Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společensky angažovaná fikce

  14:41aktualizováno  14:41
- Poslední film Bernarda Taverniera Vše začíná dnes se u nás poprvé představil na jarní přehlídce francouzských filmů, ve čtvrtek 9. září byl za účasti samotného režiséra uveden i do širší distribuce. Silně sociálně kritická sonda vypráví příběh ředitele mateřské školky, který ve své snaze nabídnout dětem lepší a spokojenější svět, než který je obklopuje, stojí zcela osamocen uprostřed hluboce nezaměstnaného městečka na severu Francie.

Malé a zpustlé městečko v důlních oblastech kdesi ve Francii má svoji slávu již daleko za sebou. Po útlumu těžby zde došlo i k podobnému útlumu všech obyvatel, třetina z nich přišla o práci a drtivá většina i o všechny iluze. V tomto prostředí vyrůstají děti letargicky nespokojených rodičů a jsou na nejlepší cestě je následovat. Jediný, kdo se nechce smířit s tím, aby dospívaly v prostředí plném stresu, nespokojenosti a celkové apatie je ředitel školky Daniel Lefebre, který se jim pokouší nahradit dětství se vším všudy, co k němu patří.

Sám jako syn horníka, který kromě beznaděje propadl i alkoholu, dobře poznal, jak vypadá nezájem, či dokonce teror rodičů a právě díky těmto zkušenostem přišel sám na to, že děti by měli poznat hlavně hezčí stránky života a ne být hned od narození konfrontovány s existenčními problémy a negativním náhledem na život a svět.

Danielova snaha, nahradit studeně strohé domovy alespoň trochu přívětivějším prostředím, ale neustále naráží na nejrůznější překážky. Těžko vysvětlit rodičům, kteří už mají všeho až po krk, že si jejich děti nemusí nutně vyžrat veškerý hnus, kterým jsou oni obklopeni. Jakékoli změny znemožňují i představitelé místní radnice, tupě byrokraticky omezení úředníci i zkostnatělí školní inspektoři.

Daniel tak stojí v podstatě sám proti všem a tváří v tvář zkamenělému systému, který se nehodlá měnit, pomalu i on ztrácí naději, zda je opravdu schopen nabídnout dětem trochu šťastnější život. Než ale stačí propadnout beznaději a zapadnout mezi ostatní obyvatele tohoto městečka objeví se sochařka Valérie a s ní i nová chuť s něčím pohnout.

Vše začíná dnes rezignuje na klasická schémata hraného filmu, místy se podobá až sociálně sžíravému dokumentu, postavy a prostředí příběhu působí opravdu realisticky, stejně jako záběry točené z ruční kamery. Na druhé straně však přijdou na řadu i poetizované a hodně stylizované záběry, zrcadlící vnitřní pochody hrdinů. A to je nejspíše největší slabinou celého snímku, dva různé přístupy zkombinované v jeden působí velmi nesourodým dojmem, od každého trochu, ale dohromady vlastně nic.

Vše začíná dnes (Francie 1999)

režie Bertrand Tavernier
scénář Dominique Sampiero, Bertrand Tavernier, Tiffany Tavernier
kamera Alain Choquart
hrají Philippe Torreton, Maria Pitarresi, Nadia Kaci, Francoise Bette, Christine Citti, Emmanuelle Bercot
distribuce v ČR Sunfilm
čas 117 min

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz