Leonid Sokov - Stalin a Marilyn Monroe | foto: reprodukce

Stalin objímá Marilyn a z Mickeyho je kolchozník

Satira především - ale nejenom. Pražská výstava děl současných tvůrců střední a východní Evropy vzdává hold avantgardnímu umění.

Oficiální nebo neoficiální. Tak bylo po určitý čas definováno umění zemí bývalého východního bloku. Situace se mění. Ti neoficiální umělci mohou již nejen potajmu tvořit, ale i poměrně svobodně vystavovat. A nejen ve své domovině.

A třeba kresbu Alexandera Kosolapova, na níž Minnie a Mickey Mouse hrdě nesou kladivo a srp jako dělník a kolchoznice v duchu proslulého monumentu socialistického realismu. Nebo spojení symbolů národů Leonida Sokova v kresbě Stalina objímajícího Marilyn Monroe. Ale také běžnou nepotěmkinovskou každodennost (například Mladen Stilinovič, Milomir Kovačevič), erotiku (Oleg Kulik) či vztah k umění „západu“ (Raša Todosijevič).

Tuto názornou ukázku tvorby umělců střední a východní Evropy nabízí putovní výstava Smysl života - smysl umění, která se představuje do 3. prosince v pražském Kaiserštejnském paláci.

Jako jedna rodina
Výstava více než tří set děl, především prací na papíře - kreseb, grafiky a akvarelů, ale také mnoha fotografií, již byla k vidění například v moskevské Treťjakovské galerii, Ruském národním muzeu v Sankt Petěrburgu, budapešťském Ludwig muzeu či Muzeu moderního umění v Lublani.

Z bývalé Jugoslávie pochází i autor přehlídky, umělec a odborník na moderní umění Jadran Adamovič, který ideu představit pohromadě vybrané umělce z Ruska, Česka, Maďarska, Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny či Slovinska uskutečnil.

„Začal jsem se setkávat s umělci, jejichž práce měla cosi společného. Byli ovlivněni stejnými vizuálními kořeny, zejména konstruktivismem, avantgardou, sociálním realismem a konceptuálním stylem,“ popisuje začátky expozice Adamovič.

„Také jejich politické zkušenosti byly podobné. Když jsem je navštívil, zjistil jsem, že mají podobné zážitky ze sedmdesátých let - z Moskvy, Prahy, Záhřebu, Lublaně a Bělehradu, z měst, kde se vytvářely skupiny avantgardistů.“

Na výstavě se tak představují umělci, kteří sice pracovali v různých souvislostech, ale v zemích, které s výjimkou bývalé Jugoslávie byly součástí sovětského bloku a odříznuté od světa západního umění. A to se pochopitelně v jejich tvorbě různým způsobem a různou měrou odrazilo.

Rozmanitá přehlídka děl kousavých, někdy pohoršujících, jindy vykonstruovaných, má však jedno společné: zrcadlí nedávnou minulost a současnost, jak je vnímají dnešní autoři.

SKUPINA AUTORŮ: Smysl života - smysl umění
Kaiserštejnský palác, Malostranské nám. 23/37, Praha, kurátor Jadran Adamovič. Výstava trvá do 3. prosince, vstupné je dobrovolné, výtěžek bude věnován Nadaci Kapka naděje.