Srdce nad Hradem zhaslo

  20:51aktualizováno  20:51
Neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida nad Pražským hradem zhaslo. Stalo se tak den po rozlučkové show uspořádané na počest odchodu Václava Havla z prezidentského úřadu. Slavnostní zhasnutí srdce se odehrálo v galerii Leica na Hradě, kde David uspořádal pro pozvané hosty večírek. Václav Havel, který měl srdce původně vypnout sám, nakonec nepřišel.

Akci totiž zkomplikovali členové Greenpeace, kteří pozdě odpoledne pod srdce vyvěsili transparent s nápisem War? (válka?). Chtěli se tak zeptat prezidenta Václava Havla, zda skutečně podporuje invazi Spojených států do Iráku.

Havel spolu s dalšími sedmi evropskými politiky podepsal tento týden dopis, v němž podpořil americký postoj k Iráku.

Správa Pražského hradu raději přerušila přívod proudu do neonu kvůli bezpečnosti lidí na lešení. Aby srdce mohlo oficiálně zhasnout, musela ho v 18 hodin hradní policie znovu rozsvítit. Hosté, kteří přicházeli na Hrad a viděli srdce zhasnuté, se obávali, že slavnostní akci propásli.

Pořádatelé pak zhasnutí srdce posunuli na 19. hodinu. Slavnostní zakončení se nakonec muselo obejít bez přítomnosti Václava Havla, který ho 17. listopadu rozsvítil.

Srdce vzbuzovalo rozporuplné reakce
Davidovo výtvarné dílo sice vyvolalo řadu pozitivních ohlasů, nicméně převládaly spíš reakce negativní. Kvůli jedné z nich přes měsíc neblikalo. Na konci prosince jeho napájení totiž někdo zkratoval, a zničil tak přepínač v hodnotě sto tisíc korun. Na výrobu nového se Davidovi nepodařilo sehnat peníze.

Další akce se nesly v klidnějším duchu. Před několika týdny na konstrukci držící srdce vylezli členové sdružení Z toho ven a pomocí černé lepenky a zářícího bodu objekt změnili do podoby obrovského otazníku. Správa Pražského hradu srdce těsně před koncem performance vypnula.

Druhý den už srdce zářilo v původní podobě. Podnikatel Sebastian Pawlowski zase instaloval na Hergetovu cihelnu neonové karetní symboly: listy, piky a kára. Spolu se srdcem vytvořily na panoramatu Malé Strany celou mariášovou sestavu.

O neonové srdce projevilo zájem německé Lipsko. Jiří David nyní jedná o jeho trvalém umístění v tamním centru.

S motivem srdce bude spojena i aukce nadace Vize 97; ve prospěch dobročinných organizací budou 12. března v kostele sv. Anny draženy artefakty se symbolem, který si Václav Havel tradičně připojuje za svůj podpis.

Soutěž o grafiku a letenky


Jiří David oslovil MF DNES s nápadem uspořádat veřejnou soutěž o nejlepší fotografii svého neonového srdce. Své záběry zasílejte do neděle 9. února - v elektronické podobě e-mailem na adresu idnes@idnes.cz (max. 500 kB) nebo fotografie poštou na adresu MF DNES, P.O.BOX 1080, Na Příkopě 988, 111 21, Praha 1.
E-mail i poštovní zásilku označte výrazným heslem SRDCE.
Vítězný snímek vybere sám Jiří David; jméno výherce i vítěznou fotografii otiskneme v MF DNES v sobotu 15. února 2003. Vítěz získá grafiku Jiřího Davida signovanou autorem a Václavem Havlem a dvě letenky do Curychu, Milána nebo Mnichova (dle výběru).

Všechny práce budou zveřejněny zde.

Srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem.

Srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem.

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Červené neonové symboly, které se rozsvítily na Hergetově cihelně pod Pražským hradem, tématicky doplnily srdce výtvarníka Jiřího Davida. (17. ledna 2003)

Aktivisté Greenpeace s transparentem War? (válka?) na srdci Jiřího Davida chvíli předtím, než Správa Pražského hradu neon kvůli jejich bezpečnosti raději vypnula.

Autoři: ,Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...POSLEDNÍ DOJMY: Bylo to krátké a bylo toho málo. Sbohem, 1 proti všem

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Opěvovaná vlajková loď podzimu Primy, interaktivní soutěž 1 proti všem, skončila pro nízký zájem publika předčasně...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Slovanská hrdost i filozofování. MeetFactory zve na podzimní sezonu

Z výstavy Slav Squatting and Its Discontents v MeetFactory (Irena Kalicka)

Teplákovka se třemi pruhy, poctivý podřep a paneláky v pozadí. Představu o dnešním Slovanovi posunul internet...

Obraz od Toyen stál básníka Halase patnáct stovek. Teď jde do aukce

Toyen: Čedičové skály (1929, olej na plátně, vyvolávací cena 16,5 milionu Kč)

Tři obrazy malířů československé meziválečné avantgardy z významné sbírky rakouského bankéře Ivo Rottera jdou do aukce....

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...Najdete na iDNES.cz