Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spoluhráči Stinga i jiných hvězd nadchli

  17:59aktualizováno  17:59
Brno - Víkendovou událostí v Brně byl jednoznačně sobotní koncert tria The Tweeters v Edison Garden. Za prvé kvůli hudebníkům samotným, za druhé, že skupina na pódiích nestojí zrovna často. Důvod je prostý - všichni tři muzikanti kytarista Dominic Miller, Manu Katché považovaný za jednoho z nejlepších světových bubeníků i baskytarista Pino Palladino - jsou vytížení koncertováním a nahráváním desek s takovými hvězdami jako Sting, Peter Gabriel, Eric Clapton či B. B. King.

Jak vypadá koncert právě bez těchto osobností se v sobotu přišlo přesvědčit zhruba tři sta lidí. A to od teenagerů až po šedesátníky. "Koncert neměl moc velkou propagaci, ale ani my, ani oni o ni nestáli," uvedl ještě před koncertem za pořadatele programový ředitel klubu Rudolf Hošna. Jak dodal, znalci a zasvěcení si cestu najdou.

A našli. Davy se u vchodu klubu tísnily již po půl deváté, aby si pak chvíli před půl desátou pískáním a dupáním vynutili příchod trojice, která se pomalu trousila z večeře, na pódium. Že bude koncert hudební perličkou, svědčil i zájem mnoha brněnských muzikantů všech žánrů - od jazzmanů, přes rock až po hardcore.
Muzikanti před koncertem tvrdili, že si jedou do Brna zajamovat a mluvili pravdu. "Jména skladeb ani říkat nebudu, ony totiž žádné nemají," uvedl hned ze začátku kytarista Dominic Miller, který večeru dominoval hudebně i slovně.

Narozdíl od Stinga, který červnový koncert v Rondu téměř promlčel, jeho spoluhráč Miller slovy nešetřil. Na jeho vtípky pak reagovali zejména anglicky mluvící návštěvníci, kterých ale bylo v sále požehnaně.

Kromě jednoho Stingova kousku hrálo trio skladby vlastní. Na ty rychlejší se pak obecenstvo "chytalo" více a každé sólo odměňovalo bouřlivým potleskem.
Atmosféru pak podpořila skvělá nálada samotných muzikantů, kteří se evidentně bavili a hráli, až z nich doslova stříkal pot.

Manu Katché dav v polovině koncertu rozpumpoval dlouhým sólovým vystoupením a přestože šlo o instrumentální večer, Miller dvakrát rozezpíval sál. "Všichni jsou strašní pohodáři," říkal už před koncertem pořadatel Rudolf Hošna. Jeho slova se během hodinu a půl dlouhém koncertu s dvěma "vydupanými" přídavky potvrdila.
Poslední kousek pak podle Dominica Millera zazněl ve světové premiéře - prostě jej spolu ještě nehráli. K dalšímu přídavku se ale už muzikanti přesvědčit nenechali. Spokojenost čišela z pódia i hlediště - všichni si navzájem děkovali potleskem.
Mezi posluchači se našlo jen minimum jedinců, které spíše než hudba přitáhlo označení "spoluhráči hvězd".

"V pomalejších částech mi chyběly další nástroje, občas to znělo jako skvělé spodky při nahrávání desky. Rychlejší pasáže pak byly výborné. O technické stránce není třeba mluvit, ta je skvělá," řekl po koncertě jeden z brněnských jazzmanů.

V brněnské Edison garden The Tweeters- hudebníci , kteří hrají v kapele Stinga a Erica Claptona - Manu Katche-bubeník ( na snímku), Dominic Miller - baskytarista a Pino Paladino - kytarista.

V brněnské Edison garden The Tweeters- hudebníci , kteří hrají v kapele Stinga a Erica Claptona - Manu Katche-bubeník ( na snímku), Dominic Miller - baskytarista a Pino Paladino - kytarista.

V brněnské Edison garden The Tweeters- hudebníci, kteří hrají v kapele Stinga a Erica Claptona - Manu Katche-bubeník, Dominic Miller (na snímku) - baskytarista a Pino Paladino - kytarista.

V brněnské Edison garden The Tweeters- hudebníci , kteří hrají v kapele Stinga a Erica Claptona - Manu Katche-bubeník, DominicMiller (na snímku) - baskytarista a Pino Paladino - kytarista.

V brněnské Edison garden The Tweeters- hudebníci , kteří hrají v kapele Stinga a Erica Claptona - Manu Katche-bubeník, Dominic Miller - baskytarista a Pino Paladino (na snímku) - kytarista.

V Edison garden The Tweeters -hudebníci , kteří hrají v kapele Stinga a Erica Claptona - Manu Katche-bubeník, Dominic Miller - baskytarista a Pino Paladino ( na snímku) - kytarista.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz