Starosta: Převelká sláva pro celou obec

Velehrad - Obyvatelé Velehradu vnímají cyrilometodějskou pouť i jako svou vlastní slavnost. Těší se na ni. Tím, že se pouti účastní všichni biskupové a každoročně ji v přímém přenosu vysílá také Česká televize, se stává i věcí prestiže a zdravého patriotismu. O duchovní obsah pouti se stará církev. Místní duchovní správa a Arcibiskupství olomoucké. Novinkou, o kterou se postarala církev, bude letos nová tribuna pro zpěváky. Jejich sbor bude také mohutnější než v minulých letech.

V den hlavní pouti se počet lidí v obci na několik hodin zvýší dvacetkrát až třicetkrát.
Není to jednoduché zajistit, aby se měli všichni na místo jak dostat, kde zaparkovat, čím se občerstvit nebo kde si nakoupit upomínkové předměty.

"Pronajímáme zájemcům na dvě stě míst pro prodejní stánky. Snažíme se, aby v nejvíce navštěvovaném centru obce prodávali především typické pouťové zboží. Prodavače textilu a jiných výrobků, které známe z tržnic po celé republice, umisťujeme v okrajových částech Velehradu," vysvětluje starosta Stanislav Gregůrek.

Na obecním úřadu je také regulace pouťových atrakcí. Kolotoče, střelnice a jiná povyražení budou mít svůj vyhrazený prostor v dostatečné vzdálenosti od nádvoří kostela.

Velehrad
Obec je vzdálena asi sedm kilometrů severozápadním směrem od Uherského Hradiště. Leží v nadmořské výšce 219 metrů mezi výběžky pohoří Chřibů. V roce 1204 zde vznikl první cisterciácký klášter na Moravě.

Velehrad má asi 1400 obyvatel, v obci je základní škola, zdravotnické zařízení, dva hotely, kempink, restaurace. Do obce vede autobusová linka z Uherského Hradiště. Nejbližší železniční stanice je ve Starém Městě ve vzdálenosti 4 kilometry.

Nepřehlédnutelnou dominantou obce je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, která patří mezi největší kostely v Česku. Mezi další významné stavby a památky patří kaple Cyrilka z 1. poloviny 13. století, mariánský sloup z roku 1676, stavba exercičního a poutního domu Stojanov z roku 1924.

Architektonické prvky objevené při archeologických průzkumech v oblasti Velké Moravy si mohou návštěvníci Velehradu prohlédnout v expozici lapidária.

"Všichni přistupují na naši podmínku, že během hlavní bohoslužby biskupů na nádvoří poutního areálu je zakázáno pouštět u kolotočů hudbu. Kdyby to někdo porušil, příští rok už u nás nemá šanci. A provozovatelé atrakcí to dobře vědí a v minulých letech tento náš požadavek plně respektovali," říká starosta.

Problémem moderní doby, který doléhá i na tradiční církevní slavnosti a poutě, je parkování osobních automobilů. Většina poutníků už neputuje pěšky, ale přijíždí v automobilech. V obci jsou pro ně připraveny rozlehlé travnaté plochy i místa kolem silnice, i parkoviště v sousední obci Modré.

Ale pokud se tyto prostory zaplní, policie bude muset osobní dopravu zastavit už u nadjezdu ve Starém Městě.

"Velehrad není nafukovací, a aut přibývá. V žádném případě však nebude dovoleno parkování automobilů na okrajích příjezdové silnice mezi Starým Městem a Velehradem," zdůrazňuje starosta Gregůrek. Tato trasa musí zůstat volná pro kyvadlovou autobusovou dopravu a udržení bezpečnosti.

Problémy s příjezdem na Velehrad by neměli mít poutníci, kteří přijedou vlastním autobusem. Vystoupí si uprostřed obce a jejich autobus odjede zaparkovat směrem k Salaši. Ve smluvenou dobu (dnes už i po aktuální domluvě mobilním telefonem) autobus pro poutníky opět přijede.

Nejvíc práce má obec s úklidem. "I když poutníci nedělají žádné škody, jak to známe například z diskoték, odpadků zde zanechají hodně. Úklidové čety asi patnácti studentů budou mít plné ruce práce," předvídá Stanislav Gregůrek.

Odpadky se musí sbírat opakovaně. Až skončí ve čtvrtek 4. července večer Koncert lidí dobré vůle, bude se uklízet přes celou noc, aby byl ráno v den hlavní slavnosti poutní areál opět čistý. Totéž se týká i dvou dalších dnů.

"I když na samotné pouti obec nevydělá, věhlas poutního místa je pro nás dlouhodobým přínosem. Naše pozice je o něco zvýhodněna, když například žádáme o dotace na budování infrastruktury. A stále víc lidí začíná přijíždět na Velehrad i na delší dobu než jen jeden den," shrnuje pozitivní dopady národní pouti starosta.

Lidé začínají spojovat návštěvu poutního místa i s rekreací a poznáváním širšího okolí, které má co nabídnout. Do dvou let by měla podle starosty spojit Velehrad s nádražím ve Starém Městě i samostatná zpevněná cyklostezka.