Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Slunce, seno, Oscary, granty. Všechno je třeba prověřit

  6:58aktualizováno  6:58
Na novoměstském festivalu českých komedií vyhrála letos diváckou cenu Hrnec smíchu Teorie tygra. Rozhodl o tom takzvaný smíchoměr, podle kterého během projekce snímku s „ochočeným tygrem“ alias Jiřím Bartoškou prosmálo publikum ze všech titulů největší podíl času, přes 28 procent délky filmu.

Z filmu Slunce, seno a pár facek | foto: archiv

Cokoli nad 25 procent je výborný výsledek, ujišťují pořadatelé a přidávají historický rekord: drží jej už třináct let Kameňák. Tehdy, v roce 2003, namáhali diváci bránice skoro po 37 procent snímku.

Vážně nám tenkrát bylo bezmála o deset procent veseleji?

Jakkoli se smíchoměr omezuje na úzký festivalový vzorek národa a stejně málo by vypověděl o kvalitě třeba okresní soutěže vypravěčů anekdot, píše docela zajímavou vlastní historii. Stačí pár příkladů.

V roce 1989 si první Hrnec smíchu vyřehtala komedie Slunce, seno a pár facek. Načež padl komunistický režim a rok 1990 patřil vítězi jménem Vrať se do hrobu.

Následující festival zase vrátil trend na začátek, snímku Slunce, seno, erotika. Rok 1992 vyhráli Černí baroni, třebaže pouze se 14 procenty prochechtané doby – však také osud jejich hrdinů není ve skutečnosti vůbec k smíchu.

Tváří oscarového snímku Kolja (1996) se vedle mladého  Andreje Chalimona stal...

Tváří oscarového snímku Kolja (1996) se vedle mladého Andreje Chalimona stal Svěrákův violoncellista a profesionální starý mládenec František Louka.

Na druhou stranu jeden z dalších vítězů 90. let, Kolja, si „vysmál“ ještě o procento méně – bez ohledu na sošku Oscara.

Nové milénium veselých hrnců odstartovaly vítězně Kameňák a Kameňák 2, z posledních let se nad 30 procent prosmátého času dostala třeba Westernstory, což byl neumělý reklamní propadák o komerční atrakci ve stylu Divokého západu.

Smíchoměr ovšem nerozliší, jestli se člověk směje dobré komedii, nebo naopak nechtěné parodii, případně čistě ze zoufalství, ze solidarity se spolutrpícími anebo proto, že ho manželka potmě lechtá.

A už vůbec smíchoměr neví, jak se dá film doopravdy přesně změřit. Nedá.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření Státního fondu kinematografie v letech 2013 až 2015. Zkoumal mimo jiné způsob, jak rada fondu přidělovala dotace na nové snímky. Pravil sice, že se tak dělo „neprůhledně a bez dostatečné kontroly“, ale žádný hrdelní zločin neodhalil, i rada fondu se radovala, že „výsledná zjištění, jak sami kontroloři uvádějí, jsou pouze drobného a administrativního charakteru“.

Nicméně revizoři se pozastavili nad tím, že jednotlivá hodnocení filmových projektů žádajících o podporu se od sebe výrazně lišila. „Například jeden hodnotitel dal projektu 23 bodů, zatímco jiný 97 bodů ze 100,“ žasl Nejvyšší kontrolní úřad.

Moudřejší by nebyl, ani kdyby hotové snímky prohnal smíchoměrem, slzoměrem nebo detektorem lži. Pochopitelně by rád pro rozdělování státních peněz našel všude jasná pevná měřítka, ale v umění?

Fotogalerie

To už by mohl klidně prošetřovat spiknutí stojící za záhadou, proč se liší výsledky Cen české filmové kritiky od vítězů Českého lva, nebo coby zahraniční zakázku zahájit vyšetřování pěti tisíc členů americké filmové akademie, podle jakého klíče hlasují a proč se jednohlasně neshodnou.

Případně by si mohl předvolat pamětníky novoměstské švandy před pětadvaceti lety za účelem kontroly, zda se u filmu Slunce, seno, erotika vážně popadali za břicho víc než při Obecné škole i Tankovém praporu.

Celá legrace kolem prověřování filmového fondu má zkrátka jediný jasný výstup: že státní granty všeho druhu, v umění pak zvláště, budou vždy nutně subjektivní, tudíž podezřelé, tudíž nejlépe ke zrušení.

A výstup ze smíchoměru zase šíří naději, že s filmovým vkusem u nás ještě nebude tak zle, jestliže diváci Vánočního Kameňáku prosmáli jen 12 procent jeho času.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

Vetchý i Roden mají šanci na Českého lva, Bábu z ledu hřeje 15 nominací

Herec Pavel Nový si v zimní Vltavě zopakoval natáčení otužileckého filmu Bába z...

Snímky Bába z ledu, Kvarteto, Milada, Po strništi bos a Špína se utkají o Českého lva v kategorii nejlepší film...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

KOMENTÁŘ: Český lev se loni zapotil. Co týden, to film. A zjevení chybí

Děj snímku Po strništi bos se ale odehrává v protektorátu, kdy je rodina...

Českého lva pro nejlepší film roku 2017 dostane Bába z ledu, Kvarteto, Milada, Po strništi bos nebo Špína. Což nejsou...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz