Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dlabáček, Rambousek i pan Krbec. Ti všichni dostali s Renčínem cenu

  9:24aktualizováno  9:24
Vladimír Renčín, který letos v prosinci oslaví sedmdesátiny, je stálicí české karikatury, jeho kresby zná prakticky každý. Originální postavičky Dlabáčka či Rambouska žijí se čtenáři desítky let, děti je zase znají z večerníčků Zvířátka pana Krbce. I za ně dostal Renčín od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy.

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín | foto: Otakar GrusserMF DNES

Humorista, který originálně glosuje současnost, vyvolává úsměv i zamyšlení. Jeho humor je břitký, ale inteligentní a kultivovaný. "Navigační systém asi nefunguje... tvrdošíjně ukazuje, že jsme v řiti...," zní například popisek u jedné z jeho kreseb.

Renčín říká, že není satirik a nesnaží se nelítostně tepat nešvary a zlořády společnosti, často však ostře komentuje politickou scénu. "Vopravdu nejvyšší čas, aby láska k lidem našim politikům vod prdele k srdcím jejich ráčiti vjela," vzkazuje například prostřednictvím další z kreseb.

Státní ceny 2011

Prezident Klaus pronáší projev ve Vladislavském sále Pražského hradu (28. října

Prezident Klaus pronáší projev ve Vladislavském sále Pražského hradu (28. října 2011)

Prezident v den 93. výročí vzniku samostatného československého státu vyznamenal 21 vynikajících osobností. Řád Bílého lva dostali tři váleční veteráni z východní fronty. Václav Klaus ocenil i lyžaře Jiřího Rašku nebo chlapce, který položil život při záchraně kamaráda.

Renčínův humor dokázal bavit i v době totality, kdy se nebál ironizovat a demaskovat tehdejší oficiální stupiditu. Snažil se sice pohybovat "v mezích zákona", průšvihům se však nevyhnul. Občas musel s vtipy "na kobereček" a vysvětlovat, co tím chtěl sdělit. Nevyhnuly se mu ani zákazy publikování.

Vladimír Renčín se narodil 6. prosince 1941 v Pečkách na Kolínsku, většinu života však strávil v Hradci Králové. Vystudoval ekonomickou školu a chtěl být píšícím novinářem. Po vojně se zacvičoval v Novinách Jablonecka a v chomutovském Nástupu.

Již předtím, jako osmnáctiletý, se mohl pyšnit první otištěnou kresbou, která mu vyšla v Zemědělských novinách. Ke kreslenému humoru se Renčín, který podle vlastních slov v dětství maloval a kreslil příšerně, dostával bezděčně přes literaturu. Ležel stále v knížkách, dělal si výpisky, které zpestřoval obrázky. Textu ubývalo, kreseb přibývalo. Zkrat mezi výpovědí slovem a kresbou jej láká dodnes.

Po úspěchu svých prvních kreseb se v roce 1965 stal profesionálním výtvarníkem. Jeho kresby se počítají na tisíce. Inspiraci pro ně čerpá ze života, naslouchá lidem kolem sebe, čte knížky, noviny, poslouchá televizi.

Renčín proslul dlouholetou spoluprací s časopisy Mladý svět a Dikobraz, novodobě s Lidovými novinami, MF DNES a Právem. Pracoval i pro řadu zahraničních periodik, jeho ilustrace vycházely například v německých Die Zeit a GEO, v britském časopise New Scientist nebo americkém Time.

Z tvorby Vladimíra Renčína

Renčínovy kresby vyšly ve zhruba třiceti knihách, na desítkách dalších knih se podílel jako ilustrátor. Mimo jiné je také spoluautorem divadelní hry Nejkrásnější válka a autorem příležitostné řady známek z roku 1995. Za sebou má víc než stovku samostatných výstav a je držitelem řady ocenění.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz