Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o pohádku vedl k rezignaci

  21:20aktualizováno  21:20
Olomouc - Ještě než se Markytka a Honza v Olomouci na plátně poprvé políbili a ještě dříve, než Karel Gott rozdal první z autogramů u příležitosti premiéry pohádky Z pekla štěstí 2, už měl film na Hané své odpůrce a zastánce. Důvodem přitom nejsou umělecké výkony herců, ale fakt, že město přispělo na film padesáti tisíci korunami z městské kasy. Právě toto rozhodnutí se stalo důvodem rezignace tří členů kulturní komise rady města.

BURIAN: KOMERCE...
Václav Burian je jedním z trojice mužů, kteří rezignovali na práci v kulturní komisi.
Co vám vadí?
Je to komerční podnik. V dopise primátorovi jsme srovnali loňský ani ne stotisícový příspěvek města na literární festival Libri, na jeho polský program, který zahrnoval skoro deset akcí včetně koncertů dvou světoznámých jazzových zpěvaček. Výsledkem byla pozitivní publicita v celostátním polském tisku. Zdá se nám, že vydat polovinu z peněz na tuto jednu komerční akci není efektivní. Tolik peněz město nemá.

Václav Burian, Pavel Šaradín a Tomáš Tichák nepovažují za vhodné přispívat z městské pokladny na podobné projekty. Navíc odstupující trojice argumentuje tím, že se rada města neptala ani na jejich názor. "Příspěvek na premiéru filmu byl poslední kapkou. Rada sice postupovala legálně, nemusí se nás ptát na nic, ale v očích veřejnosti se cítíme být spoluzodpovědni," říká Václav Burian.

Proti trojici kritiků stojí jak producenti filmu, tak radní. "Je to propagace města. Bude zde řada významných osobností," vysvětluje náměstek primátora Miroslav Pilát, proč dala Olomouc peníze. Miroslava Piláta postoj Buriana, Ticháka a Šaradína překvapuje: "Příspěvek, stejně jako desítky jiných ročně, byl poskytnut mimo plánovaný rozpočet. Netýkalo se to peněz, které v rámci grantů uvolňujeme na kulturu a které doporučuje kulturní komise. Žádost předložil radní Petřík a rada odsouhlasila příspěvek," dodává Pilát.

HARTL: DĚTSKÝ FILM...
Miloslav Hartl je jedním z producentů filmu Z pekla štěstí 2. Tvrdí, že nejde o komerční projekt, ale o dětský film, "o nádhernou českou laskavou pohádku."
Dostali jste od města 50 tisíc...
...a radnice zase dostala sto padesát vstupenek, které rozdělila mezi zaměstnance a děti z dětských domovů. Navíc dáváme za padesát tisíc korun dárků do domovů a nemocnic. Takže prosím, ať se pánové z kulturní komise nechovají jako malé děti. Je mi jich líto, ale taky jsem rád, že odstupují, protože takoví lidé by neměli v kultuře vůbec co dělat, když hájí pouze svoje zájmy. Jestli tito hoši, kteří dělají kulturu pro osamělého diváka, myslí, že děláme něco špatně, ať zkusí místo nás sehnat devadesát milionů, zařídit propagaci a všechno tak, aby film vidělo sedm a půl milionu diváků, kteří zhlédli první díl.

Kritické reakce nechápe ani Miloslav Hartl, spoluproducent filmu. "Kulturní komise by se měla chovat kulturně a tak mimořádnou akci celostátního významu by měla spíš podpořit," míní Hartl. Tvrdí také, že řada jiných měst měla velký zájem o to, aby právě u nich film osobně představili herci v čele s Karlem Gottem podobně jako v Olomouci. Filmaři často zmiňovaný Tachov ale vlastní peníze na film nedal. "Oslovili jsme místní podnikatele a firmy a zřídili účet, na který šly jejich příspěvky. Až zaplatíme vše, co bylo spojeno s premiérou, dáme zbytek zdejšímu ústavu pro handicapované, či dětskému domovu. Městské peníze ale na film nešly," řekl místostarosta Tachova Václav Svoboda. "To je záležitost jednotlivých měst, jak dají dohromady peníze. Města mají zájem prezentovat sebe a své firmy. Jak to udělají, záleží na nich," nevylučuje podobný způsob Hartl. V Olomouci ale na "tachovský" nápad nepřišli. "O takové variantě jsme neuvažovali,"připustil náměstek Pilát.

Jediné, na čem se Burian s Pilátem shodují, je nefunkčnost šestnáctičlenné kulturní komise. "To byl jeden z důvodů. V minulém roce jsme byli kvůli malé účasti na většině schůzek neusnášeníschopni. My tři jsme chodili a naše práce byla stejně neefektivní kvůli ostatním. Proto také chyběla komunikace s radou," dodává Burian. Náměstek Pilát souhlasí, byť jeho pohled míří jinam: "Za dva roky komise nesplnila to, co měla udělat především - koncepci kultury. Už před dvěma měsíci jsem vyzval předsedy poslaneckých klubů, aby navrhli obměnu komise těmi, kteří mají o práci zájem. Rada města s prací kulturní komise není spokojena," říká náměstek Pilát a Václav Burian dodává: "Bohužel na jednání chyběli často právě členové rady."

Režisér Zdeněk Troška se Sabinou Laurinovou (princeznou Eufrozínou) při natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Z české filmové pohádky Z pekla štěstí 2

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz