Mein Kampf

Mein Kampf | foto: wikimedia.com

Spor Bavorska a českých vydavatelů o Mein Kampf skončil částečným smírem

  • 1
Pražský městský soud se zabýval žalobou, kterou podal Svobodný stát Bavorsko na společnost KMa s.r.o. a poté i Janu Vašínovou kvůli údajně neoprávněným vydáním knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf. Autorská práva k Hitlerovu dílu totiž drží bavorské ministerstvo financí. Spor skončil částečným smírem.

Právní zástupkyně Bavorska Petra Schinnenburgová se s Vašínovou dohodly, že žena se do budoucna zdrží rozšiřování knihy. Soudce Tomáš Novosad smír schválil.

Za KMa k jednání nikdo nedorazil, soudce je pak odročil na neurčito.

Žalobou proti KMa se Bavorsko podle Schinnenburgové domáhá toho, aby firma přestala vydávat, stáhla z prodeje a znehodnotila veškerá Hitlerova díla.

Konkrétně jde o výtisky knih "Mein Kampf", "Adolf Hitler - Mein Kampf: očima dneška: rešerše - citace - komentáře" a "Adolf Hitler - Druhá kniha (nepublikované pokračování Mein Kampfu) očima dneška: podle amerického vydání editora a objevitele rukopisu Gerharda L. Weinberga z roku 2003: rešerše, citace, komentáře".

Adolf Hitler na snímku z roku 1937Adolf Hitler

Ve všech případech jde podle právní zástupkyně Bavorska o Hitlerův spis, na nějž se vztahují autorská práva. Například v druhém případě je prý kniha pouze doplněna o poznámky, které podle Schinnenburgové "nemají žádný význam".

Souhlasím, i když to není pravda

Vašínová se smírem souhlasila i přesto, že prohlásila, že Mein Kampf nikdy nevydala. Šlo prý o knihu s citacemi z Hitlerova díla, které byly doplněny například rešeršemi. Náklad knihy, kterou vydala, již byl podle ní navíc rozebrán. Se závazkem, že nebude Mein Kampf šířit, souhlasila s tím, že to ani neměla v úmyslu.

Deník Lidové noviny (LN) loni v prosinci uvedl, že knihy, kterých se žaloba týká, byly na pultech řetězce Levné knihy. Dříve spadal pod KMa, pak se ale Levné knihy osamostatnily, napsal deník.

Bavorsko získalo autorská práva na dílo německého diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší 70 let po smrti autora, tedy v roce 2015. Jejich správou bylo pověřeno bavorské ministerstvo financí, které po celou dobu zatvrzele odmítá povolit - a to i pro vědecké účely - vydání spisu.

Hitler jej sepsal v roce 1924 ve věznici, kde si odpykával trest po nezdařeném nacistickém puči v Mnichově o rok dříve. Podle Schinnenburgové jde Bavorsku o to, aby "idea Mein Kampfu nebyla na trhu".

Citlivost tématu pro Německo právnička ilustrovala tím, že prý v Bavorsku vzbudil rozruch i dubnový termín soudního jednání. Kdyby prý bylo nařízeno blíž k datu 20. dubna, tedy k výročí Hitlerova narození, musela by je odvolat.