Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šporclovy housle rozezní Starou radnici

  18:43aktualizováno  18:43
Havlíčkův Brod - Pavel Šporcl je houslistou, který se zapsal do podvědomí veřejnosti svou imige, již tvoří šátek na hlavě. Šporcla, který je zván na hudební festivaly celého světa, uvidí dnes večer návštěvníci Staré radnice v Havlíčkově Brodě. "Jde o sedmý abonentní koncert. Vedle Šporcla se zde představí také klavírista Petr Jiříkovský. Koncert se mohl uskutečnit díky Nadaci Bohuslava Martinů a Nadaci Leoše Janáčka," uvedla Ludmila Honzová z programového oddělení Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Podle jejích slov Pavel Šporcl a Petr Jiříkovský zahrají také studentům Havlíčkova gymnázia v Havlíčkově Brodě. Zde uvedou obdobu večerního koncertu. Po vystoupení má následovat také beseda se studenty. Odpolední koncert začíná ve třináct hodin.

Pavel Šporcl studoval houslovou hru na pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU ve třídě profesora Václava Snítila a od roku 1991 do roku 1996 svá studia přesunul do Ameriky. Nejprve se učil na Jižní metodistické universitě v Dallasu u Eduarda Schmiedera, později na Brooklyn College u houslového virtuosa Itzhaka Perlmana a Masaa Kawasakiho. Poslední studia absolvoval na Juilliard School u pedagožky Dorothy DeLay.

Houslista se zúčastnil také několika seminářů a kurzů například u Isaaka Sterna, Pinchase Zukermana a Idy Haendelové. Je nositelem spousty cen a ocenění: je laureátem mezinárodní soutěže Pražské jaro z roku 1997, získal Cenu Společnosti Bohuslava Martinů a je vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition.

Pavel Šporcl se účastní koncertů nejen v Evropě, ale i v USA, Kanadě a Japonsku. Příznivci jeho umění mají možnost poslouchat několik alb, která natočil. Na nich se objevily mezi jinými také skladby českých mistrů Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Poslední album pro firmu Ultraphon s názvem A Paganini představuje Pavla Šporcla v nejnáročnějších virtuózních skladbách pro sólové housle.

O houslistovi je známo také to, že jako jediný z českých houslistů mladé generace je obsazen v knize světově uznávaného kritika a houslového historika H. Rothe Housloví virtuosové: Od Paganiniho do 21. století.

V prostorách Staré radnice v Havlíčkově Brodě představí Šporcl dnes od 19.30 hodin svůj repertoár: skladbu Česká rapsodie Bohuslava Martinů, Sonátu Leoše Janáčka, romantické skladby Antonína Dvořáka, "Z domoviny" Bedřicha Smetany a čtyři kusy pro housle a klavír, opus 17 Josefa Suka.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz