Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát odvrátil arbitráž kvůli divadelnímu podnikání

  13:46aktualizováno  15:10
Ministerstvo financí odvrátilo arbitráž kvůli nerovným podmínkám v divadelním podnikání. Česko zažaloval kvůli financování pražských scén spolumajitel pražského Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl.

Petr Kratochvíl - spolumajitele pražského Divadla Ta Fantastika | foto: KORZO

"Rozhodl jsem se stáhnout žalobu a zcela se vzdát jakýchkoliv finančních nároků," oznámil divadelník na společné tiskové konferenci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Kratochvíl, který má americké občanství, podal u mezinárodního arbitrážního soudu žalobu na český stát, že neochránil jeho investice do divadla, které funguje jako obchodní společnost.

V minulých dnech uplynula šestiměsíční lhůta první fáze řízení, a stát se musel buď s Kratochvílem domluvit, nebo podstoupit arbitrážní soud. "Měl šanci uspět," přiznal ministr Kalousek.

Ministerstvo financí s Kratochvílem uzavřelo dohodu o narovnání. "Stačí morální zadostiučinění. Peníze, které by stát musel zaplatit, by šly z kapsy všech daňových poplatníků, a to si pan Kratochvíl nepřeje," podotkl Kratochvílův advokát Marek Nespala.

Kratochvíl ovlivnil podobu nové grantové politiky
Na základě Kratochvílovy žaloby z loňského léta začali členové grantové komise stávající systém přerozdělování peněz upravovat.

"Dosáhl jsem toho, že v novém grantovém systému byla částečně změněna pravidla v tom smyslu, že by jedna obchodní společnost neměla být před jinou znevýhodněna, a toho, že granty rozdělené do několika kategorií aspoň do jisté míry dávají stejné šance všem divadelníkům," řekl podnikatel.

Součástí "usmiřovací" dohody se stal i dopis určený primátorovi Prahy Pavlu Bémovi, v němž ho ministr Kalousek zdvořile žádá, aby věnoval větší pozornost právě grantům. O tom, jak bude nová grantová politika hlavního města vypadat v praxi, se rozhodovalo na magistrátu právě v době podpisu dohody o narovnání.

Arbitráž se může vrátit
Druhá kauza − Kratochvíl se totiž obrátil i na Evropskou komisi a Evropský soudní dvůr − podle Nespaly stále pokračuje.

Nejde o peníze, ale o princip dotování obchodních společností, zdůvodňoval Kratochvíl žalobu. "Neměly by dostávat peníze, ale pokud je dostávají, chceme je také," tvrdil. Netajil se tím, že mu jde o likvidaci systému, který označil za hloupý, diskriminační a nekontrolovatelný.

Jeho kroku se pražští radní zalekli a reagovali pozastavením grantů na rok 2008. Ty dodnes nebyly rozděleny, následná finanční nejistota divadlům způsobila a nadále způsobuje vážné potíže.

Kritizovaným aspektem udělování grantů je i údajné porušování pravidla de minimis, které platí pro všechny země Evropské unie. Určuje totiž, že z veřejných peněz lze financovat pouze neziskové kulturní subjekty. Kulturní organizace pracující jako ziskové je mohou dostat výjimečně v maximální výši 200 tisíc eur, tedy přes pět milionů korun na období tří let.

"Pokud změna grantové politiky bude v rozporu se zákony Evropské unie, tak žalobu mohu opět podat," upřesnil Kratochvíl. Ministerstvo financí totiž oznámilo, že možné finanční nároky Kratochvíl nebude uplatňovat ani v budoucnu.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz