Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srpen kráčí za zvuky Země

  7:52aktualizováno  7:52
Ostrava - Ostravská alternativní kapela Srpen natočila svůj první kompaktní disk Zem?, který vydalo nakladatelství Spirála. Hudebníci působí na ostravské scéně již déle - jádro kapely tvoří kytaristé Jiří Banny Tomášek a Pavel Johan Johančík, kteří spolu začali hrát už v roce 1998. Na svém debutantském albu, pokřtěném začátkem srpna na Dolnolhotském bubnu v Dolní Lhotě u Ostravy, představují starší písně, ve kterých zhudebňují verše básníka Otakara Březiny.
Na novém CD však nechybí ani novější skladby, v nichž jsou představeny také básně Bannyho a Johana. V některých písních zase mají svůj prostor další členové kapely - basista Maťo Slavík a perkusista Roman Ajfel Widenka.

"Naše hudba je na každém koncertu jiná, ale není jen o improvizaci. Některé písně mají jasnou strukturu, jiné zase závisejí na prostředí. Ale po zvukové stránce nám jde vždy o improvizaci, přestože máme v některých věcech hodně svobody, co se týče hraní," vysvětluje kytarista Banny. Na nahrávce, která vznikla v ostravském studiu Českého rozhlasu, kapela spolupracovala ještě s perkusistou Petrem Moczkem.

Kompaktní disk nabízí celkem osm písní, vedle titulní písně Zem?, to jsou například další zhudebněné Březinovy básně Hory, Letní slunovrat, Dithyramb světů a další. "Nahrávka sice vznikala hekticky, protože nebyl zas takový dostatek času pro větší kombinaci se zvuky, ale každé prostředí, i to ve studiu, je pro naši hudbu inspirativní," říkají hudebníci, pro něž je vždy důležité prostředí, v němž hrají.

Nahrané písně na svém prvním kompaktním disku proto považují za jeden ze zaznamenaných koncertů. "Spíš jsme se potýkali s psychickými problémy, protože jsme byli pod časovým tlakem," uvedli k faktu, že nahrávka hudby vznikla během pouhých čtyř dnů. Hudba kapely Srpen, označovaná také jako "meditativní krajina zasněné duše" nebo obraz "symbolistních Březinovských nálad" využívá rozmanitých zvukových efektů, jimiž hudebníci působivě deformují zvukovou barvu nástrojů. Zvlaštní, až meditativní nádech hudby dotváří i hra se smyčcem na kytaře v podání Pavla Johana Johančíka.

Hudebníci chtějí posluchačům na svých koncertech nabídnout netradiční a osobitý zážitek. "Jde nám o meditaci, aby se člověk ponořil do naší hudby. Vždyť i my sami často nevíme, co se na koncertu stane. Záleží vždy na každém, co si z naší hudby vezme. Některé kousky jsou meditační a hodně o našich pocitech a obrazech, které v sobě nosíme," říká Pavel Johan Johančík o hudbě, která v sobě nosí až minimalistický základ hodně se opakujících motivů.

"Naše hudba je hodně spontánní a intuitivní. Někdy to zní jako pakárna, ale jsme schopni to zahrát znova," dodává. Kapela v současnosti zhudebňuje i verše Jana Skácela, také však starší čínské texty, dokonce i básně Puškina nebo Miroslava Vlčka.
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz