.

Určitě tím chcete i něco říct...
Hlavně chci, aby se lidé bavili. Určitě je v tom i nutkání ukázat, že nikdo není nedotknutelný, popsat, co se nám nelíbí na politice.

Bavil byste se, kdyby vás někdo nakreslil a udělal z vás idiota?
Ale já už jsem sám sebe několikrát nakreslil i do Raoula, byl jsem tam jako chovanec v psychiatrické léčebně. I když tím jsem asi sám sebe nepotrestal, že? Ale vážně: někdy člověka třeba napadne, že by třeba vstoupil do politiky, aby s tím mohl nějak pohnout. Jenže pak vidí, jak to funguje, a je mu z toho trochu špatně.

Kdybyste byl v politice a někdo vás zpodobil při souloži s vašimi známými. Co byste tomu řekl?
Otázka "kdyby" je vždy zvláštní. Mě má práce baví. Ale kdybych byl politik, musel bych to skousnout.

Patří k politice soulož?
V rámci karikatury určitě. Vzpomínám si na obrázek německého Sternu z dob, kdy byl Helmuth Kohl kancléřem. Stern ho nakreslil jako penis při ejakulaci. Neumím si představit, že by u nás někdo takhle otiskl třeba Václava Havla.

Kde má Zelený Raoul hranice?
Nikde. Ani je mít nemůže, to by byl jeho konec a konec komiksu jako takového. I když je pravda, že já osobně bych nikdy nedokázal propagovat komunismus nebo fašismus.

Nějaký demokratický politický světonázor byste propagoval?
Před několika lety jsme dostali nabídku od několika stran, zda bychom jim nenakreslili předvolební kampaň. Bylo to za slušné peníze, ale všechno jsme to odmítli. Raoul by ztratil punc nezávislosti.

Co by měla být karikatura?
Zajímavá otázka. No, myslím že by měla zachytit vnitřní podstatu. Když kreslím, potřebuju vidět nejen fotky, ale i gesta toho člověka, slyšet jeho hlas. Třeba Klause, Zemana nebo Havla už mám tak v sobě, že vám je nakreslím za pár vteřin. Hodně říkají oči - když se podívám tady na ministra Březinu, cítím lišáctví, vyčůranost. To nejsou oči upřímného člověka. Přitom já proti Březinovi nic nemám, jen na mě tak působí. A potvrzuje to tím, jak veřejně vystupuje.

Umíte vždy vystihnout, co lidi štve? Raoul může někdy působit jako zábava pro pár vyvolených.
Toho se právě snažíme vyvarovat. Že to bude vtipný jen pro 250 lidí v zemi. Možná se to párkrát přihodilo, ale to je veliká chyba.

Tudíž bariérou je pro vás chvíle, kdy začnete cítit, že váš humor většině lidí nepřijde vtipný?
Nevím. Vlastně jednou vyšel Raoul nedodělaný, poté, co letadla zaparkovala do mrakodrapů v New Yorku. To bylo tak bezprecedentní, že nás na pět dní přešla chuť dělat si legraci z čehokoli.

Takže, když to přeženu: hranice jsou dva spadlé mrakodrapy.
Bylo mi líto těch lidí. Ale bylo to i čistě pragmatické - vlastně jsme ani nevěděli, co bude zítra, jestli někde spadne atomová bomba. Prostě nás nenapadalo, jak z toho udělat vtip. Až s odstupem jsme to téma naťukli, teď v Raoulovi vyšel bin Ládin.

Stalo se, že jste někoho nakreslil a pak si říkal, že to je špatně?
Asi to bude znít narcisistně, ale stává se to po linii scenáristické. Ale že bych se u obrázků trápil, že jsem ublížil Petru Novotnému nebo Heleně Vondráčkové, to tedy ne. I když napadá mě jeden případ. Když dostal film Kolja Oscara a v Belgii se rozebírala aféra s tím vrahem dětí, vymysleli jsme příběh, v němž Zdeněk Svěrák prodá Kolju do USA a Kolja nakonec skončí v Belgii. No, a Svěrák to udělá proto, že je pedofil. Říkal jsem si: ten hodný Zdeněk Svěrák, a teď pedofil? Bylo to vlastně vtipné, ale ruka to prostě nechtěla kreslit.

Mluvil jste s ním někdy potom?
Ne. Ale mě to opravdu neužírá.

Tak obráceně: ozval se někdo vám s tím, že jste mu skutečně ztrpčil život, když jste se na něj podíval očima Zeleného Raoula?
Takhle z hlavy si nic nevybavím. Ale jistě třeba u Havla a jeho paní mám, myslím, utrum i do příštího života. S těmi bych se asi nemohl potkat nikde. Taky mi ze začátku chodily strašlivé anonymy, co že jsem si to dovolil k panu prezidentovi. Ale teď už je klid. Je asi pravda, že existuje komiks hodný a zlý, a mě zřejmě baví ten zlý. Kupodivu rád ubližuju, asi jsem holt trochu jetej. Kdybyste třeba viděl moje sny. To jsou obrazy toho největšího hnusu a děsu.

Poté, co Březina Raoula zažaloval, jste se jako autoři najednou dostali do pozice bojovníků za svobodu slova. To jste teď docela dobrý objekt pro karikaturu...
Já jako bojovník? To asi ne. I když jinak na tom, co se kolem toho děje, asi něco bude. Ono je to hrozně nebezpečné. Dneska se to týká Zeleného Raoula, příště to může dopadnout na dalšího. A nakonec bychom se mohli pomalu vrátit o pár let zpět, do doby kterou si všichni pamatujeme.
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz