Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staronové divadlo má jméno Hořící dům

  12:04aktualizováno  12:04
Olomouc - Staronový divadelní prostor má opět Olomouc. Po skoro deseti letech se vrátil divadelní duch do divadla v Hodolanech. Scéna dříve oblíbená především jako místo operety, se změnila na Hořící dům a nabízí zázemí Studiu Hořící žirafy, tedy lidem okolo režiséra a autora Davida Drábka. Pravidelný provoz divadla začne až v září.

"Ve správě olomouckého divadla jsou Hodolany od roku 1962 a až do roku 1992 se zde provozovaly veškeré hudební žánry, od muzikálu až po operetu," uvedl ředitel Moravského divadla Václav Kožušník. Přesto město nakonec Hodolany zavřelo. Znovu oživit se ho pokusili radní až v roce 1997.

"Tehdy rozhodli, že se budova znovu zprovozní a bude fungovat i bez stálého souboru. Bohužel, přišly povodně a opravy se nedokončily. Další rekonstrukce se pak odehrála ve čtyřech  etapách a město od roku 1997 až do roku 2001 investovalo město do oprav skoro třináct milionů korun," řekl Kožušník.

Drábek, který se bude o Hořící dům starat ve funkci manažera, chce, aby v něm našlo zázemí nejen jeho studio, ale i divadla z jiných měst, studenti se svými pokusy, kabaret, mladí muzikanti a výtvarníci. Dramaturgie Hořícího domu se zatím omezuje na vystoupení domovských žiraf. "Pravidelný provoz začne až v září," slíbil Kožušník.

Zahřívací provoz by se ale měl uskutečnit už v červnu. "Chceme sem přivést jedno vynikající představení z Brna a znovu oprášíme pár nejslavnějších věcí našich žiraf," řekla Ivana Plíhalová, která se podílí na činnosti Studia Hořící žirafy.

Hořící dům zůstává součástí Moravského divadla, které jej také bude spravovat a financovat i jeho provoz ze svého rozpočtu. "Plány jsou smělé. Záleží ale především na podpoře olomoucké radnice, protože Moravskému divadlu už finance docházejí," řekl Drábek, který se netají ambiciózními projekty.

Město se ale na Hořící dům dívá střízlivě a o tom, že by si vlastně pořídilo další divadelní scénu není ani slyšet. "Nikdy nepadlo v žádném materiálu týkajícím se Hodolan, že by se  měly zvýšit provozní náklady Moravského divadla, které financuje město; letos dostalo na provoz divadlo 58,8 milionů korun," řekl náměstek primátora Miroslav Pilát.

"Navíc, opravené Hodolany ani nebyly myšleny jako nějaká velká scéna. Základem mělo být divadelní zázemí, které chybí Moravskému divadlu, jako je třeba zkušebna, ubytování pro herce a podobně. Další prostor měl být spíše bonusem, který využijí například pro své scházení někdy zastupitelé či politické kluby a čas od času  tam vystoupí nějaká alternativní scéna. Navíc to bude zázemí i pro Hořící žirafy, které měly problémy se zajišťováním prostoru," řekl náměstek Pilát, podle něhož by ovšem neměl Hořící dům vytvářet konkurenci Divadlu hudby.

Z představení Kostlivec v silonkách v podání studia Hořící žirafy

Z představení Kostlivec v silonkách v podání studia Hořící žirafy

Během slavnostního otevření staronových divadelních prostor v budově v Olomouci-Hodolanech diváci shlédli představení Švédský stůl v podání herců Hořícího domu

Při slavnostním otevření staronových divadelních prostor v budově v Olomouci-Hodolanech si návštěvníci prohlédli také místa, která zatím čekají na lternativní využití - například bývalé jeviště

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz