Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stáhněte si zdarma a legálně filmy z počátků kinematografie

  16:25aktualizováno  16:25
Neobvyklé a doposud nedostupné filmy spojené někdy i s úplnými počátky kinematografie budou ke shlédnutí na internetu zdarma. Divákům to umožní stránka Europa Film Treasures.
Klapka - bez ní se žádný film nenatočí.

Klapka - bez ní se žádný film nenatočí. | foto: Profimedia.cz

"Filmy neexistují, pokud nemají diváka. Proto je nutné filmy zpřístupnit uživatelům nového média, kterým je internet. Všechny ty nádherné filmy by jinak ztratily duši i tělo, protože Evropa v nich vlastní jednu z nejdůležitějších pamětí světa," říká Serge Bromberg, tvůrce webové stránky Europa Film Treasures.

Na stránkách www.europafilmtreasures.eu tak bude od 3. července uložena padesátka neznámých filmů z celého světa vyrobených v období od roku 1897 do sedmdesátých let minulého století. Uživatel bude mít filmy k dispozici prostřednictvím streamingu, který zaručí kvalitní přenos videa a zvuku.

Do konce roku se počet nabízených titulů zdvojnásobí, za čtyři roky by se jejich celkový počet měl blížit k pěti stům. Všechny dostupné snímky navíc budou opatřeny i titulky v pěti jazycích. Díky tomu jim budou bez problémů rozumět diváci hovořící francouzsky, anglicky, německy, italsky a španělsky.

. Kdo MYŠLENCE pomohl

Na projektu se podílí téměř třicítka filmoték a filmových archivů z devatenácti evropských zemí - mezi nimi nejen londýnský British Film Institute, španělská Filmoteca Espaňola v Madridu, moskevský GosFilmoFond, pařížská Cinématheque française a Svenska Filminstitutet ve Stockholmu, ale i český Národní filmový archiv.

"Chceme, aby naše filmy byly přístupné širokému publiku, a to zcela legálně. Pokud filmotéky nedokážou upoutat zájem veřejnosti, pak v budoucnosti zemřou," míní konzervátor berlínské filmotéky Martin Koerber.

Na výběr bude z těch nejvzácnějších perel všech žánrů, na které dlouhá leta ve filmových archivech sedal prach. Najdou se tu komedie, vědeckofantastické snímky, animované filmy, reklamy, reportáže, zpravodajské šoty i erotické snímky.

. Z nabídky

Raná léta němého filmu zastupuje v nabídce například Bucking Broadway z roku 1917, jeden z prvních westernů Johna Forda, nebo o osm let starší anglická Vzdušná válka budoucnosti (1909), jakýsi předobraz vědeckofantastických snímků, kde ovšem útočnou armádu představuje flotila horkovzdušných balonů.

Filmoví nadšenci se mohou seznámit i se strhujícími dokumenty, jeden například zachycuje náboženský rituál sekty dervišů v Makedonii, další zase noční a zakázaný lov ryb dynamitem na řece Rhoně z roku 1933 od Jeana Aurenche a Pierra Charboniera.

Vedle animovaného snímku Tulips shall grow, který natočil v roce 1942 George Pal jako poetické poselství naděje okupované Evropě, lze zhlédnout eroticky laděný film neznámého autora z roku 1948, zachycující dvojnici proslulé Marilyn Monroeové.

Rozpočet stránky Europa Film Treasures počítá s 550 000 eury, polovinou přispěl evropský program Media. V brzké době má být obsah rozšířen o příspěvky historiků a lidí, kteří se na filmové tvorbě podílejí, stejně jako o komentáře milovníků filmu.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz