Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šporclovy housle rozezní Starou radnici

  18:43aktualizováno  18:43
Havlíčkův Brod - Pavel Šporcl je houslistou, který se zapsal do podvědomí veřejnosti svou imige, již tvoří šátek na hlavě. Šporcla, který je zván na hudební festivaly celého světa, uvidí dnes večer návštěvníci Staré radnice v Havlíčkově Brodě. "Jde o sedmý abonentní koncert. Vedle Šporcla se zde představí také klavírista Petr Jiříkovský. Koncert se mohl uskutečnit díky Nadaci Bohuslava Martinů a Nadaci Leoše Janáčka," uvedla Ludmila Honzová z programového oddělení Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Podle jejích slov Pavel Šporcl a Petr Jiříkovský zahrají také studentům Havlíčkova gymnázia v Havlíčkově Brodě. Zde uvedou obdobu večerního koncertu. Po vystoupení má následovat také beseda se studenty. Odpolední koncert začíná ve třináct hodin.

Pavel Šporcl studoval houslovou hru na pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU ve třídě profesora Václava Snítila a od roku 1991 do roku 1996 svá studia přesunul do Ameriky. Nejprve se učil na Jižní metodistické universitě v Dallasu u Eduarda Schmiedera, později na Brooklyn College u houslového virtuosa Itzhaka Perlmana a Masaa Kawasakiho. Poslední studia absolvoval na Juilliard School u pedagožky Dorothy DeLay.

Houslista se zúčastnil také několika seminářů a kurzů například u Isaaka Sterna, Pinchase Zukermana a Idy Haendelové. Je nositelem spousty cen a ocenění: je laureátem mezinárodní soutěže Pražské jaro z roku 1997, získal Cenu Společnosti Bohuslava Martinů a je vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition.

Pavel Šporcl se účastní koncertů nejen v Evropě, ale i v USA, Kanadě a Japonsku. Příznivci jeho umění mají možnost poslouchat několik alb, která natočil. Na nich se objevily mezi jinými také skladby českých mistrů Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Poslední album pro firmu Ultraphon s názvem A Paganini představuje Pavla Šporcla v nejnáročnějších virtuózních skladbách pro sólové housle.

O houslistovi je známo také to, že jako jediný z českých houslistů mladé generace je obsazen v knize světově uznávaného kritika a houslového historika H. Rothe Housloví virtuosové: Od Paganiniho do 21. století.

V prostorách Staré radnice v Havlíčkově Brodě představí Šporcl dnes od 19.30 hodin svůj repertoár: skladbu Česká rapsodie Bohuslava Martinů, Sonátu Leoše Janáčka, romantické skladby Antonína Dvořáka, "Z domoviny" Bedřicha Smetany a čtyři kusy pro housle a klavír, opus 17 Josefa Suka.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz