Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnou plavbu zaštítí Héraklés

  10:40aktualizováno  10:40
Ostrava - Velkolepý projekt ostravských divadel Společná plavba vstupuje do vrcholné fáze. Stane se tak páteční premiérou inscenace Héraklés, kterou nastudoval soubor Divadla loutek pod režijním vedením Petra Nosálka a v dramaturgii Hermíny Motýlové. Počáteční impuls k vytvoření poslední ze čtyř původních her na společné téma se zrodil v minulém roce. Výpravu k Héraklovi navrhnul Tomáš Volkmer, hudbu složil Nikos Engonidis. Premiéra bude v pět hodin večer.
"Přesně dva dny před Štědrým večerem nás  kontaktovali dramaturg Marek Pivovar a režisér Radovan Lipus z Národního divadla moravskoslezského. Řekli nám, že by chtěli vytvořit antické téma k příležitosti oslavy nadcházejícího milénia, s tím, že by se do něj mohla zapojit všechna ostravská divadla," vzpomíná Hermína Motýlová.

Národní divadlo moravskoslezské ztvárnilo výpravu za Zlatým rounem, drama Iásóna a Médeie inscenovala Komorní scéna Aréna a Orfea s Eurydikou Divadelní společnost Petra Bezruče. "Dohodli jsme se, že každé z dalších divadel po Zlatém  rounu inscenuje osudy jedné z heroických postav plujících za rounem," pokračuje Motýlová.

V Divadle loutek padl los na ozřejmění a detailnější přiblížení příběhu legendárního siláka Hérakla. "Zprvu jsme si nevěděli rady, protože o Héraklovi bylo napsáno na tisíce příběhů, přitom jeho základní dobrodružství již málokdo zná. Pokaždé je zachycen jen nějaký úsek z jeho života, ale celkové ztvárnění Héraklova života neexistuje. Dokonce jsme si říkali, jestli nebude lepší zvolit jinou antickou postavu," přibližuje vznik hry dramaturgyně.

Nakonec se Hermína Motýlová a Petr Nosálek rozhodli vytvořit příběh na motivy antických bájí. Vzdáleně se inspirovali motivy Sofoklovy tragédie Tráchíňanky nebo verši básníka Theokrita. "Využili jsme i citace z textu lidových loutkářů z roku 1862 Divadlo o králi Atmedusovi a královně Alceske. Inscenace by tedy měla být natolik pestrá, že se bude blížit až klipové nebo filmové formě. Mimo jiné divákům také ukážeme, jak se Herkules narodil, jak se stal hrdinou a jaké hrdinské činy vykonal," pokračuje Hermína Motýlová.

Inscenace určená starším dětem nabídne i vzdělávací prvky. "Snažíme se vysvětlit, co která postava znamená, aby inscenace nebyla ukvapená a nestalo se, že diváci, kteří na ni přijdou, se o postavách nic nedoví, " říká Motýlová, podle níž se dnes o antické hrdiny veřejnost moc nezajímá.

Přesto, jak uvádí, antický odkaz nacházíme v různých příslovích, v názvech souhvězdí či jen předmětech denní potřeby jako je lepidlo Herkules nebo salám.  V hlavních úlohách vystoupí Vladimíra Krakovková, Lenka Macharáčková, Dušan Feller, Aleš Petrič j.h. a další.
Autoři: ,



Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz