Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spláchnutej baví po anglicku a nezavání

  10:30aktualizováno  10:30
Fotbalový šampionát vrcholí, Britové hrají finále, a jak tu sarkasticky zazní: "Anglie dokonce vede - to už je možné všechno!"

Spláchnutej - Fotografie z filmu Spláchnutej (2006) | foto: Bontonfilm

Přestože tahle situace tvoří jen rámec animované britsko-americké komedie Spláchnutej, nepřímo ji vystihuje.

V animaci je už opravdu možné všechno, dokonce se dá vykouzlit ve stoce věrný otisk skutečného „horního“ Londýna včetně mostů, autobusů a obří obrazovky, před níž sledují zápas davy obyvatel podzemí, od hlodavců k pijavicím.

A navíc Spláchnutej baví hlavně po anglicku. Oslňuje sice i dokonalou počítačovou akcí včetně bondovského finále s obří vlnou, kdy dětem v sále mohou vypadnout oči z důlků, nicméně dospělým film naděluje spíše drobné krystalické radosti slovního a situačního humoru.

Romance ve stoce
Nad projektem Spláchnutej, jenž má dnes českou premiéru, se spojili dva dosavadní konkurenti: americká společnost DreamWorks, kde vznikl Shrek, a britské studio Aardman, dílna Wallace a Gromita. Výsledkem je veselá myší romance z kanalizace, v níž se „spláchnutej“ domácí mazlíček a neohrožená pirátka ze stoky postaví kruté mafii von Ropušáka, posílené francouzským žabím zabijákem. Režiséry akční komedie, jež mísí počítačovou animaci s humorem, se stali David Bowers a Sam Fell, kteří se podíleli na animovaných hitech Slepičí úlet, Wallace a Gromit nebo Příběh žraloka. V českých kinech je kromě dabované verze k vidění i originální podoba s hlasy hvězd jako Hugh Jackman, Kate Winsletová, Ian McKellen a Jean Reno.

Takový je třeba myšák hrdě líčící, že „dělal v laboratoři“ na šamponech a zbavil se lupů, scénka, v níž se hrdina omylem dovolá do čínské restaurace a vybírá si menu, nebo snad nejpůvabnější doprovodný motiv snímku, sbor sladce pějících pijavic.

Samozřejmě naprostou originalitu už čekat nelze. Třeba právě pijavice, jejichž songy slouží jako zlehčující glosy, představují obdobnou „značku“ jako veverčák v Době ledové.

Šarmantní ráčkování pařížského nájemného vraha připomene galantního lapku ze Shreka, kdežto zběsilé honičky s použitím potrhlých strojů jsou čistě „gromitovské“ a kanálem bloudí rybka shánějící otce - narážka na film Hledá se Nemo.

Mimochodem kanál, pod jehož povrchní odpudivostí budují autoři přívětivé ostrůvky rodinných společenství i bizarní místa jako svatyni královské rodiny, navzdory obavám nezavání. Jak název filmu napovídá, hlavní hrdina, hýčkaný „myšák domácí“, se propadne do podzemí záchodovou mísou, ale fekální legrace se z téhle okolnosti rozhodně neždímá.

Obě tvůrčí dílny se drží mezí vkusu, jež léta vyznávají, a také postupů, které jim jdou nejlíp od ruky. „Shrekovsky“ se tak zpomalováním zlehčují lyrické pasáže, „gromitovsky“ se třeba kuchyňské šlehače mění ve vodní skútry.

Ovšemže propojením toho nejlepšího z obou studií se může zrodit „jen“ prověřená spolehlivost, nikoli novátorská jedinečnost, což dokládá hlavně standardní historka s mírně výchovným poselstvím. Na druhou stranu však i pro film Spláchnutej platí, že animované příběhy dnes tvoří vrchol rodinné zábavy.

Spláchnutej
VB-USA, režie David Bowers a Sam Fell, česky mluví Zbyšek Pantůček, Tereza Bebarová, Martin Zahálka, Lukáš Hlavica, 86 minut.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz