Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o pohádku vedl k rezignaci

  21:20aktualizováno  21:20
Olomouc - Ještě než se Markytka a Honza v Olomouci na plátně poprvé políbili a ještě dříve, než Karel Gott rozdal první z autogramů u příležitosti premiéry pohádky Z pekla štěstí 2, už měl film na Hané své odpůrce a zastánce. Důvodem přitom nejsou umělecké výkony herců, ale fakt, že město přispělo na film padesáti tisíci korunami z městské kasy. Právě toto rozhodnutí se stalo důvodem rezignace tří členů kulturní komise rady města.

BURIAN: KOMERCE...
Václav Burian je jedním z trojice mužů, kteří rezignovali na práci v kulturní komisi.
Co vám vadí?
Je to komerční podnik. V dopise primátorovi jsme srovnali loňský ani ne stotisícový příspěvek města na literární festival Libri, na jeho polský program, který zahrnoval skoro deset akcí včetně koncertů dvou světoznámých jazzových zpěvaček. Výsledkem byla pozitivní publicita v celostátním polském tisku. Zdá se nám, že vydat polovinu z peněz na tuto jednu komerční akci není efektivní. Tolik peněz město nemá.

Václav Burian, Pavel Šaradín a Tomáš Tichák nepovažují za vhodné přispívat z městské pokladny na podobné projekty. Navíc odstupující trojice argumentuje tím, že se rada města neptala ani na jejich názor. "Příspěvek na premiéru filmu byl poslední kapkou. Rada sice postupovala legálně, nemusí se nás ptát na nic, ale v očích veřejnosti se cítíme být spoluzodpovědni," říká Václav Burian.

Proti trojici kritiků stojí jak producenti filmu, tak radní. "Je to propagace města. Bude zde řada významných osobností," vysvětluje náměstek primátora Miroslav Pilát, proč dala Olomouc peníze. Miroslava Piláta postoj Buriana, Ticháka a Šaradína překvapuje: "Příspěvek, stejně jako desítky jiných ročně, byl poskytnut mimo plánovaný rozpočet. Netýkalo se to peněz, které v rámci grantů uvolňujeme na kulturu a které doporučuje kulturní komise. Žádost předložil radní Petřík a rada odsouhlasila příspěvek," dodává Pilát.

HARTL: DĚTSKÝ FILM...
Miloslav Hartl je jedním z producentů filmu Z pekla štěstí 2. Tvrdí, že nejde o komerční projekt, ale o dětský film, "o nádhernou českou laskavou pohádku."
Dostali jste od města 50 tisíc...
...a radnice zase dostala sto padesát vstupenek, které rozdělila mezi zaměstnance a děti z dětských domovů. Navíc dáváme za padesát tisíc korun dárků do domovů a nemocnic. Takže prosím, ať se pánové z kulturní komise nechovají jako malé děti. Je mi jich líto, ale taky jsem rád, že odstupují, protože takoví lidé by neměli v kultuře vůbec co dělat, když hájí pouze svoje zájmy. Jestli tito hoši, kteří dělají kulturu pro osamělého diváka, myslí, že děláme něco špatně, ať zkusí místo nás sehnat devadesát milionů, zařídit propagaci a všechno tak, aby film vidělo sedm a půl milionu diváků, kteří zhlédli první díl.

Kritické reakce nechápe ani Miloslav Hartl, spoluproducent filmu. "Kulturní komise by se měla chovat kulturně a tak mimořádnou akci celostátního významu by měla spíš podpořit," míní Hartl. Tvrdí také, že řada jiných měst měla velký zájem o to, aby právě u nich film osobně představili herci v čele s Karlem Gottem podobně jako v Olomouci. Filmaři často zmiňovaný Tachov ale vlastní peníze na film nedal. "Oslovili jsme místní podnikatele a firmy a zřídili účet, na který šly jejich příspěvky. Až zaplatíme vše, co bylo spojeno s premiérou, dáme zbytek zdejšímu ústavu pro handicapované, či dětskému domovu. Městské peníze ale na film nešly," řekl místostarosta Tachova Václav Svoboda. "To je záležitost jednotlivých měst, jak dají dohromady peníze. Města mají zájem prezentovat sebe a své firmy. Jak to udělají, záleží na nich," nevylučuje podobný způsob Hartl. V Olomouci ale na "tachovský" nápad nepřišli. "O takové variantě jsme neuvažovali,"připustil náměstek Pilát.

Jediné, na čem se Burian s Pilátem shodují, je nefunkčnost šestnáctičlenné kulturní komise. "To byl jeden z důvodů. V minulém roce jsme byli kvůli malé účasti na většině schůzek neusnášeníschopni. My tři jsme chodili a naše práce byla stejně neefektivní kvůli ostatním. Proto také chyběla komunikace s radou," dodává Burian. Náměstek Pilát souhlasí, byť jeho pohled míří jinam: "Za dva roky komise nesplnila to, co měla udělat především - koncepci kultury. Už před dvěma měsíci jsem vyzval předsedy poslaneckých klubů, aby navrhli obměnu komise těmi, kteří mají o práci zájem. Rada města s prací kulturní komise není spokojena," říká náměstek Pilát a Václav Burian dodává: "Bohužel na jednání chyběli často právě členové rady."

Režisér Zdeněk Troška se Sabinou Laurinovou (princeznou Eufrozínou) při natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Z české filmové pohádky Z pekla štěstí 2

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz