Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stallone: nový film a oslava Rockyho

  10:26aktualizováno  10:26
O herci Sylvesteru Stalloneovi se zase o něco víc mluví. Jeho nejnovější snímek Driven z prostředí automobilových závodů sice nebyl americkými kritiky přijat dvakrát vlídně, nicméně diváci jej u pokladen kin přivítali s nadšením podobným návratu ztraceného syna. Ještě větší obchodní úspěch však zaznamenává soubor pěti DVD v úhrnné ceně 90 dolarů. Důvod k jeho vzniku byl jednoduchý: před pětadvaceti roky explodoval na stříbrném plátně Rocky.

Neznámý, mumlající herec Stallone si s Rockym probojoval cestu k nominaci na Oscary. Bylo to v roce 1976, když studio United Artists uvedlo film určený původně do autokin. Sám příběh je svým způsobem odrazem hercovy víry ve vlastní projekt. Ještě v roce 1975 byl Stallone nepříliš známým hercem, který vystupoval v menších rolích rváčů a zlodějů, například ve snímku Woodyho Allena Bananas.

Všechno se změnilo, když Stallone napsal vlastní scénář. Legenda tvrdí, že Rockyho ze sebe vychrlil během tří dnů! United Artists projevili zájem o koupi scénáře. Autorovou podmínkou byla hlavní role - tomu se studio snažilo zabránit, ale Stallone byl neústupný. Vyplatilo se to všem.

Rocky sice nebyl žádný originál - filmy z boxerského prostředí patří k zavedeným hollywoodským tématům -, měl však svůj étos: v jeho příběhu je negramotnému a podceňovanému člověku nabídnuta velká životní šance. Když se manažer Apollo Creed's zeptá: "Rocky, věříš v americký sen?", Stallonův boxer se podívá zpátky a odpoví: "Ano."

Rockyho finanční úspěch byl senzační: vydělal 117 milionů dolarů. Ale ještě překvapivější byl tříoscarový úspěch včetně nejlepšího filmu, který sklidil v konkurenci takových snímků jako Všichni prezidentovi muži či Taxikář.

Postava Rockyho Balboa vytahovala Stalloneho z bryndy, již si z času na čas navařil nějakou hodně nepovedenou rolí; hlavně však čtyři pokračování - možná jen vyjma Rockyho V - silně vylepšovaly finanční bilanci jak Stalloneho, tak studia United Artists.

Pětidiskový DVD-komplet ke čtvrtstoletému výročí příchodu Rockyho do kin obsahuje kupříkladu třiaatřicetiminutový videokomentář Stalloneho, zvuková stopa přináší vyprávění režiséra Johna G. Avilddsena a spoluherců Talie Shireové a Burta Younga. Navíc jsou součástí kolekce záběry ze zkoušek před natáčením.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz