Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staronové divadlo má jméno Hořící dům

  12:04aktualizováno  12:04
Olomouc - Staronový divadelní prostor má opět Olomouc. Po skoro deseti letech se vrátil divadelní duch do divadla v Hodolanech. Scéna dříve oblíbená především jako místo operety, se změnila na Hořící dům a nabízí zázemí Studiu Hořící žirafy, tedy lidem okolo režiséra a autora Davida Drábka. Pravidelný provoz divadla začne až v září.

"Ve správě olomouckého divadla jsou Hodolany od roku 1962 a až do roku 1992 se zde provozovaly veškeré hudební žánry, od muzikálu až po operetu," uvedl ředitel Moravského divadla Václav Kožušník. Přesto město nakonec Hodolany zavřelo. Znovu oživit se ho pokusili radní až v roce 1997.

"Tehdy rozhodli, že se budova znovu zprovozní a bude fungovat i bez stálého souboru. Bohužel, přišly povodně a opravy se nedokončily. Další rekonstrukce se pak odehrála ve čtyřech  etapách a město od roku 1997 až do roku 2001 investovalo město do oprav skoro třináct milionů korun," řekl Kožušník.

Drábek, který se bude o Hořící dům starat ve funkci manažera, chce, aby v něm našlo zázemí nejen jeho studio, ale i divadla z jiných měst, studenti se svými pokusy, kabaret, mladí muzikanti a výtvarníci. Dramaturgie Hořícího domu se zatím omezuje na vystoupení domovských žiraf. "Pravidelný provoz začne až v září," slíbil Kožušník.

Zahřívací provoz by se ale měl uskutečnit už v červnu. "Chceme sem přivést jedno vynikající představení z Brna a znovu oprášíme pár nejslavnějších věcí našich žiraf," řekla Ivana Plíhalová, která se podílí na činnosti Studia Hořící žirafy.

Hořící dům zůstává součástí Moravského divadla, které jej také bude spravovat a financovat i jeho provoz ze svého rozpočtu. "Plány jsou smělé. Záleží ale především na podpoře olomoucké radnice, protože Moravskému divadlu už finance docházejí," řekl Drábek, který se netají ambiciózními projekty.

Město se ale na Hořící dům dívá střízlivě a o tom, že by si vlastně pořídilo další divadelní scénu není ani slyšet. "Nikdy nepadlo v žádném materiálu týkajícím se Hodolan, že by se  měly zvýšit provozní náklady Moravského divadla, které financuje město; letos dostalo na provoz divadlo 58,8 milionů korun," řekl náměstek primátora Miroslav Pilát.

"Navíc, opravené Hodolany ani nebyly myšleny jako nějaká velká scéna. Základem mělo být divadelní zázemí, které chybí Moravskému divadlu, jako je třeba zkušebna, ubytování pro herce a podobně. Další prostor měl být spíše bonusem, který využijí například pro své scházení někdy zastupitelé či politické kluby a čas od času  tam vystoupí nějaká alternativní scéna. Navíc to bude zázemí i pro Hořící žirafy, které měly problémy se zajišťováním prostoru," řekl náměstek Pilát, podle něhož by ovšem neměl Hořící dům vytvářet konkurenci Divadlu hudby.

Z představení Kostlivec v silonkách v podání studia Hořící žirafy

Z představení Kostlivec v silonkách v podání studia Hořící žirafy

Během slavnostního otevření staronových divadelních prostor v budově v Olomouci-Hodolanech diváci shlédli představení Švédský stůl v podání herců Hořícího domu

Při slavnostním otevření staronových divadelních prostor v budově v Olomouci-Hodolanech si návštěvníci prohlédli také místa, která zatím čekají na lternativní využití - například bývalé jeviště

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz