Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Margita se vrátil do Metropolitní opery. Zazpívá zavěšený na laně

  11:02aktualizováno  11:02
Do programu newyorské scény se vrátila první část Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův, Zlato Rýna. V obsazení je i tenorista Štefan Margita, který převzal úlohu Loga.

Štefan Margita se jako Wagnerův Loge vloni představil v San Francisku. | foto: stefanmargita.com

Pro našeho tenoristu je to druhá role na proslulé americké scéně. Debutoval roku 2009 v inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu. Pak přišla nabídka na úlohu Loga, vychytralého rádce nejvyššího boha Wotana v boji o moc.

Margita ho už zpíval na jiných prestižních scénách. Před časem v San Francisku a letos v únoru v mnichovské Bavorské státní opeře. V obou případech sklidil mimořádně příznivé ohlasy.

Kde letos Margita účinkuje

duben – květen Metropolitní opera, New York R. Wagner: Zlato Rýna (Loge)

červenec - Bavorská státní opera, Mnichov R. Wagner: Zlato Rýna (Loge)

září – říjen Teatro Real, Madrid M. P. Musorgskij: Boris Godunov (Šujskij)

listopad - De Nederlandse Opera, Amsterdam R. Wagner: Zlato Rýna (Loge)

V New Yorku vstoupil do zánovní inscenace kanadského režiséra Roberta Lepage. Znají ji i čeští diváci, kteří chodí na přímé přenosy do kinosálů. Metropolitní opera totiž v uplynulých dvou sezonách postupně odvysílala všechny čtyři díly hned v první sérii.

Režie využívá vymožeností digitální techniky, nicméně reakce na vizuální ztvárnění byly protichůdné. Teď se tedy přímo do jeho nitra dostal i Margita. Zkoušelo se tři týdny, čekají ho čtyři představení. "Je to těžká produkce, hlavně pro Loga," přiznal pěvec po generální zkoušce.

"I když jsem dostal DVD se záznamem, tak jsem vůbec netušil, co mne čeká. Loge je po celý druhý obraz zavěšený na laně na šikmé ploše. Jsem tedy celý večer doslova závislý na technicích. Ti mají za jevištěm monitor, na němž mne sledují. Inspicient jim dává znamení, kdy mohou lano povolit, abych se mohl pohybovat. Pokud by totiž lano povolili dřív, tak letím dolů," vysvětluje.

Živý dojem z inscenace je podle něj odlišný od dojmu, který zprostředkovalo plátno. "Je to úplně jiné. V kině se efekt tohoto představení vytratil. Naživo je prostě naživo," dodává.

Dirigent snů

V inscenaci se setkal i s některými pěvci, kteří účinkovali už v předchozím sledu představení. Především s velšským basbarytonistou Brynem Terfelem, který je u nás známý též z pražských koncertů v Obecním domě. "Je to úžasný kolega a zpěvák, moc si rozumíme. Vlastně skoro celý večer jsme spolu na jevišti. On je kliďas, pokud se zrovna necítí, tak na zkouškách nezazpívá ani tón a šetří se," poznamenává Margita.

Hana Zagorová a Štefan Margita v roce 2011 oslavili 120. narozeniny.

Hana Zagorová a Štefan Margita oslavili 120. narozeniny (září 2011).

Slova obdivu má také pro představitele Albericha, amerického basbarytonistu Erika Owense. "Má nádherný hlas a úžasnou techniku, dělá svou roli velice lehce, přitom je pěkně těžká," zdůrazňuje.

Pochvaluje si i spolupráci s italským dirigentem Fabiem Luisim. "Zpěváky citlivě sleduje, a pokud cítí, že jste ve formě, tak přizpůsobuje tempa, zkrátka skutečně doprovází váš hlas. To je sen každého zpěváka," podotýká. Vedení divadla prý všechno bedlivě sleduje. "Někdo je pořád na zkouškách, pozorují nás a sdělují připomínky," říká Margita, který by měl Loga v Metropolitní opeře zpívat i příští rok.

Mezi hvězdami v zákulisí potkal i dirigenta Jiřího Bělohlávka. Ten začíná zkoušet Janáčkovu Věc Makropulos. Premiéra je 27. dubna.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz