Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Slunce, seno, Oscary, granty. Všechno je třeba prověřit

  6:58aktualizováno  6:58
Na novoměstském festivalu českých komedií vyhrála letos diváckou cenu Hrnec smíchu Teorie tygra. Rozhodl o tom takzvaný smíchoměr, podle kterého během projekce snímku s „ochočeným tygrem“ alias Jiřím Bartoškou prosmálo publikum ze všech titulů největší podíl času, přes 28 procent délky filmu.

Z filmu Slunce, seno a pár facek | foto: archiv

Cokoli nad 25 procent je výborný výsledek, ujišťují pořadatelé a přidávají historický rekord: drží jej už třináct let Kameňák. Tehdy, v roce 2003, namáhali diváci bránice skoro po 37 procent snímku.

Vážně nám tenkrát bylo bezmála o deset procent veseleji?

Jakkoli se smíchoměr omezuje na úzký festivalový vzorek národa a stejně málo by vypověděl o kvalitě třeba okresní soutěže vypravěčů anekdot, píše docela zajímavou vlastní historii. Stačí pár příkladů.

V roce 1989 si první Hrnec smíchu vyřehtala komedie Slunce, seno a pár facek. Načež padl komunistický režim a rok 1990 patřil vítězi jménem Vrať se do hrobu.

Následující festival zase vrátil trend na začátek, snímku Slunce, seno, erotika. Rok 1992 vyhráli Černí baroni, třebaže pouze se 14 procenty prochechtané doby – však také osud jejich hrdinů není ve skutečnosti vůbec k smíchu.

Tváří oscarového snímku Kolja (1996) se vedle mladého  Andreje Chalimona stal...

Tváří oscarového snímku Kolja (1996) se vedle mladého Andreje Chalimona stal Svěrákův violoncellista a profesionální starý mládenec František Louka.

Na druhou stranu jeden z dalších vítězů 90. let, Kolja, si „vysmál“ ještě o procento méně – bez ohledu na sošku Oscara.

Nové milénium veselých hrnců odstartovaly vítězně Kameňák a Kameňák 2, z posledních let se nad 30 procent prosmátého času dostala třeba Westernstory, což byl neumělý reklamní propadák o komerční atrakci ve stylu Divokého západu.

Smíchoměr ovšem nerozliší, jestli se člověk směje dobré komedii, nebo naopak nechtěné parodii, případně čistě ze zoufalství, ze solidarity se spolutrpícími anebo proto, že ho manželka potmě lechtá.

A už vůbec smíchoměr neví, jak se dá film doopravdy přesně změřit. Nedá.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření Státního fondu kinematografie v letech 2013 až 2015. Zkoumal mimo jiné způsob, jak rada fondu přidělovala dotace na nové snímky. Pravil sice, že se tak dělo „neprůhledně a bez dostatečné kontroly“, ale žádný hrdelní zločin neodhalil, i rada fondu se radovala, že „výsledná zjištění, jak sami kontroloři uvádějí, jsou pouze drobného a administrativního charakteru“.

Nicméně revizoři se pozastavili nad tím, že jednotlivá hodnocení filmových projektů žádajících o podporu se od sebe výrazně lišila. „Například jeden hodnotitel dal projektu 23 bodů, zatímco jiný 97 bodů ze 100,“ žasl Nejvyšší kontrolní úřad.

Moudřejší by nebyl, ani kdyby hotové snímky prohnal smíchoměrem, slzoměrem nebo detektorem lži. Pochopitelně by rád pro rozdělování státních peněz našel všude jasná pevná měřítka, ale v umění?

Fotogalerie

To už by mohl klidně prošetřovat spiknutí stojící za záhadou, proč se liší výsledky Cen české filmové kritiky od vítězů Českého lva, nebo coby zahraniční zakázku zahájit vyšetřování pěti tisíc členů americké filmové akademie, podle jakého klíče hlasují a proč se jednohlasně neshodnou.

Případně by si mohl předvolat pamětníky novoměstské švandy před pětadvaceti lety za účelem kontroly, zda se u filmu Slunce, seno, erotika vážně popadali za břicho víc než při Obecné škole i Tankovém praporu.

Celá legrace kolem prověřování filmového fondu má zkrátka jediný jasný výstup: že státní granty všeho druhu, v umění pak zvláště, budou vždy nutně subjektivní, tudíž podezřelé, tudíž nejlépe ke zrušení.

A výstup ze smíchoměru zase šíří naději, že s filmovým vkusem u nás ještě nebude tak zle, jestliže diváci Vánočního Kameňáku prosmáli jen 12 procent jeho času.
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

VIDEO: Kdo se ráno nestydí, večer se nebavil, pozná hrdina filmu Robine?

Trailer k filmu Robine?

Jsou večírky, na které se nedá jen tak zapomenout, a jsou noci, které člověka změní jednou provždy. Právě takovým...

Když zpíval Rock Me Baby, dívky šílely. Zemřel herec David Cassidy

David Cassidy

Americký herec a zpěvák David Cassidy, který byl generačním idolem 70. let, zemřel v 67 letech. Proslavil se v seriálu...

Pitt či Cruise v popředí, vrah Manson v pozadí. Tarantino chystá retro

Quentin Tarantino v pražském studiu při nahrávání filmové hudby k westernu The...

„Nejde o Charlese Mansona, jde o rok 1969,“ prohlásil Quentin Tarantino o svém příštím projektu. Případ vraha Sharon...Najdete na iDNES.cz