Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát odvrátil arbitráž kvůli divadelnímu podnikání

  13:46aktualizováno  15:10
Ministerstvo financí odvrátilo arbitráž kvůli nerovným podmínkám v divadelním podnikání. Česko zažaloval kvůli financování pražských scén spolumajitel pražského Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl.

Petr Kratochvíl - spolumajitele pražského Divadla Ta Fantastika | foto: KORZO

"Rozhodl jsem se stáhnout žalobu a zcela se vzdát jakýchkoliv finančních nároků," oznámil divadelník na společné tiskové konferenci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Kratochvíl, který má americké občanství, podal u mezinárodního arbitrážního soudu žalobu na český stát, že neochránil jeho investice do divadla, které funguje jako obchodní společnost.

V minulých dnech uplynula šestiměsíční lhůta první fáze řízení, a stát se musel buď s Kratochvílem domluvit, nebo podstoupit arbitrážní soud. "Měl šanci uspět," přiznal ministr Kalousek.

Ministerstvo financí s Kratochvílem uzavřelo dohodu o narovnání. "Stačí morální zadostiučinění. Peníze, které by stát musel zaplatit, by šly z kapsy všech daňových poplatníků, a to si pan Kratochvíl nepřeje," podotkl Kratochvílův advokát Marek Nespala.

Kratochvíl ovlivnil podobu nové grantové politiky
Na základě Kratochvílovy žaloby z loňského léta začali členové grantové komise stávající systém přerozdělování peněz upravovat.

"Dosáhl jsem toho, že v novém grantovém systému byla částečně změněna pravidla v tom smyslu, že by jedna obchodní společnost neměla být před jinou znevýhodněna, a toho, že granty rozdělené do několika kategorií aspoň do jisté míry dávají stejné šance všem divadelníkům," řekl podnikatel.

Součástí "usmiřovací" dohody se stal i dopis určený primátorovi Prahy Pavlu Bémovi, v němž ho ministr Kalousek zdvořile žádá, aby věnoval větší pozornost právě grantům. O tom, jak bude nová grantová politika hlavního města vypadat v praxi, se rozhodovalo na magistrátu právě v době podpisu dohody o narovnání.

Arbitráž se může vrátit
Druhá kauza − Kratochvíl se totiž obrátil i na Evropskou komisi a Evropský soudní dvůr − podle Nespaly stále pokračuje.

Nejde o peníze, ale o princip dotování obchodních společností, zdůvodňoval Kratochvíl žalobu. "Neměly by dostávat peníze, ale pokud je dostávají, chceme je také," tvrdil. Netajil se tím, že mu jde o likvidaci systému, který označil za hloupý, diskriminační a nekontrolovatelný.

Jeho kroku se pražští radní zalekli a reagovali pozastavením grantů na rok 2008. Ty dodnes nebyly rozděleny, následná finanční nejistota divadlům způsobila a nadále způsobuje vážné potíže.

Kritizovaným aspektem udělování grantů je i údajné porušování pravidla de minimis, které platí pro všechny země Evropské unie. Určuje totiž, že z veřejných peněz lze financovat pouze neziskové kulturní subjekty. Kulturní organizace pracující jako ziskové je mohou dostat výjimečně v maximální výši 200 tisíc eur, tedy přes pět milionů korun na období tří let.

"Pokud změna grantové politiky bude v rozporu se zákony Evropské unie, tak žalobu mohu opět podat," upřesnil Kratochvíl. Ministerstvo financí totiž oznámilo, že možné finanční nároky Kratochvíl nebude uplatňovat ani v budoucnu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz