Státní ceny mají Kabeš a Karpatský

  21:26aktualizováno  21:26
Státní cenu za literaturu pro rok 2003 dostal v pátek básník Petr Kabeš za knihu Těžítka, ta těžítka. Ministr kultury Pavel Dostál mu ji tradičně v předvečer státního svátku 28. října předal v Míčovně Pražského hradu. Současně dostal státní cenu za překlad Dušan Karpatský. V jeho případě ministr ocenil celé jeho dosavadní dílo v oblasti literárního překladu.

Oba laureáti dostali od ministra vedle diplomu ještě finanční odměnu. Na Kabeše čeká 250 000 korun a na Karpatského poloviční suma.

Úvodní slovo pronesla laureátka loňského ocenění Květa Legátová, letos vyznamenaným pak zahrál houslový virtuos Václav Hudeček.

„Jsem překladatel praktik, v teorii jsem se nikdy moc nevyznal. Tak se nezlobte, když se vás dneska nepokusím oslnit abstraktními moudry o smyslu překládání,“ řekl na ceremoniálu Karpatský.

Oceněný básník Petr Kabeš ve své řeči mimo jiné poděkoval své nakladatelce Jitce Uhdeové z Atlantisu a vzpomněl na rodné Pardubice.

Petr Kabeš
Dvaašedesátiletý Petr Kabeš je básníkem a publicistou. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, v letech 1966 až 1969 byl šéfredaktorem literárního měsíčníku Sešity.

V 70. a 80. letech nemohl publikovat, prošel řadou zaměstnání, dělal plavčíka, výčepního, nočního hlídače, stavebního dělníka. Svou intelektuální poezii hledající mravní jistoty současného člověka vtělil v 60. letech do sbírek Čáry na dlani, Zahrady naboso, Mrtvá sezóna. Část další tvorby zůstávala v rukopisu nebo vyšla v zahraničí.

Za básnickou sbírku Pěší věc dostal v roce 1995 od Nadace Charty 77, jejímž byl signatářem, Cenu Jaroslava Seiferta. Oceněná Kabešova kniha je čtvrtým a posledním svazkem jeho retrospektivy. Texty vznikaly mezi roky 1964 až 2001. Základ tvoří soubor Těžítka, který je upraven proti svému prvnímu vydání z roku 1994.

K němu jsou přidány dosud nezveřejněné autorovy básně v próze vydané souborně pod názvem Obehnán ostnatým drátem a básně věnované Kabešovi přáteli a známými.

Samotná Těžítka jako hlavní část knihy jsou antologií výroků, výňatků z vědeckých článků, reportáží, bonmotů smíchaných s autorovými komentáři, které ve svém celku vytvářejí ucelený obraz Kabešovy poetiky. Kniha Těžítka, ta těžítka skončila loni na třetím místě v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku 2002.

Dušan Karpatský
Osmašedesátiletý literární historik, bohemista a kroatista Dušan Karpatský je známý nejen jako překladatel z i do chorvatštiny, ale i jako dlouholetý propagátor vzájemných kulturních styků.

První překlad z chorvatštiny do češtiny zveřejnil roku 1958, dnes jeho bibliografie čítá 88 knih, sedm divadelních a 11 rozhlasových her. Loni dostal v Záhřebu cenu za šíření chorvatské kultury ve světě. Doprovodná publikace přiřadila Karpatského k těm osobnostem, které došly v cizině většího uznání než doma.

Státní cenu za překladatelské dílo 2003 získal 24. října v Praze Dušan Karpatský (vlevo) a Státní cenu za literaturu pro rok 2003 získal básník Petr Kabeš.

Autoři: , ,

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

V Itálii se chudé rodiny běžně zbavovaly nejmladšího dítěte, říká autorka

Italská spisovatelka Donatella Di Pietrantonio

V šedesátých letech se chudé a početné rodiny v Itálii běžně vzdávaly svého nejmladšího člena. Dítěti chtěly zajistit...

RECENZE: Čtvrtá Aristokratka je bláznivější, ale Boček se motá v kruhu

Záběr ze zkoušek hry Poslední aristokratka

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Dlouhý název nese nejnovější pokračování oblíbené série spisovatele...

Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965)

Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek...

Najdete na iDNES.cz