Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srdce nad Hradem zhaslo

  20:51aktualizováno  20:51
Neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida nad Pražským hradem zhaslo. Stalo se tak den po rozlučkové show uspořádané na počest odchodu Václava Havla z prezidentského úřadu. Slavnostní zhasnutí srdce se odehrálo v galerii Leica na Hradě, kde David uspořádal pro pozvané hosty večírek. Václav Havel, který měl srdce původně vypnout sám, nakonec nepřišel.

Akci totiž zkomplikovali členové Greenpeace, kteří pozdě odpoledne pod srdce vyvěsili transparent s nápisem War? (válka?). Chtěli se tak zeptat prezidenta Václava Havla, zda skutečně podporuje invazi Spojených států do Iráku.

Havel spolu s dalšími sedmi evropskými politiky podepsal tento týden dopis, v němž podpořil americký postoj k Iráku.

Správa Pražského hradu raději přerušila přívod proudu do neonu kvůli bezpečnosti lidí na lešení. Aby srdce mohlo oficiálně zhasnout, musela ho v 18 hodin hradní policie znovu rozsvítit. Hosté, kteří přicházeli na Hrad a viděli srdce zhasnuté, se obávali, že slavnostní akci propásli.

Pořádatelé pak zhasnutí srdce posunuli na 19. hodinu. Slavnostní zakončení se nakonec muselo obejít bez přítomnosti Václava Havla, který ho 17. listopadu rozsvítil.

Srdce vzbuzovalo rozporuplné reakce
Davidovo výtvarné dílo sice vyvolalo řadu pozitivních ohlasů, nicméně převládaly spíš reakce negativní. Kvůli jedné z nich přes měsíc neblikalo. Na konci prosince jeho napájení totiž někdo zkratoval, a zničil tak přepínač v hodnotě sto tisíc korun. Na výrobu nového se Davidovi nepodařilo sehnat peníze.

Další akce se nesly v klidnějším duchu. Před několika týdny na konstrukci držící srdce vylezli členové sdružení Z toho ven a pomocí černé lepenky a zářícího bodu objekt změnili do podoby obrovského otazníku. Správa Pražského hradu srdce těsně před koncem performance vypnula.

Druhý den už srdce zářilo v původní podobě. Podnikatel Sebastian Pawlowski zase instaloval na Hergetovu cihelnu neonové karetní symboly: listy, piky a kára. Spolu se srdcem vytvořily na panoramatu Malé Strany celou mariášovou sestavu.

O neonové srdce projevilo zájem německé Lipsko. Jiří David nyní jedná o jeho trvalém umístění v tamním centru.

S motivem srdce bude spojena i aukce nadace Vize 97; ve prospěch dobročinných organizací budou 12. března v kostele sv. Anny draženy artefakty se symbolem, který si Václav Havel tradičně připojuje za svůj podpis.

Soutěž o grafiku a letenky


Jiří David oslovil MF DNES s nápadem uspořádat veřejnou soutěž o nejlepší fotografii svého neonového srdce. Své záběry zasílejte do neděle 9. února - v elektronické podobě e-mailem na adresu idnes@idnes.cz (max. 500 kB) nebo fotografie poštou na adresu MF DNES, P.O.BOX 1080, Na Příkopě 988, 111 21, Praha 1.
E-mail i poštovní zásilku označte výrazným heslem SRDCE.
Vítězný snímek vybere sám Jiří David; jméno výherce i vítěznou fotografii otiskneme v MF DNES v sobotu 15. února 2003. Vítěz získá grafiku Jiřího Davida signovanou autorem a Václavem Havlem a dvě letenky do Curychu, Milána nebo Mnichova (dle výběru).

Všechny práce budou zveřejněny zde.

Srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem.

Srdce Jiřího Davida nad Pražským hradem.

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Srdce na Hradě částečně zhaslo. (14. ledna 2002).

Červené neonové symboly, které se rozsvítily na Hergetově cihelně pod Pražským hradem, tématicky doplnily srdce výtvarníka Jiřího Davida. (17. ledna 2003)

Aktivisté Greenpeace s transparentem War? (válka?) na srdci Jiřího Davida chvíli předtím, než Správa Pražského hradu neon kvůli jejich bezpečnosti raději vypnula.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz