Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co naznačují bikinky princezny Lei? I to hledají mudrci ve Star Wars

  7:58aktualizováno  7:58
Před Hvězdnými válkami Hollywood filmovou fantastikou pohrdal coby levnou béčkovou produkcí, po nich už netočí nic jiného. Hvězdné války přinesly zlom v dějinách filmového průmyslu a nový díl, jenž jde do kin, to stvrzuje.

Letošní Vánoce jsou ve znamení Star Wars. V každém obchodním domě včetně Česka se laserové meče povalují hned vedle kojeneckých dupaček s prvky úborů rytířů Jedi a chlupatých čepiček ve stylu postavy Žvejkala. Nová generace fanoušků se loví do sítí od kolébky. A na druhé straně vážení filozofové mudrují o mytologii, symbologii či spiritualitě vesmírné pohádky, kterou v roce 1977 přivedl na svět George Lucas.

Vše o Star Wars

Speciální přílohu Star Wars najdete zde.

Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)

Nikdo to od něj nečekal. Jako kluk byl spíš ustrašený nešika, který se vyhýbal sportům, zato vysedával u komiksů a starých televizních seriálů. Pak propadl autům, ale po těžké nehodě vzdal svůj sen o závodnické dráze a šel studovat film, což jeho rodinu ohromilo stejně jako fakt, že mu na jeho pokusy někdo dal peníze. V úspěch ostatně i sám Lucas uvěřil až v den premiéry, kdy dav diváků hrnoucích se do kina na Hollywood Boulevardu vyvolal dopravní zácpu.

A to byl teprve začátek. Včetně kariéry Harrisona Forda, kterého Lucas do role pilota Hana Sola původně nechtěl obsadit – zvažoval Christophera Walkena či Nicka Nolteho – a který prý režisérovi hned při startu londýnského natáčení sdělil o jeho scénáři, že je to s..., řekněme raději slátanina.

Což vlastně ani dnes nikdo nepopírá, ovšem Star Wars si podmaňují jinak než slovem. Náladou, napětím, exotikou a hlavně triky, které si po celou dobu drží revoluční ráz.

Jak známo, z první trilogie se postupně stal „prostředek“ ságy, k níž nejprve přibyly tři epizody, které jí časově předcházejí, a nyní ji završí závěrečné trio. Aktuální Star Wars: Síla se probouzí, vstupující do našich kin 17. prosince, jsou v chronologické kronice událostí epizodou číslo sedm, na rok 2017 se plánuje premiéra osmé části a devátá by měla celou historku završit v roce 2019.

Mimo ně ovšem vznikají animované seriály či snímky odvozené od hlavní linie, soustředěné kolem některé vedlejší postavy nebo dějové linky. Takže celkový filmový sumář značky Star Wars už nyní počítá bezmála s dvaceti položkami.

Mezitím se pilně střádá, hádá a bádá. V rodinách se střádá na vstupenky a přidružené hračky, ve fanklubech hádá, jakou úlohu asi sehrají nové postavy, a na univerzitách bádá, proč právě Star Wars zrodily tak vytrvalý společenský fenomén.

Fotogalerie

„Jejich síla spočívá v tom, že nám pomáhají poznat sebe sama na ose mezi světlem a temnotou, dobrem a zlem. Cítíme to ve vlastním životě, kdykoli volíme mezi okamžitým uspokojením svých potřeb a touhou po dosažení dlouhodobějších cílů,“ vysvětluje George Backen, profesor filozofie na Adams State University v Coloradu. Podle něj George Lucas vytvořil „dokonalou směs mýtu, komiksového Flashe Gordona, westernů a japonské kultury, jež nachází širokou odezvu“.

Po více než třicet let hledají akademici v galaktickém dobrodružství i jiné motivy, například morální dvojznačnost, vztah otců a synů, koncept ženské krásy, honbu za lepším životem. A nacházejí i moderní prvky. „Zajímalo by mě, zda téma snímku Síla se probouzí je reakcí na teroristické útoky z 11. září 2001, kdy se bývalé jistoty s rachotem zřítily a věci, které jsme považovali za spolehlivé, přestaly platit,“ uvažuje Kevin Decker, který přednáší filozofii na Eastern Washington University a šest dosavadních epizod Star Wars viděl více než stokrát.

Decker považuje za základ ságy náboženství, diváci však zpravidla nepátrají po skrytých významech tyranské sexuality vtělených do zlatého kovu bikinek princezny Lei. Chtějí docela prozaicky vědět, jak scenárista minulých dílů Lawrence Kasdan a nový režisér J. J. Abrams navážou s původními hrdiny na legendu třicet let po událostech známých z Návratu Jediho. Víc o premiérové zápletce tvůrci nesdělili, pouze slogan, že „každá generace má svůj příběh“.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

S mužem to byl zoufale odvážný čin, říká o manželství Pawlovská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská (62) ráda píše zábavnou formou nejen o lásce, ale i životních katastrofách....

RECENZE: Animovaný film roku Coco dává naději, s níž se hned žije lépe

Záběr z animovaného filmu Coco

Sošku Oscara za nejlepší animovaný film má Coco prakticky v kapse. Ale pokud je na světě spravedlnost, měly by přijít i...

Najdete na iDNES.cz