Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Startuje série best of etno

  22:57aktualizováno  22:57
B r n o - Sotva předminulý čtvrtek skončila v brněnském klubu Alterna funky série, již v ten další odstartovala nová, nazvaná Best of Etno. Jak již z názvu vyplývá, je celý hudební blok zasvěcen world music a lokální hudbě. Návštěvníky koncertů v Alterně čeká celkem šest zajímavých etno večerů, které začínají vždy ve 20 hodin. Pět z nich se odehraje ve čtvrtek, jeden pak pořadatelé připravili na středu 25. dubna.

Zahájení Best of Etno se ujalo seskupení Ladakh 567, což je zbrusu nový projekt brněnského avantgardního bubeníka Pavla Fajta a frontmana Zuluville Wendyho Zulu. Oba hudebníci společně vrství zvuky do emotivních pásem, rytmů a ploch.
Následující čtvrtek patří brněnské kapele Čankišou, která představí - podle vlastních slov - svou taneční bigbeatovou etnodechovku. Posluchači mohou v hudbě "slunečního" lidu Čanki najít téměř vše - od prvků reggae až po latinskou a arabskou hudbu. To vše doplněno exotickými nástroji a okořeněno dechy.

12. dubna vystoupí v Alterně "autralští šamani" Wooden Toys, které zcela jistě znají návštěvníci předešlých etnických minifestivalů. V souboru působí hráč na didjeridoo - unikátní dechový nástroj původních obyvatel pátého kontinentu. Jako čtvrtí v pořadí se představí etno-tranceoví Nyabinghi Warriors. Seskupení svérázným způsobem prezentuje rytmickou hudbu západní a severní Afriky. V obsazení proto nechybějí exotické perkusivní nástroje jako džembe, darbuka či bass dun-dun.

"Série Best of Etno se koná bez jakékoliv finanční podpory, a proto jsme tentokrát vsadili především na domácí soubory," říká vedoucí klubu Alterna Libor Dostál. "Přesto jsme nakonec svoji nabídku obohatili o vystoupení dvou zahraničních kapel," dodává.

Ve středu 25. dubna se tak v Alterně objeví francouzská skupina Une Anche passe, jež se věnuje hudbě oblasti Středozemního moře. Zdůrazňují vlastní kompozice, ale také vzdávají hold jiným muzikantům, kupříkladu písničkáři G. Brassensovi. Projev skupiny se postupně obohatil o nové prvky a dospěl k současnému latinsko-evropskému charakteru. Koncert pořádá Francouzská Aliance jako součást svého festivalu Bonjour Brno.

A hned následující den završí celou sérii Best of Etno vystoupení maďarské latinjazzové formace Tropical Transform. Mladá a talentovaná kapela patří nyní k nejzábavnějším budapešťským partám a je proslulá osobním nasazením, hudební senzitivitou a sugestivními sóly jednotlivých muzikantů. Polovinu jejich repertoáru tvoří vlastní kompozice na pomezí jazzu a jazz-funku s jasným vlivem latinské hudby, druhou pak skladby od H. Hancocka a K. Garetta. "Na pět etnických čtvrtků si mohou diváci koupit permanentní vstupenku za 275 korun," doplnil Libor Dostál.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Najdete na iDNES.cz