Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sprostá slova na jeviště nesmí

  18:20aktualizováno  18:20
Znojmo - Trefit se do chutí konzervativního divadelního publika na malém městě dá pořádně zabrat. Osvědčil se následující recept. Televizní obrazovkou a filmovým plátnem dlouho marinované tváře smíchejte spolu komediálním scénářem. Na kvalitě mnoho nezáleží. Umělecky dietní verze jsou mnohdy předností. Pikantní a sprosté výrazy, jakými nejedna moderní hra oplývá, se i jako příležitostné koření zakazují.

"Pražské Divadlo komedie u nás uvádělo hru Obrázkáři v hlavní roli se Zdenou Hadrbolcovou. Stížnosti na vulgární text přišly až na městský úřad," vzpomíná Marie Straková, která do znojemského divadla hostující soubory vybírá. Manažerů se už raději ptá, zda hra neobsahuje příliš choulostivá slova či situace. "Cenzorka nejsem, odmítám jen vyložené paskvily," odráží Straková se smíchem otázku na dramaturgii, která balancuje mezi kvalitou a sázkou na diváckou jistotu.

Vedle známých hvězd či favorizovaných kusů je však podle Strakové nejdůležitější cena, za kterou lze převážně pražské kumštýře přivézt. "Finanční požadavky jsou často přemrštěné," podotýká Straková. Vedle umělců z hlavního města se letos ve Znojmě představí také divadla z Uherského Hradiště a Hradce Králové.

Po celý rok se na pracovním stole Marie Strakové scházejí nabídky z nejrůznějších agentur. "Vybírám s ohledem na žánry. Ale lidi se chtějí nejvíce smát," říká Straková. Z kvalitních tragédií či ponurých dramat podle Strakové zkušenosti část publika prostě odchází.

Při některých rozverných pražských vystoupeních Marii Strakové ale zamrzal smích na rtech. "Dvě tři známé osobnosti, nekvalitní scénář, ale často poněkud sporné nastudování," stěžuje si třeba na loňskou produkci se Stellou Zázvorkovou. Renomovaná herečka přijede do Znojma i letos. V původní hře napsané přímo pro Zázvorkovou se představí jako císařovna Marie Terezie. Vedle Zázvorkové se ve Znojmě po prázdninách objeví Eliška Balzerová, Simona Stašová, Radoslav Brzobohatý, Václav Postránecký, Květa Fialová a další stálice českého divadla. "Žádaným a Znojemáky oblíbeným hrdinou je už delší čas Václav Vydra," svěřuje Marie Straková.

Na oblast v drtivé většině míří právě umělci z hlavního města, kde je agenturní nabídka jasně největší. "Některé agentury mění termíny a jsou nespolehlivé. Jiná představení nemůžeme přivézt kvůli požadavkům na hrací prostor," vyjmenovává Straková další z faktorů, které ji omezují. Zároveň přiznává, že často skutečně nakupuje příslovečného zajíce v pytli.

Puritánské znojemské publikum ve skupině C bude muset o nadcházející sezoně skousnout minimálně jeden oříšek. Dramatizace proslulé Galuškovy humoristické knihy Slovácko sa súdí nese výmluvný název: Po všem hovno, po včelách med.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz