Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srdce českého komiksu začalo opět tlouct

  12:36aktualizováno  12:36
Co se děje v současném českém a slovenském komiksu, ukazuje od pátku v expozici Generace nula sedmatřicet výtvarníků. Výstava, která je otevřena v Galerii VŠUP, návštěvníkům představí novou autorskou vlnu.

Lela Geislerová: Šťáva z mrkve - výstava Generace nula | foto: VŠUP v Praze

Generace nula, která potrvá do 28. března, je pilotním projektem připravovaného cyklu výstav EAST 1ST!. Ten se snaží zmapovat komiksovou tvorbu, animaci a další příbuzné formy vizuálního umění od autorů z oblasti někdejšího socialistického bloku.

Adolf Lachman: Pérák"Nechybí už relativně etablovaní tvůrci jako Jan Bažant, Lela Geislerová, Jiří Grus, Branko Jelinek, Karel Jerie, Tomáš Kučerovský nebo Martin Šútovec. Prostor ale dostala i zcela neznámá jména," uvedla Kamila Stehlíková z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze.

Výběr autorů je ovšem limitovaný věkem, většina z nich se narodila v 70. a 80. letech. "Velký rozdíl oproti starší generaci výtvarníků vidím v tom, že nová vlna více experimentuje. Méně často vede příběh k pointě, nebojí se subjektivních výtvarných výpovědí," tvrdí kurátor výstavy Tomáš Prokůpek.

Tip kurátora: komiks Jak to bylo za komoušů
Expozici doprovází katalog, v němž každého výtvarníka reprezentuje jedna komiksová strana doplněná stručným medailonem a kontaktem. Publikace představuje doposud nejkomplexnější tištěný průřez tvorbou mladé domácí scény.

Jan Turnovec: Jak to bylo za komoušůExpozice si svoji premiéru odbyla loni v létě v Brně, její cesta bude po pražské zastávce pokračovat do Bratislavy. Za jedno z lákadel kurátor označil příběh Jak to bylo za komoušů z pera Jana Turnovce.

"Jde o vtipnou rekapitaluci vývoje komiksu v letech 1948 až 1989. Hlavní hrdina má místo hlavy bublinu, v níž se objevují naprosto skvělé hlášky," popisuje Prokůpek.

Český komiks prošel resuscitací
Postavení komiksu v poválečném Československu bylo vždy problematické. Po roce 1989 vypukl komiksový boom. "Generace to ale neustála. Na autorech bylo znát, že žili delší dobu odříznuti od světového vývoje," míní Prokůpek.

S vývojem internetu a vlivem angloamerického komiksu tuzemská tradice opět ožila. Příslušníci nové generace se soustředili především kolem několika nízkonákladových komiksových časopisů (AARGH!, Pot, Sorrel, Zkrat) a webových portálů (comx.cz, komiks.cz).

"Mnozí z nich začali sbírat ceny na zahraničních festivalech a začínají vydávat alba v zemích s vyspělou komiksovou kulturou," vyjmenovává kurátor úspěchy.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Najdete na iDNES.cz