Spláchnutej

Spláchnutej - Fotografie z filmu Spláchnutej (2006) | foto: Bontonfilm

RECENZE: Spláchnutej baví po anglicku a nezavání

  • 1
Fotbalový šampionát vrcholí, Britové hrají finále, a jak tu sarkasticky zazní: "Anglie dokonce vede - to už je možné všechno!"

Přestože tahle situace tvoří jen rámec animované britsko-americké komedie Spláchnutej, nepřímo ji vystihuje.

Spláchnutej

70 %

VB-USA, 2006, 86 min.

režie David Bowers a Sam Fell

Streamovací služby: HBO Max (CZ zvuk, titulky)

Kinobox: 74 %

IMDb: 6.6

V animaci je už opravdu možné všechno, dokonce se dá vykouzlit ve stoce věrný otisk skutečného „horního“ Londýna včetně mostů, autobusů a obří obrazovky, před níž sledují zápas davy obyvatel podzemí, od hlodavců k pijavicím.

A navíc Spláchnutej baví hlavně po anglicku. Oslňuje sice i dokonalou počítačovou akcí včetně bondovského finále s obří vlnou, kdy dětem v sále mohou vypadnout oči z důlků, nicméně dospělým film naděluje spíše drobné krystalické radosti slovního a situačního humoru.

Romance ve stoce

Nad projektem Spláchnutej, jenž má dnes českou premiéru, se spojili dva dosavadní konkurenti: americká společnost DreamWorks, kde vznikl Shrek, a britské studio Aardman, dílna Wallace a Gromita. Výsledkem je veselá myší romance z kanalizace, v níž se „spláchnutej“ domácí mazlíček a neohrožená pirátka ze stoky postaví kruté mafii von Ropušáka, posílené francouzským žabím zabijákem. Režiséry akční komedie, jež mísí počítačovou animaci s humorem, se stali David Bowers a Sam Fell, kteří se podíleli na animovaných hitech Slepičí úlet, Wallace a Gromit nebo Příběh žraloka. V českých kinech je kromě dabované verze k vidění i originální podoba s hlasy hvězd jako Hugh Jackman, Kate Winsletová, Ian McKellen a Jean Reno.

Takový je třeba myšák hrdě líčící, že „dělal v laboratoři“ na šamponech a zbavil se lupů, scénka, v níž se hrdina omylem dovolá do čínské restaurace a vybírá si menu, nebo snad nejpůvabnější doprovodný motiv snímku, sbor sladce pějících pijavic.

Samozřejmě naprostou originalitu už čekat nelze. Třeba právě pijavice, jejichž songy slouží jako zlehčující glosy, představují obdobnou „značku“ jako veverčák v Době ledové.

Šarmantní ráčkování pařížského nájemného vraha připomene galantního lapku ze Shreka, kdežto zběsilé honičky s použitím potrhlých strojů jsou čistě „gromitovské“ a kanálem bloudí rybka shánějící otce - narážka na film Hledá se Nemo.

Mimochodem kanál, pod jehož povrchní odpudivostí budují autoři přívětivé ostrůvky rodinných společenství i bizarní místa jako svatyni královské rodiny, navzdory obavám nezavání. Jak název filmu napovídá, hlavní hrdina, hýčkaný „myšák domácí“, se propadne do podzemí záchodovou mísou, ale fekální legrace se z téhle okolnosti rozhodně neždímá.

Obě tvůrčí dílny se drží mezí vkusu, jež léta vyznávají, a také postupů, které jim jdou nejlíp od ruky. „Shrekovsky“ se tak zpomalováním zlehčují lyrické pasáže, „gromitovsky“ se třeba kuchyňské šlehače mění ve vodní skútry.

Ovšemže propojením toho nejlepšího z obou studií se může zrodit „jen“ prověřená spolehlivost, nikoli novátorská jedinečnost, což dokládá hlavně standardní historka s mírně výchovným poselstvím. Na druhou stranu však i pro film Spláchnutej platí, že animované příběhy dnes tvoří vrchol rodinné zábavy.

,