Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Hercule Poirot bude za rok, slíbila autorka Sophie Hannahová

  13:59aktualizováno  13:59
Britská spisovatelka Sophie Hannahová je žena mnoha tváří. Kromě toho, že pokračuje v psaní románů o slavném detektivovi Herculu Poirotovi, píše i své vlastní mysteriózní příběhy, pohádky pro děti a dokonce i poezii. „Píšu jednu až dvě knihy ročně. Do toho jsem ještě matka dvou dětí, takže není tolik času,“ říká.

Sophie Hannahová v Praze | foto: Roman Souček

„Od té chvíle však bylo jasné, že moje láska k příběhům Agathy Christie potrvá celý život. Nikdy jsem však nepomyslela, že bych jednou mohla mít takové štěstí a pokračovat v její práci,“ dodává. K příběhům královny detektivek Agathy Christie se dostala poprvé ve svých dvanácti letech. „Můj otec často chodil do antikvariátů a věděl, že mám ráda mysteriózní a krimiromány, tak mi tehdy koupil výtisk Mrtvé v knihovně. Nebylo to ale nijak cílené,“ vypráví Hannahová.

Pokud by si Hannahová měla vybrat, zdali má raději příběhy s Poirotem, nebo slečnou Marplovou, nejznámějšími postavami, které Christie vytvořila, jasně volí Poirota. „Hercule je mnohem vřelejší člověk než slečna Marplová. Je velmi milý, řekla bych, že občas až romantický. Ona je takový chlaďas,“ vysvětluje svou lásku ke kníratému elegánovi, který se často stává svědkem důsledně promyšlených vražd.

Tenkrát v jižním Irsku

„Abych ale slečně Marplové neškodila – líbí se mi, jakým způsobem ji v televizních filmech ztvárňovala Geraldine McEwanová, která bohužel letos v zimě zemřela,“ upřesňuje spisovatelka. Filmová a televizní zpracování všech příběhů Agathy Christie zná nazpaměť. „Teď se nemůžu dočkat nového Poirota, ve kterém by ho měl hrát skvělý irský režisér a herec Kenneth Branagh,“ říká s nadšením.

Zdali se dočká filmového zpracování i její poirotská prvotina Vraždy s monogramem, prozatím není jasné. „Veškeré příběhy s postavami, které Agatha Christie vytvořila, mají silný filmový potenciál. Takže bych se nedivila, kdyby se brzy objevil někdo, kdo by chtěl i mou knihu přenést na plátno,“ vysvětluje.

Fotogalerie

Hannahová v současné chvíli pracuje na novém příběhu s Poirotem. Tentokrát by se měl odehrávat na podzim roku 1929 v jižním Irsku. Na pultech českých knihkupectví se kniha objeví v září příštího roku. Mezitím si čtenáři mohou užít mrazivého příběhu, který Hannahová do Česka přijela představit.

Ústřední hrdinkou románu Pusinka je žena, které neznámý člověk odcizí její dvoutýdenní dítě a nastrčí za ně cizí. Pak však zmizí i ona sama a na místě zůstává jen zmatený a zoufalý manžel. Autorku k napsání knihy inspiroval její vlastní zážitek z porodnice, kdy si nebyla jistá, zdali rozeznává své vlastní dítě.

Pusinka je prvním románem, ve kterém se objevuje postava detektiva Waterhouse, který Hannahové později přinesl hned několik bestsellerových titulů v desítkách zemí po celém světě.

Autor:Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

RECENZE: Dokonce i hudba dokáže zabíjet v teskné ódě na Vukovar

Vukovar v roce 1991.

Listopad 1991. Na hřbitově v neprodyšně obklíčeném Vukovaru improvizuje na své nástroje sedm mužů jako o život. Také...

Po vile Tugendhat k roku 1968. Simon Mawer znovu píše o Československu

Spisovatel Simon Mawer před brněnskou vilou Tugendhat

Britský autor Simon Mawer představí v listopadu v Praze svůj nový román Pražské jaro. Autor knihy Skleněný pokoj...

Na Velký knižní čtvrtek řeší Aristokratka Dianu a Krobot prodává hrnce

Na Berlinale se představila delegace nového filmu Agnieszky Hollandové „Přes...

Vánoční trh má svá první lákadla. Velký knižní čtvrtek tentokrát na trh uvádí pokračování oblíbené Aristokratky...

Najdete na iDNES.cz