Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srdce nad Hradem zhaslo

  20:51aktualizováno  20:51
Neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida nad Pražským hradem zhaslo. Stalo se tak den po rozlučkové show uspořádané na počest odchodu Václava Havla z prezidentského úřadu. Slavnostní zhasnutí srdce se odehrálo v galerii Leica na Hradě, kde David uspořádal pro pozvané hosty večírek. Václav Havel, který měl srdce původně vypnout sám, nakonec nepřišel.

Akci totiž zkomplikovali členové Greenpeace, kteří pozdě odpoledne pod srdce vyvěsili transparent s nápisem War? (válka?). Chtěli se tak zeptat prezidenta Václava Havla, zda skutečně podporuje invazi Spojených států do Iráku.

Havel spolu s dalšími sedmi evropskými politiky podepsal tento týden dopis, v němž podpořil americký postoj k Iráku.

Správa Pražského hradu raději přerušila přívod proudu do neonu kvůli bezpečnosti lidí na lešení. Aby srdce mohlo oficiálně zhasnout, musela ho v 18 hodin hradní policie znovu rozsvítit. Hosté, kteří přicházeli na Hrad a viděli srdce zhasnuté, se obávali, že slavnostní akci propásli.

Pořádatelé pak zhasnutí srdce posunuli na 19. hodinu. Slavnostní zakončení se nakonec muselo obejít bez přítomnosti Václava Havla, který ho 17. listopadu rozsvítil.

Srdce vzbuzovalo rozporuplné reakce
Davidovo výtvarné dílo sice vyvolalo řadu pozitivních ohlasů, nicméně převládaly spíš reakce negativní. Kvůli jedné z nich přes měsíc neblikalo. Na konci prosince jeho napájení totiž někdo zkratoval, a zničil tak přepínač v hodnotě sto tisíc korun. Na výrobu nového se Davidovi nepodařilo sehnat peníze.

Další akce se nesly v klidnějším duchu. Před několika týdny na konstrukci držící srdce vylezli členové sdružení Z toho ven a pomocí černé lepenky a zářícího bodu objekt změnili do podoby obrovského otazníku. Správa Pražského hradu srdce těsně před koncem performance vypnula.

Druhý den už srdce zářilo v původní podobě. Podnikatel Sebastian Pawlowski zase instaloval na Hergetovu cihelnu neonové karetní symboly: listy, piky a kára. Spolu se srdcem vytvořily na panoramatu Malé Strany celou mariášovou sestavu.

O neonové srdce projevilo zájem německé Lipsko. Jiří David nyní jedná o jeho trvalém umístění v tamním centru.

S motivem srdce bude spojena i aukce nadace Vize 97; ve prospěch dobročinných organizací budou 12. března v kostele sv. Anny draženy artefakty se symbolem, který si Václav Havel tradičně připojuje za svůj podpis.

Soutěž o grafiku a letenky


Jiří David oslovil MF DNES s nápadem uspořádat veřejnou soutěž o nejlepší fotografii svého neonového srdce. Své záběry zasílejte do neděle 9. února - v elektronické podobě e-mailem na adresu idnes@idnes.cz (max. 500 kB) nebo fotografie poštou na adresu MF DNES, P.O.BOX 1080, Na Příkopě 988, 111 21, Praha 1.
E-mail i poštovní zásilku označte výrazným heslem SRDCE.
Vítězný snímek vybere sám Jiří David; jméno výherce i vítěznou fotografii otiskneme v MF DNES v sobotu 15. února 2003. Vítěz získá grafiku Jiřího Davida signovanou autorem a Václavem Havlem a dvě letenky do Curychu, Milána nebo Mnichova (dle výběru).

Všechny práce budou zveřejněny zde.

Srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem.

Srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem.

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Červené neonové symboly, které se rozsvítily na Hergetově cihelně pod Pražským hradem, tématicky doplnily srdce výtvarníka Jiřího Davida. (17. ledna 2003)

Aktivisté Greenpeace s transparentem War? (válka?) na srdci Jiřího Davida chvíli předtím, než Správa Pražského hradu neon kvůli jejich bezpečnosti raději vypnula.

Autoři: ,Nejčtenější

Karel Gott hýřil vtipem a do zpěvu dával maximum. Ne vždy to stačilo

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Slavný návrat Karla Gotta do pražské O2 areny po čtyřech letech a prodělané závažné nemoci se v zásadě vydařil. Důkazem...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....RECENZE: Sex, drogy, šaría. Jak se pokoutně zašívají panenské blány

Z filmu Teheránská tabu

Znají jen omezení, tresty, hrozby. „Povolení k vydání vaší desky se zamítá“ či „Zatknout, drželi jste se veřejně za...

Koncert Stounů bude bez hotovosti, před nimi zahraje i Pražský výběr

Mick Jagger, Rolling Stones (Hamburk, 9. září 2017)

Vstup do areálu Letiště Letňany, kde se Rolling Stones představí 4. července, bude možný jen s pomocí speciálních RFID...

RECENZE: Kdyby občas Ozzyho zvuk neodfoukl vítr, mohlo to být dokonalé

Ozzy Osbourne, Black Sabbath (O2 arena, Praha, 30. června 2016)

Středeční hudební nálož nazvaná Prague Rocks nabídla kapely Lords of Black, Hollywood Vampires, zpěváka Jonathana...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Prezidenti, legionáři, okupanti. ČTK slaví své století unikátní výstavou

Ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR v Praze byla  zahájena výstava...

Příležitost nahlédnout do bohatého fotografického archivu České tiskové kanceláře (ČTK) nabízí výstava ve Valdštejnské...

Boty pro děti: Už první krůčky vyžadují obuv, říká odbornice
Boty pro děti: Už první krůčky vyžadují obuv, říká odbornice

Už se vaše děťátko pomalu staví na nožičky? Nastává čas pořídit mu první botky. Jak je vybrat radí Eva Žáková, odbornice na zdravé obouvání dětí.

Najdete na iDNES.cz