Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sprostá slova na jeviště nesmí

  18:20aktualizováno  18:20
Znojmo - Trefit se do chutí konzervativního divadelního publika na malém městě dá pořádně zabrat. Osvědčil se následující recept. Televizní obrazovkou a filmovým plátnem dlouho marinované tváře smíchejte spolu komediálním scénářem. Na kvalitě mnoho nezáleží. Umělecky dietní verze jsou mnohdy předností. Pikantní a sprosté výrazy, jakými nejedna moderní hra oplývá, se i jako příležitostné koření zakazují.

"Pražské Divadlo komedie u nás uvádělo hru Obrázkáři v hlavní roli se Zdenou Hadrbolcovou. Stížnosti na vulgární text přišly až na městský úřad," vzpomíná Marie Straková, která do znojemského divadla hostující soubory vybírá. Manažerů se už raději ptá, zda hra neobsahuje příliš choulostivá slova či situace. "Cenzorka nejsem, odmítám jen vyložené paskvily," odráží Straková se smíchem otázku na dramaturgii, která balancuje mezi kvalitou a sázkou na diváckou jistotu.

Vedle známých hvězd či favorizovaných kusů je však podle Strakové nejdůležitější cena, za kterou lze převážně pražské kumštýře přivézt. "Finanční požadavky jsou často přemrštěné," podotýká Straková. Vedle umělců z hlavního města se letos ve Znojmě představí také divadla z Uherského Hradiště a Hradce Králové.

Po celý rok se na pracovním stole Marie Strakové scházejí nabídky z nejrůznějších agentur. "Vybírám s ohledem na žánry. Ale lidi se chtějí nejvíce smát," říká Straková. Z kvalitních tragédií či ponurých dramat podle Strakové zkušenosti část publika prostě odchází.

Při některých rozverných pražských vystoupeních Marii Strakové ale zamrzal smích na rtech. "Dvě tři známé osobnosti, nekvalitní scénář, ale často poněkud sporné nastudování," stěžuje si třeba na loňskou produkci se Stellou Zázvorkovou. Renomovaná herečka přijede do Znojma i letos. V původní hře napsané přímo pro Zázvorkovou se představí jako císařovna Marie Terezie. Vedle Zázvorkové se ve Znojmě po prázdninách objeví Eliška Balzerová, Simona Stašová, Radoslav Brzobohatý, Václav Postránecký, Květa Fialová a další stálice českého divadla. "Žádaným a Znojemáky oblíbeným hrdinou je už delší čas Václav Vydra," svěřuje Marie Straková.

Na oblast v drtivé většině míří právě umělci z hlavního města, kde je agenturní nabídka jasně největší. "Některé agentury mění termíny a jsou nespolehlivé. Jiná představení nemůžeme přivézt kvůli požadavkům na hrací prostor," vyjmenovává Straková další z faktorů, které ji omezují. Zároveň přiznává, že často skutečně nakupuje příslovečného zajíce v pytli.

Puritánské znojemské publikum ve skupině C bude muset o nadcházející sezoně skousnout minimálně jeden oříšek. Dramatizace proslulé Galuškovy humoristické knihy Slovácko sa súdí nese výmluvný název: Po všem hovno, po včelách med.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz