Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnou plavbu zaštítí Héraklés

  10:40aktualizováno  10:40
Ostrava - Velkolepý projekt ostravských divadel Společná plavba vstupuje do vrcholné fáze. Stane se tak páteční premiérou inscenace Héraklés, kterou nastudoval soubor Divadla loutek pod režijním vedením Petra Nosálka a v dramaturgii Hermíny Motýlové. Počáteční impuls k vytvoření poslední ze čtyř původních her na společné téma se zrodil v minulém roce. Výpravu k Héraklovi navrhnul Tomáš Volkmer, hudbu složil Nikos Engonidis. Premiéra bude v pět hodin večer.
"Přesně dva dny před Štědrým večerem nás  kontaktovali dramaturg Marek Pivovar a režisér Radovan Lipus z Národního divadla moravskoslezského. Řekli nám, že by chtěli vytvořit antické téma k příležitosti oslavy nadcházejícího milénia, s tím, že by se do něj mohla zapojit všechna ostravská divadla," vzpomíná Hermína Motýlová.

Národní divadlo moravskoslezské ztvárnilo výpravu za Zlatým rounem, drama Iásóna a Médeie inscenovala Komorní scéna Aréna a Orfea s Eurydikou Divadelní společnost Petra Bezruče. "Dohodli jsme se, že každé z dalších divadel po Zlatém  rounu inscenuje osudy jedné z heroických postav plujících za rounem," pokračuje Motýlová.

V Divadle loutek padl los na ozřejmění a detailnější přiblížení příběhu legendárního siláka Hérakla. "Zprvu jsme si nevěděli rady, protože o Héraklovi bylo napsáno na tisíce příběhů, přitom jeho základní dobrodružství již málokdo zná. Pokaždé je zachycen jen nějaký úsek z jeho života, ale celkové ztvárnění Héraklova života neexistuje. Dokonce jsme si říkali, jestli nebude lepší zvolit jinou antickou postavu," přibližuje vznik hry dramaturgyně.

Nakonec se Hermína Motýlová a Petr Nosálek rozhodli vytvořit příběh na motivy antických bájí. Vzdáleně se inspirovali motivy Sofoklovy tragédie Tráchíňanky nebo verši básníka Theokrita. "Využili jsme i citace z textu lidových loutkářů z roku 1862 Divadlo o králi Atmedusovi a královně Alceske. Inscenace by tedy měla být natolik pestrá, že se bude blížit až klipové nebo filmové formě. Mimo jiné divákům také ukážeme, jak se Herkules narodil, jak se stal hrdinou a jaké hrdinské činy vykonal," pokračuje Hermína Motýlová.

Inscenace určená starším dětem nabídne i vzdělávací prvky. "Snažíme se vysvětlit, co která postava znamená, aby inscenace nebyla ukvapená a nestalo se, že diváci, kteří na ni přijdou, se o postavách nic nedoví, " říká Motýlová, podle níž se dnes o antické hrdiny veřejnost moc nezajímá.

Přesto, jak uvádí, antický odkaz nacházíme v různých příslovích, v názvech souhvězdí či jen předmětech denní potřeby jako je lepidlo Herkules nebo salám.  V hlavních úlohách vystoupí Vladimíra Krakovková, Lenka Macharáčková, Dušan Feller, Aleš Petrič j.h. a další.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz