Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stanley Kubrick určil cestu do vesmíru

aktualizováno 
Americký režisér Stanley Kubrick, muž, který svým filmem 2001: Vesmírná odysea určil pravidla světové sci-fi, zemřel v sedmdesáti letech o víkendu v St. Albans nedaleko Londýna. "Škoda, tajně jsme doufali, že s novou kopií Vesmírné odysey chystanou k uvedení symbolicky v roce 2000 prolomíme režisérovu nedůvěru k východní Evropě a získáme ho pro setkání s jeho fanoušky," zalitoval Jiří Králík z Letní filmové školy, jež na letošek chystá Kubrickovu poctu.

Americký rodák Stanley Kubrick (26. července 1928 v New Yorku) začínal jako fotograf. „Špatné filmy, které jsem viděl, mi dodaly odvahu, abych sám točil,“ vysvětlil s odstupem, proč změnil profesi. Ve Spojených státech po několika autorských dokumentech natočil osobité „zabijácké“ snímky v duchu žánru film noir (Killer’s Kiss, The Killing) a koncem roku 1957 pak představil kritické protiválečné drama Cesty slávy. Film útočící na armádní mašinerii, jež trestá vojáky za „zbabělost“ rozsudkem smrti, přinesl režisérovi pocty, ale i zásahy: cenzura snímek dočasně zakázala ve Francii, Švýcarsku a ve vojenských kinech amerických jednotek v Evropě.

V americké produkci natočil Kubrick roku 1960 ještě výpravný historický velkofilm Spartakus, jenž vynesl Oscara za vedlejší roli Peteru Ustinovovi, v témže roce však režisér přesídlil do Velké Británie, kde vznikla jeho nejslavnější díla. V roce 1962 se zrodila Lolita, přepis kontroverzního Nabokovova románu s Jamesem Masonem v hlavní mužské roli, o dvě léta později přišla politická satira s Petrem Sellersem Doktor Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, kterou nedávno uvedla Česká televize.

A rok 1968 přinesl zlomový okamžik světové kinematografie, sci-fi 2001: Vesmírná odysea, o níž Kronika filmu tvrdí: „Po více než třech letech natáčení v londýnských studiích Pinewood režisér představuje bezpříkladnou vizuální cestu vesmírem, která stanoví nová měřítka pro žánr fantastického filmu.“ Obraz dějin lidstva ve čtyřech epizodách, provázený scenáristickou spoluúčastí Arthura C. Clarka a symfonickou básní Richarda Strausse Tak pravil Zarathustra, získal Oscara za obrazové efekty a stal se nadgeneračním kultem - i Jan Svěrák ve své studentské parafrázi Vesmírná odysea II vzdal hold svému vzoru Kubrickovi. Ani v zatím posledním hodnocení z roku 1992, jaké pořádá filmový časopis Sight and Sound pravidelně každých deset let, nechybí Kubrickův kosmický opus v popředí žebříčku nejlepších děl celé historie filmu.

Počátkem sedmdesátých let vyvolal režisér vyhrocené diskuse do té doby nevídanou mírou agresivity a násilí, jež zobrazil v Mechanickém pomeranči, portrétu mladého vůdce uličního gangu. Naopak následující Kubrickův snímek Barry Lyndon situovaný do 18. století zapůsobil výtvarnou stylizací krásy natolik, že získal Oscara za hudbu, kameru, výpravu a kostýmy. A v roce 1979 filmem The Shining mění režisér znovu žánr: šokujícími efekty se pokusil, jak řekl, předvést „definitivní horor“.

O posledním Kubrickově projektu Eyes Wide Shut (doslova Oči široce zavřené) se neví o mnoho více, než že v něm hraje manželský pár Tom Cruise a Nicol Kidmanová a že se premiéra plánovala na červenec. „Do tuzemských kin jej chystáme na 14. říjen, přesný český název ještě neznáme, ale doufáme, že Kubrickova novinka zahájí průlom jeho děl v české distribuci,“ říká šéf zdejšího zastoupení Warner Bros. Ladislav Šťastný. Warner Bros. totiž mají práva na drtivou většinu Kubrickových děl, sám Kubrick je však neuvolňoval pro střední a východní Evropu. „Měl údajně špatné zkušenosti z takzvaně nestandardních trhů s nelegálním pirátským šířením a nedal se přesvědčit, že se situace zlepšila. Žádáme jeho filmy pro kina a hlavně pro video každý rok, zatím marně,“ líčí Šťastný. Navíc prý Kubrick proslul tím, že na cizojazyčné titulky i dabing osobně dohlížel. „Uvidíme, kdo si po období piety bude práva k jeho dílu nárokovat, nicméně se nevzdáváme naděje, že i v tuzemsku přivítáme rok 2000 s obnovenou Vesmírnou odyseou,“ věří Šťastný. Kubricka vzpomene krom Letní filmové školy i podzimní seminář britského filmu.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz