Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Startuje Divadlo evropských regionů, lákavá kulturní fiesta

  8:39aktualizováno  8:39
Pohyblivý svátek divadla, kulturní fiesta, český divadelní Avignon. Taková přízviska si za čtrnáct let existence vysloužil festival Divadlo evropských regionů.

Z představení Evžen Oněgin ostravského divadla Petra Bezruče | foto: Tomáš Ruta

Festival v Hradci Králové začíná dnes a potrvá do 30. června. Společně jej pořádají tamní Klicperovo divadlo a Divadlo Drak. Některé z přezdívek přehlídky jsou možná nadsazené, jedno je však jisté: divadlo zaplaví historické centrum města na deset dní, tak jako horečka zachvacuje všechny údy těla.

Stále rostoucí a stále oblíbenější částí přehlídky je totiž její bezplatný vedlejší program, který nabízí pouliční divadlo na každém rohu, náměstí nebo v parku ve stanech.

Pomník neznámu herci
Jen sekce festivalu nazvaná open air, tedy divadlo pod širým nebem, předvede takřka 130 představení. Novým hracím prostorem je dvorana pivovaru.

Celkem se mimo divadelní budovy hraje na devatenácti místech. "Open air se stává jakýmsi festivalem ve festivalu. Navíc jde o největší a současně nejlevnější přehlídku, která celá stojí 750 tisíc a její hlavní kancelář je u nás v kuchyni," říká organizátor divadla pod širým nebem Alexandr Gregar.

. PUBLIKUM

Loni festival napočítal šestašedesát tisíc diváků, letos předvídá číslo stejné, či dokonce vyšší.

Velkorysost nabídky k poměrně skromným nákladům umožňuje fakt, že celá sekce funguje na principu fringe festivalů. Soubory nedostávají honorář a organizátoři mu zajišťují jen to nejnutnější, především pronájem prostor.

Nejčastěji jsou proto k vidění různá studentská divadla, zato s prověřenou kvalitou. Soubory totiž z valné části oslovují pořadatelé, a tak se mezi ochotníky objevují i známá jména. "Svůj nový kus Občerstvení - Refrigerium zde uvede třeba známé Bílé divadlo z Ostravy," vysvětluje Gregar. Hradecký festival je také hravý: dnes odhalí pomník "neznámému herci".

Radost až do rána
Přehlídka si tradičně zachovává uvolněnou, bezstarostně prázdninovou atmosféru. Před divadly až do rána nalévají improvizované hospody a čajovny, po večerech vyhrávají kapely.

"Již od samého začátku jsme festival koncipovali jako setkání divadelníků a diváků. Také z toho důvodu je na samém konci sezony, soubory zveme na více dnů, aby i herci měli čas se podívat na inscenace kolegů a nemuseli okamžitě po skončení svých představení odjíždět," vysvětluje ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman.

I proto festivalový program připomíná pelmel a nikoli pečlivý dramaturgický soupis, v němž představení mezi sebou soupeří. Vedle zahraničních či domácích skvostů se najdou nenápadné kousky, sem tam úplný experiment, někdy dokonce i úlet.

Své zážitky si může každý namíchat podle momentální chuti: pokud tedy na vybraná představení zbudou lístky. Řada inscenací, zejména tuzemských divadel, je totiž již dlouho dopředu vyprodána. Například permanentky na projekt Elsinor, tedy tři "hamletovské" inscenace Divadelního spolku Kašpar hrané v jeden den, zmizely během dvou hodin.

. CO BYSTE NEMĚLI MINOUT

Čtyři perly letošního Divadla evropských regionů

23. a 24. června - Bouře
DIVADLO A. S. PUŠKINA, MAGNITOGORSK, RUSKO

Inscenace z města nedaleko Uralu je spíše variací na Ostrovského hru o zoufalé Káťě Kabanové. Režisér Lev Erenburg rozvíjí různé, často němé, vždy však zdůvodněné etudy. Inscenace byla loni vyhlášena nejlepším ruským činoherním představením, za sebou má úspěšná hostování v Moskvě a v Petrohradu.

25. června - Sen noci svatojánské
DIVADLO OSKARASE KORŠUNOVASE, VILNIUS, LITVA

Režisér Oskaras Koršunovas je hvězdou evropské divadelní scény; razantně interpretuje klasiky. Oidipa, který byl před lety k vidění v Plzni, hrál na dětském hřišti a v obludných maskách. U Shakespeara vytváří pozoruhodné scény pomocí dřevěných desek, které herci stále nosí s sebou či před sebou jako štít.

27. června - Tři sestry
SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO, BRATISLAVA

Loni režisér Roman Polák ohromil Ivanovem, letos se vrací s Třemi sestrami. Hru zasadil do současného města kdesi v Čečensku, takže kumpanie vojáků, navštěvující sestry Prozorovovy, je jednotkou ruských okupantů. Neotřelý výklad podtrhují výkony hvězd, například Mariána Labudy či Táni Pauhofové.

29. června - Evžen Oněgin
DIVADLO PETRA BEZRUČE, OSTRAVA

Jedna z nejlepších inscenací loňské sezony, výtvarně i herecky výrazně stylizovaná, přitom však nikoli neosobní, ale naopak se silným emocionálním účinkem a nadto věrná původní Puškinově předloze. Ozdobou kusu jsou pak výkony Tomáše Dastlíka jako "anti" Oněgina a Terezy Vilišové coby Taťány.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz