Star Trek: Nemesis - foto 1

Star Trek: Nemesis - foto 1 - Fotografie z filmu Star Trek: Nemesis. | foto: Oficiální stránky filmu

Star Trek se vrací, ale jeho idol končí

Sci-fi Star Trek proslavená díky televiznímu seriálu i filmovým verzím předkládá své desáté pokračování pro kina jménem Nemesis. V Americe už se promítá, tuzemští diváci se dočkají v březnu. A Londýn k evropské premiéře filmu pořádá obří výstavu za čtyřicet milionů dolarů. Oslavy ovšem provází i loučení: idol startrekovských fanoušků Patrick Stewart po šestnácti letech opouští roli kapitána Picarda.

Desáté filmové dobrodružství posádky hvězdné lodi Entreprise v čele s kapitánem Picardem přineslo do Londýna velký třesk. Evropskou premiéru snímku Star Trek - Nemesis v kině Empire v zábavním centru na Leicester Square provázela nevídaná podívaná: v Hyde Parku totiž přistála legendární Enterprise o délce tří fotbalových hřišť. Věrná maketa vesmírné lodi se vyráběla čtyři roky, stála přes čtyřicet milionů dolarů a její prezentace coby interaktivní výstavy je největší atrakcí v Hyde Parku od výstavy z roku 1851.

Hlavní vchod do areálu je od slavného Speakers' Corner vzdálen, co by kamenem dohodil. Hluk jedné z hlavních tepen metropole, Oxford Street, která se kvůli předvánočnímu davu nakupujících stala téměř neprůchodnou, doléhá až sem. Jeden z červených dvoupatrových autobusů zcela zaplnili Santa Clausové s bílými vousy. Od umělého kluziště je slyšet burácení diskotékové hudby.

Ale atmosféra předvánočního Londýna zmizí, sotva vstoupíte do hlavního stanu výstavy. Tady se rozkládá svět jménem Star Trek, pětatřicet let dějin filmové a televizní ságy, která se od své premiéry na amerických obrazovkách v roce 1966 stala fenoménem. Současný seriál Star Trek Enterprise sledují diváci ve více než sto zemích. Jen filmy Star Trek vydělaly přes miliardu dolarů a světem koluje na sedmdesát milionů výtisků knih o Star Treku.

P r o l e t ě t   s e   m e z i   h v ě z d a m i

Na výstavě se návštěvníci dozvědí, jak se představy tvůrců realizují od scénáře do konečné podoby, od praktických modelů šedesátých let až po dnešní digitální kouzla. Přímo na slavném kapitánském můstku lodi Enterprise si mohou za pomoci zvláštních efektů sami natočit vlastní záběr či proletět se mezihvězdným prostorem v simulátoru. Mezi kostýmy, maketami a kulisami pěti televizních cyklů visí modely hlav mimogalaktických vetřelců. Na velkých obrazovkách běží proslulé scény.

Nostalgickým zastavením je televizní studio z šedesátých let, kde vznikaly první díly původního seriálu, s archivními záznamy z natáčení. Fanoušky ani nepřekvapí, když se pod nimi začne třást podlaha a světelné i zvukové signály oznamují evakuaci. V prostředí jako vystřiženém z příběhu Star Trek The Next Generation se ocitnou pod palbou znepřátelené vesmírné lodi. Pokud se stačili teleportovat, na konci pak získají na památku fotografii se svým „zmizením“.

Ne náhodou Entreprise přistála právě v Londýně. Po Spojených státech je Velká Británie druhým největším startrekovským trhem. Nejnovější seriál Star Trek Enterprise běží na kanálu Channel 4 každou neděli v hlavním vysílacím čase. Na starší díly Star Trek Next Generation, Voyager a Deep Space Nine se fanoušci zvaní trekies dívají denně na satelitních kanálech. Slavný slogan Beam me up! (Přeneste mě!) Britové v žertu často používají.

L o u č e n í   s   P a t r i c k e m

Hlavního hrdinu kapitána Jeana-Luca Picarda v posledních třech filmových dobrodružstvích ztvárnil britský herec Patrick Stewart, který předtím, než roli přijal, strávil přes dvacet let na jevišti hlavně v shakespearovských dramatech. Po šestnácti letech strávených s Picardem se však rozhodl s postavou skončit.

„Nechci zůstat déle, než je milé. Je to jako ve sportu: přestat se má v nejlepším,“ říká dvaašedesátiletý Stewart. Přiznal, že odložit uniformu kapitána nebylo a nebude snadné: „Obzvláště při obsazování do filmů ve mně pořád vidí toho chlapíka ze Star Treku.“ Hned však zacitoval Ingmara Bergmana: „Miluji natáčení, ale divadlo je můj život.“ V současnosti se chystá na divadelní role v Londýně i na Broadwayi, a také na natáčení nové verze Lva v zimě - po boku Glenn Closeové a v Budapešti.

N e b e z p e č n ý   k l o n

V Nemesis se Picard ocitne tváří v tvář zlu ve zvlášť rafinované podobě: nikoli od neznámé síly zvenčí, nýbrž od vlastního klonu. Shinzon je replikou Picarda, mladší, dynamičtější, agresivnější, ale se stejnými vlohami a tužbami. Jen společnost a okolnosti, v nichž vyrůstal, jsou rozdílné. Byl naprogramován nepřátelskými Romulany jako zbraň proti Federaci. Romulanský plán však nevyšel a malý Shinzon dospěl ve vůdce, který má moc a sílu pomstít se,  zničit Entreprise i s Picardem, vůči kterému se cítí méněcenný, a konečně zaútočit na svůj hlavní cíl, planetu Zemi.

„Myslím, že téma Nemesis je vhodným zakončením předchozí Next Generation,“ říká Patrick Stewart. „Jedinou bytostí, která může Picarda překonat, je on sám.“

P o z d n í   p ř í p i t e k

Shinzona ztvárnil další britský herec Tom Hardy, jenž už ve svých pětadvaceti letech pracoval se špičkami filmového průmyslu Tomem Hanksem a Stevenem Spielbergem na seriálu HBO Bratrstvo neohrožených a s Ridleym Scottem na díle Černý jestřáb sestřelen. V rámci přípravy na roli Picardova klonu strávil dny sledováním videokazet Star Trek The Next Generation, kterými ho studio Paramount doslova zavalilo. Oba herci spolu kvůli roli Shinzona strávili hodně času, ale mimo práci se nestýkali. Teprve při premiéře filmu ve Státech si poprvé připili.

„Hned na začátku jsem se rozhodl, že se nebudu s Tomem společensky vůbec stýkat,“ líčí Stewart. „Chtěl jsem si udržet jistý odstup, abych si na něho příliš nezvykl. Film umí odhalit, jaký vztah máte ke spoluhráčům. Z toho vyplývá jedna ze silných stránek Next Generation. Za ta léta se z nás sedmi, co tvoříme základ posádky, stali dobří přátele, a to je na výsledku znát.“

Se Stewartem odchází celé obsazení z Next Generation a uzavírá se další kapitola Star Treku. Producenti zatím neplánují další díly filmu a vyčkávají, jak Nemesis uspěje v kinech v konkurenci s pokračováními Pána prstenů, Harryho Pottera či Jamese Bonda. Fanoušci Star Treku však nemusí zoufat. Mají pět let na to, aby hlavní hvězdu, loď Entrerprise, důkladně prozkoumali, a pokud to nestihnou v Hyde Parku, mohou tak učinit v Německu, Austrálii či ve Státech, kam má Entrerpise na své hvězdné trase namířeno.