Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stalin objímá Marilyn a z Mickeyho je kolchozník

  15:46aktualizováno  15:46
Satira především - ale nejenom. Pražská výstava děl současných tvůrců střední a východní Evropy vzdává hold avantgardnímu umění.

Leonid Sokov - Stalin a Marilyn Monroe | foto: reprodukce

Oficiální nebo neoficiální. Tak bylo po určitý čas definováno umění zemí bývalého východního bloku. Situace se mění. Ti neoficiální umělci mohou již nejen potajmu tvořit, ale i poměrně svobodně vystavovat. A nejen ve své domovině.

A třeba kresbu Alexandera Kosolapova, na níž Minnie a Mickey Mouse hrdě nesou kladivo a srp jako dělník a kolchoznice v duchu proslulého monumentu socialistického realismu. Nebo spojení symbolů národů Leonida Sokova v kresbě Stalina objímajícího Marilyn Monroe. Ale také běžnou nepotěmkinovskou každodennost (například Mladen Stilinovič, Milomir Kovačevič), erotiku (Oleg Kulik) či vztah k umění „západu“ (Raša Todosijevič).

Tuto názornou ukázku tvorby umělců střední a východní Evropy nabízí putovní výstava Smysl života - smysl umění, která se představuje do 3. prosince v pražském Kaiserštejnském paláci.

Jako jedna rodina
Výstava více než tří set děl, především prací na papíře - kreseb, grafiky a akvarelů, ale také mnoha fotografií, již byla k vidění například v moskevské Treťjakovské galerii, Ruském národním muzeu v Sankt Petěrburgu, budapešťském Ludwig muzeu či Muzeu moderního umění v Lublani.

Z bývalé Jugoslávie pochází i autor přehlídky, umělec a odborník na moderní umění Jadran Adamovič, který ideu představit pohromadě vybrané umělce z Ruska, Česka, Maďarska, Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny či Slovinska uskutečnil.

„Začal jsem se setkávat s umělci, jejichž práce měla cosi společného. Byli ovlivněni stejnými vizuálními kořeny, zejména konstruktivismem, avantgardou, sociálním realismem a konceptuálním stylem,“ popisuje začátky expozice Adamovič.

„Také jejich politické zkušenosti byly podobné. Když jsem je navštívil, zjistil jsem, že mají podobné zážitky ze sedmdesátých let - z Moskvy, Prahy, Záhřebu, Lublaně a Bělehradu, z měst, kde se vytvářely skupiny avantgardistů.“

Na výstavě se tak představují umělci, kteří sice pracovali v různých souvislostech, ale v zemích, které s výjimkou bývalé Jugoslávie byly součástí sovětského bloku a odříznuté od světa západního umění. A to se pochopitelně v jejich tvorbě různým způsobem a různou měrou odrazilo.

Rozmanitá přehlídka děl kousavých, někdy pohoršujících, jindy vykonstruovaných, má však jedno společné: zrcadlí nedávnou minulost a současnost, jak je vnímají dnešní autoři.

SKUPINA AUTORŮ: Smysl života - smysl umění
Kaiserštejnský palác, Malostranské nám. 23/37, Praha, kurátor Jadran Adamovič. Výstava trvá do 3. prosince, vstupné je dobrovolné, výtěžek bude věnován Nadaci Kapka naděje.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Jobs Contact
Seřizovač CNC (18.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz