Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stáhněte si zdarma a legálně filmy z počátků kinematografie

  16:25aktualizováno  16:25
Neobvyklé a doposud nedostupné filmy spojené někdy i s úplnými počátky kinematografie budou ke shlédnutí na internetu zdarma. Divákům to umožní stránka Europa Film Treasures.
Klapka - bez ní se žádný film nenatočí.

Klapka - bez ní se žádný film nenatočí. | foto: Profimedia.cz

"Filmy neexistují, pokud nemají diváka. Proto je nutné filmy zpřístupnit uživatelům nového média, kterým je internet. Všechny ty nádherné filmy by jinak ztratily duši i tělo, protože Evropa v nich vlastní jednu z nejdůležitějších pamětí světa," říká Serge Bromberg, tvůrce webové stránky Europa Film Treasures.

Na stránkách www.europafilmtreasures.eu tak bude od 3. července uložena padesátka neznámých filmů z celého světa vyrobených v období od roku 1897 do sedmdesátých let minulého století. Uživatel bude mít filmy k dispozici prostřednictvím streamingu, který zaručí kvalitní přenos videa a zvuku.

Do konce roku se počet nabízených titulů zdvojnásobí, za čtyři roky by se jejich celkový počet měl blížit k pěti stům. Všechny dostupné snímky navíc budou opatřeny i titulky v pěti jazycích. Díky tomu jim budou bez problémů rozumět diváci hovořící francouzsky, anglicky, německy, italsky a španělsky.

. Kdo MYŠLENCE pomohl

Na projektu se podílí téměř třicítka filmoték a filmových archivů z devatenácti evropských zemí - mezi nimi nejen londýnský British Film Institute, španělská Filmoteca Espaňola v Madridu, moskevský GosFilmoFond, pařížská Cinématheque française a Svenska Filminstitutet ve Stockholmu, ale i český Národní filmový archiv.

"Chceme, aby naše filmy byly přístupné širokému publiku, a to zcela legálně. Pokud filmotéky nedokážou upoutat zájem veřejnosti, pak v budoucnosti zemřou," míní konzervátor berlínské filmotéky Martin Koerber.

Na výběr bude z těch nejvzácnějších perel všech žánrů, na které dlouhá leta ve filmových archivech sedal prach. Najdou se tu komedie, vědeckofantastické snímky, animované filmy, reklamy, reportáže, zpravodajské šoty i erotické snímky.

. Z nabídky

Raná léta němého filmu zastupuje v nabídce například Bucking Broadway z roku 1917, jeden z prvních westernů Johna Forda, nebo o osm let starší anglická Vzdušná válka budoucnosti (1909), jakýsi předobraz vědeckofantastických snímků, kde ovšem útočnou armádu představuje flotila horkovzdušných balonů.

Filmoví nadšenci se mohou seznámit i se strhujícími dokumenty, jeden například zachycuje náboženský rituál sekty dervišů v Makedonii, další zase noční a zakázaný lov ryb dynamitem na řece Rhoně z roku 1933 od Jeana Aurenche a Pierra Charboniera.

Vedle animovaného snímku Tulips shall grow, který natočil v roce 1942 George Pal jako poetické poselství naděje okupované Evropě, lze zhlédnout eroticky laděný film neznámého autora z roku 1948, zachycující dvojnici proslulé Marilyn Monroeové.

Rozpočet stránky Europa Film Treasures počítá s 550 000 eury, polovinou přispěl evropský program Media. V brzké době má být obsah rozšířen o příspěvky historiků a lidí, kteří se na filmové tvorbě podílejí, stejně jako o komentáře milovníků filmu.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz