Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stefan Heym: tvůrce časový i člověk mimo čas

  10:45aktualizováno  10:45
Narodil se rok před vypuknutím první světové války v Saské Kamenici. Zemřel minulý týden na přednáškovém turné v Izraeli, věkem "velebný kmet". Ač Němec, prožil hodnou část života jinde. Ač sídlíval povýtce tam, kde podle svého přesvědčení měl nalézt svobodu, pokrok, solidární rovnost mezi lidmi, lidské bezpečí a profesionální jistoty, většinou končil toto své "přechodné pobývání" jako disident, odpůrce režimu, odbojník. Ač publikoval pod jménem Stefan Heym, jmenoval se ve skutečnosti Hellmuth Flieg.
Jako dvacetiletý emigroval do masarykovského Československa - Židovi hrozil pod Hitlerem přinejmenším koncentrační tábor. Z Prahy odjel na pozvání chicagské univerzity. Po absolutoriu vystřídal devatero zaměstnání (umývač nádobí, číšník, prodavač v obchodním domě, korektor, podomní obchodník, učitel jazyků atd.). Na konci 30. let v USA šéfoval německojazyčnému týdeníku Deutsches Volksecho. V roce 1943 narukoval do americké armády, prodělal invazi do Normandie a postup k Labi.

Dotáhl to na plukovníka a po skončení války byl činný v Bavorsku jako důstojník v oddělení psychologického vedení války. To už psal a pronášel rozhlasové projevy k Němcům. Protože neskrývaně tíhl k socialistickým, ba komunistickým myšlenkám, byl přeložen zpět do USA a posléze propuštěn z armády. Když vypukla korejská válka, Heym vrátil prezidentu Trumanovi všechna americká vyznamenání; záhy přesídlil do NDR.

Avšak pod tíhou reality v komunistickém státě Heym začal náležet k intelektuálům, kteří se začali tázat, zda jde o pouhé mrzačení teoretických předpokladů, či zda je chyba v samé podstatě. Předělem pro něho byl 21. srpen 1968. Tehdy Heym pro změnu vrátil východoněmecká vyznamenání - Walteru Ulbrichtovi. Měl za zády estébácký stín, byl terčem publikačních zákazů a perzekučních libůstek. Když byl na konci 70. let z NDR vyhoštěn básník a zpěvák Wolf Biermann, Heym stál mezi "osvědčenými protestujícími". O to víc se těšil proslulosti v druhém německém státě i v anglosaském světě.

Levicových názorů se nikdy nezřekl. Po pádu berlínské zdi a po prudkých změnách v politickém klimatu NDR na podzim 1989 na krátkou dobu patřil k významné skupince východoněmeckých intelektuálů, kteří usilovali nikoliv o okamžité sjednocení německých států, ale o zásadní reformu samostatné Německé demokratické republiky. Ukázalo se, že je to uvažování mimo čas a prostor. Heym reagoval ne bez hořkosti, nesmířen s dobou; dokonce krátký čas zasedal ve Spolkovém sněmu jako poslanec za postkomunistické PDS. Daleko víc se však obecně zabýval vztahy ducha a moci, politiky a umění, vybaven k tomu jedinečnou zkušeností pozitiv i negativ z obou stran právě skonavší velmocenské polarity.

V románech, dramatech, esejích či článcích zúrodňoval výhody efektního žurnalismu amerického střihu, dále oslnivého stylu čerpajícího z nejlepších tradic středoevropské i anglosaské prózy minulého století a rovněž z oněch až ohromivě intenzivních zážitků. Kdesi na dně v tom zněla trpkost člověka, jenž dle svého mínění předběhl směřování světa a zároveň se neopakovatelností své individuální, sociální i politické existence odťal definitivně od toho, co z minulosti dosloužilo. Takže se duchovně pohybuje v nenaplněném prostoročasu "už ne" a "ještě nikoliv". Člověka, vůči němuž se staví lhostejně jeho důvěrní i vzdálenější bližní.

Český čtenář z Heymova díla zná jen staré známé Křižáky na západě a z doby čerstvější kulturněpolitický jinotaj Zpráva o králi Davidovi. Škoda; Stefan Heym byl literát nejen kvalitní (ne však neproniknutelně temný) až virtuózní, ale také plodný.

Stefan Heym na autorském čtení ve východním Berlíně, 1976.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz