Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společensky angažovaná fikce

  14:41aktualizováno  14:41
- Poslední film Bernarda Taverniera Vše začíná dnes se u nás poprvé představil na jarní přehlídce francouzských filmů, ve čtvrtek 9. září byl za účasti samotného režiséra uveden i do širší distribuce. Silně sociálně kritická sonda vypráví příběh ředitele mateřské školky, který ve své snaze nabídnout dětem lepší a spokojenější svět, než který je obklopuje, stojí zcela osamocen uprostřed hluboce nezaměstnaného městečka na severu Francie.

Malé a zpustlé městečko v důlních oblastech kdesi ve Francii má svoji slávu již daleko za sebou. Po útlumu těžby zde došlo i k podobnému útlumu všech obyvatel, třetina z nich přišla o práci a drtivá většina i o všechny iluze. V tomto prostředí vyrůstají děti letargicky nespokojených rodičů a jsou na nejlepší cestě je následovat. Jediný, kdo se nechce smířit s tím, aby dospívaly v prostředí plném stresu, nespokojenosti a celkové apatie je ředitel školky Daniel Lefebre, který se jim pokouší nahradit dětství se vším všudy, co k němu patří.

Sám jako syn horníka, který kromě beznaděje propadl i alkoholu, dobře poznal, jak vypadá nezájem, či dokonce teror rodičů a právě díky těmto zkušenostem přišel sám na to, že děti by měli poznat hlavně hezčí stránky života a ne být hned od narození konfrontovány s existenčními problémy a negativním náhledem na život a svět.

Danielova snaha, nahradit studeně strohé domovy alespoň trochu přívětivějším prostředím, ale neustále naráží na nejrůznější překážky. Těžko vysvětlit rodičům, kteří už mají všeho až po krk, že si jejich děti nemusí nutně vyžrat veškerý hnus, kterým jsou oni obklopeni. Jakékoli změny znemožňují i představitelé místní radnice, tupě byrokraticky omezení úředníci i zkostnatělí školní inspektoři.

Daniel tak stojí v podstatě sám proti všem a tváří v tvář zkamenělému systému, který se nehodlá měnit, pomalu i on ztrácí naději, zda je opravdu schopen nabídnout dětem trochu šťastnější život. Než ale stačí propadnout beznaději a zapadnout mezi ostatní obyvatele tohoto městečka objeví se sochařka Valérie a s ní i nová chuť s něčím pohnout.

Vše začíná dnes rezignuje na klasická schémata hraného filmu, místy se podobá až sociálně sžíravému dokumentu, postavy a prostředí příběhu působí opravdu realisticky, stejně jako záběry točené z ruční kamery. Na druhé straně však přijdou na řadu i poetizované a hodně stylizované záběry, zrcadlící vnitřní pochody hrdinů. A to je nejspíše největší slabinou celého snímku, dva různé přístupy zkombinované v jeden působí velmi nesourodým dojmem, od každého trochu, ale dohromady vlastně nic.

Vše začíná dnes (Francie 1999)

režie Bertrand Tavernier
scénář Dominique Sampiero, Bertrand Tavernier, Tiffany Tavernier
kamera Alain Choquart
hrají Philippe Torreton, Maria Pitarresi, Nadia Kaci, Francoise Bette, Christine Citti, Emmanuelle Bercot
distribuce v ČR Sunfilm
čas 117 min

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz