Bruce Springsteen

Bruce Springsteen | foto: SONY BMG - Anton Corbijn

Springsteenova novinka je plná hudební magie

  • 2
Bruce Springsteen, jak ho mají fandové nejraději. Tak se zpěvák představuje na novém albu Magic, které se okamžitě po vydání vyhouplo na vrchol americké hitparády.

Deska oblíbeného písničkáře a rockera má energii jeho nejslavnějšího alba Born In The U.S.A. z roku 1984, lidovou baladičnost a stylovou rozmanitost, ve které se odráží Springsteenův vztah k tradiční muzice.

Skladatel a hudebník zvaný Boss, který prodal 60 milionů desek, vlastně byl už od poloviny sedmdesátých let lidovým bardem. A naučil se ustrojit svou muziku tak, aby v sobě měla silné dávky rock’n’rollu i akustické ztišení.

Springsteenovou silnou zbraní je civilnost, neokázalá gesta. Mají to v sobě i nejhřmotnější snímky, sebrané jakoby z prachu ulice.

Hlavně je zde slyšet rozjetý E Street Band, Springsteenova syrová kapela, již písničkář několikrát rozpustil a poté znovu svolal.

Na novém albu je to hned první skladba Radio Nowhere. Frontální muzika, rozpálená saxofonem Clarence Clemonse, vyzývá k tanci i společnému zpěvu.

Dává vzpomenout na čtyřhodinové koncerty s triumfálními stadionovými hymnami Born To Run, při kterých z rozdováděného Bosse stříkal pot na všechny strany.

Od té doby Springsteen (*1949) pochopitelně zestárnul, avšak jeho muzika si zachovala vnitřní svěžest. I přesto, že písničkář není žádný experimentátor.

Zatímco jeho kolegové si hráli s elektronickými zvuky či rytmy nebo křížili svou muziku s etnickými styly, Springsteen se vydal jakoby v protisměru, do hudební minulosti včetně klasického rock’n’rollu nebo folku.

Nová deska je zajímavá právě tím, že se na ní všechny Bossovy cesty proplétají. Takřka dylanovská balada Long Walk Home, song You’ll Be Coming Down, valící se ve slastném středním tempu jako výletní lokomotiva.

Skeptickou skladbu Livin’ In The Future scelují dřevní Hammondovy klávesy ve zvuku 70. let. Křehká, melancholická píseň Magic připomíná Bossovo nedávné koncertování s irskými muzikanty. Springsteen si přibral i smyčce ve výtečných skladbách Your Own Worst Enemy a především Devil’s Arcade, která kolekci uzavírá.
Nahrávkám prospěl přístup producenta Brendana O’Briena, spolupracovníka Pearl Jam či Korn, který zdůraznil zemitost ve správných pasážích a přispěl k tomu, že kapela zní jako sevřený šik lidových muzikantů.

Slyšíme Springsteena v nejlepší formě, zábavného, zpěvného i angažovaného. V textech Boss neopustil tematiku Ameriky po 11. září 2001, z jeho pohledu často neradostnou, jíž se konkrétněji zabýval už na desce The Rising (2002).

Na novince Magic Springsteen zastřešil své postřehy muzikou plnou jasných barev a přirozené spontánnosti. Asi proto působí tak nadčasově.

Bruce Springsteen: Magic
CD, délka 47:51 minut, cena 529 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %

,