Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co naznačují bikinky princezny Lei? I to hledají mudrci ve Star Wars

  7:58aktualizováno  7:58
Před Hvězdnými válkami Hollywood filmovou fantastikou pohrdal coby levnou béčkovou produkcí, po nich už netočí nic jiného. Hvězdné války přinesly zlom v dějinách filmového průmyslu a nový díl, jenž jde do kin, to stvrzuje.

Letošní Vánoce jsou ve znamení Star Wars. V každém obchodním domě včetně Česka se laserové meče povalují hned vedle kojeneckých dupaček s prvky úborů rytířů Jedi a chlupatých čepiček ve stylu postavy Žvejkala. Nová generace fanoušků se loví do sítí od kolébky. A na druhé straně vážení filozofové mudrují o mytologii, symbologii či spiritualitě vesmírné pohádky, kterou v roce 1977 přivedl na svět George Lucas.

Vše o Star Wars

Speciální přílohu Star Wars najdete zde.

Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)

Nikdo to od něj nečekal. Jako kluk byl spíš ustrašený nešika, který se vyhýbal sportům, zato vysedával u komiksů a starých televizních seriálů. Pak propadl autům, ale po těžké nehodě vzdal svůj sen o závodnické dráze a šel studovat film, což jeho rodinu ohromilo stejně jako fakt, že mu na jeho pokusy někdo dal peníze. V úspěch ostatně i sám Lucas uvěřil až v den premiéry, kdy dav diváků hrnoucích se do kina na Hollywood Boulevardu vyvolal dopravní zácpu.

A to byl teprve začátek. Včetně kariéry Harrisona Forda, kterého Lucas do role pilota Hana Sola původně nechtěl obsadit – zvažoval Christophera Walkena či Nicka Nolteho – a který prý režisérovi hned při startu londýnského natáčení sdělil o jeho scénáři, že je to s..., řekněme raději slátanina.

Což vlastně ani dnes nikdo nepopírá, ovšem Star Wars si podmaňují jinak než slovem. Náladou, napětím, exotikou a hlavně triky, které si po celou dobu drží revoluční ráz.

Jak známo, z první trilogie se postupně stal „prostředek“ ságy, k níž nejprve přibyly tři epizody, které jí časově předcházejí, a nyní ji završí závěrečné trio. Aktuální Star Wars: Síla se probouzí, vstupující do našich kin 17. prosince, jsou v chronologické kronice událostí epizodou číslo sedm, na rok 2017 se plánuje premiéra osmé části a devátá by měla celou historku završit v roce 2019.

Mimo ně ovšem vznikají animované seriály či snímky odvozené od hlavní linie, soustředěné kolem některé vedlejší postavy nebo dějové linky. Takže celkový filmový sumář značky Star Wars už nyní počítá bezmála s dvaceti položkami.

Mezitím se pilně střádá, hádá a bádá. V rodinách se střádá na vstupenky a přidružené hračky, ve fanklubech hádá, jakou úlohu asi sehrají nové postavy, a na univerzitách bádá, proč právě Star Wars zrodily tak vytrvalý společenský fenomén.

Fotogalerie

„Jejich síla spočívá v tom, že nám pomáhají poznat sebe sama na ose mezi světlem a temnotou, dobrem a zlem. Cítíme to ve vlastním životě, kdykoli volíme mezi okamžitým uspokojením svých potřeb a touhou po dosažení dlouhodobějších cílů,“ vysvětluje George Backen, profesor filozofie na Adams State University v Coloradu. Podle něj George Lucas vytvořil „dokonalou směs mýtu, komiksového Flashe Gordona, westernů a japonské kultury, jež nachází širokou odezvu“.

Po více než třicet let hledají akademici v galaktickém dobrodružství i jiné motivy, například morální dvojznačnost, vztah otců a synů, koncept ženské krásy, honbu za lepším životem. A nacházejí i moderní prvky. „Zajímalo by mě, zda téma snímku Síla se probouzí je reakcí na teroristické útoky z 11. září 2001, kdy se bývalé jistoty s rachotem zřítily a věci, které jsme považovali za spolehlivé, přestaly platit,“ uvažuje Kevin Decker, který přednáší filozofii na Eastern Washington University a šest dosavadních epizod Star Wars viděl více než stokrát.

Decker považuje za základ ságy náboženství, diváci však zpravidla nepátrají po skrytých významech tyranské sexuality vtělených do zlatého kovu bikinek princezny Lei. Chtějí docela prozaicky vědět, jak scenárista minulých dílů Lawrence Kasdan a nový režisér J. J. Abrams navážou s původními hrdiny na legendu třicet let po událostech známých z Návratu Jediho. Víc o premiérové zápletce tvůrci nesdělili, pouze slogan, že „každá generace má svůj příběh“.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Jen nahá Brigitte Bardotová mohla prodat Pohrdání

Brigitte Bardotová ve filmu Pohrdání

Za pouhý plakát, na němž plavá hříva Brigitte Bardotové velmi nedostatečně zakrývá její poodhalené vnady, by se tenkrát...

VIDEO: Kousni si, šeredo! Jason Statham loví MEG: Monstrum z hlubin

Jason Statham ve filmu MEG: Monstrum z hlubin

Co to bylo? Zděšený výkřik na výzkumné stanici předznamená události snímku MEG: Monstrum z hlubin, který do našich kin...

DO KINA: Zamilovaný Hastrman narazí na hejno čínské drůbeže

Karel Dobrý v titulní roli filmu Hastrman (2018)

Z pěti novinek týdne se největší zvědavost váže k režijní prvotině Ondřeje Havelky. Přepis ceněné knihy Miloše Urbana...

Najdete na iDNES.cz