Jan Antonín Pitínský

Jan Antonín Pitínský | foto: Radek Miča, MF DNES

Státní cenu mají také Kout, Malich a Pitínský

Ministerstvo kultury rozdělilo svá výroční ocenění. Po Kunderovi s Přidalem připadly ceny i trojlístku Jiří Kout, Karel Malich a Jan Antonín Pitínský.

"Kundera se však nepovažuje za autora francouzského, ale bilingvního – autora mezi," řekl předseda poroty Aleš Haman, který s Kunderou hovořil.

Milan Kundera si pro poctu nepřijede kvůli zdravotním obtížím, podle předsedy literární poroty Aleše Hamana, který se spisovatelem hovořil, by ji však za příhodnějších okolností zřejmě převzal – potěšila ho a cení si jí.

foto Státní cenu dostali Přidal i Kundera
ministerstvo ocenilo spisovatele

Lehkým překvapením se naopak může zdát volba J. A. Pitínského, jemuž patří cena v oblasti divadla. Znatelně omladil kruhy stávajících laureátů, což má odrážet snahu ministerstva oceňovat autory svým dílem přítomné a promlouvající.

Cena za hudbu
JIŘÍ KOUT

Jiří KoutVelkou část umělecké dráhy dirigenta Jiřího Kouta nemohlo tuzemské publikum sledovat. Jeho světem bylo především operní divadlo, zvláště díla Leoše Janáčka a Richarda Strausse. Mimořádně významná životní etapa Jiřího Kouta je spojena s berlínskou Deutsche Oper, v níž byl od roku 1990 prvním dirigentem. V letech 1993 až 1999 byl současně hudebním ředitelem Lipské opery, od roku 1998 je šéfdirigentem Symfonického orchestru ve švýcarském St. Gallenu. V devadesátých letech se vrátil i na českou scénu. V současné době vykonává funkci šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Cena za výtvarné umění
KAREL MALICH

Karel Malich: Prostorový objekt  (1971)Je velmi významným českým umělcem starší generace. Přes odkazy k architektuře a městské krajině se Malich vracel čím dál tím častěji k přírodním živlům. A od roku 1976 rozvinul svůj osobitý pohled na svět a na postavení člověka v něm – téma kosmu, propojení zkušenosti mezi nebem a zemí jeho tvorbu posunulo na hranici věčnosti. Jako jeden z mála českých tvůrců je také zastoupen ve stálých expozicích významných uměleckých muzeí v zahraničí. K jeho nejvýznamnějším dílům patří obří plastiky spletené ze stovek metrů drátů připomínající velká ptačí hnízda letící prostorem  z období let 1976–1988.

Cena za divadlo
JAN ANTONÍN PITÍNSKÝ

Jan Antonín PitínskýZatím nejmladším oceněným v oblasti divadla je dvaapadesátiletý režisér Pitínský – je o rok mladší než David Radok, který před pěti lety získal cenu ministerstva kultury. Ani jeden z nich nemá divadelní školu. Pitínský, vlastním jménem Zdeněk Petrželka, se od sedmdesátých let pohyboval na brněnské alternativní scéně. Proslulost získal již jako spoluzakladatel Ochotnického kroužku, který později splynul s HaDivadlem. Od začátku devadesátých let režíruje od Prahy po Zlín a Uherské Hradiště. Čtyřikrát byl ověnčen cenou Alfréda Radoka. Je známý i jako dramatik – jeho hry Matka a Pokojíček nastudovala řada divadel.