Umberto Eco

Umberto Eco | foto: MF DNES

Eco, Pamuk, Grass, Björk i Rudiš vyzvali k ochraně občanských práv

  • 0
Více než 500 spisovatelů z 80 zemí, včetně českého autora Jaroslava Rudiše, se ve společné výzvě postavilo proti tomu, aby korporace a vlády sledovaly elektronickou komunikaci občanů. Autoři vyzvali OSN k přijetí konvence na ochranu občanských práv v digitálním věku.

Mezi signatáři výzvy, otištěné dnes ve zhruba 30 denících celého světa, jsou i nositelé Nobelovy ceny za literaturu včetně J.M. Coetzeeho či Orhana Pamuka. Osobnosti v petici odsoudily sledovací praktiky některých států.

"Stát se může několika kliknutími myší dostat do vašeho přenosného počítače, k elektronické poště, společenským sítím a k výsledkům vašeho vyhledávání na internetu," upozorňují spisovatelé a varují před "zneužíváním technologií za účelem masové špionáže ze strany států a podniků".

"Člověk, který je sledován, už není svobodný. Společnost, která je sledována, už není demokracií," varovali spisovatelé. Literáti vyzvali Spojené národy, aby uznaly prvořadou důležitost ochrany občanských práv v digitálním věku a aby schválily příslušnou mezinárodní legislativu.

Výzvu na ochranu demokracie a občanských svobod v digitálním věku podepsala mimo jiné pětice laureátů Nobelovy ceny Coetzee, Pamuk, Elfriede Jelineková, Tomas Tranströmer a David Malouf. Mezi dalšími známými osobnostmi podepsanými pod peticí jsou Günter Grass, Umberto Eco, ale také islandská zpěvačka Björk.

Text navazuje na výzvu, v níž velké internetové služby Facebook, Twitter a Google vyzvaly amerického prezidenta Baracka Obamu, aby sledovací praktiky omezil. Téma sledování internetu a odposlechů je v popředí zájmu světové veřejnosti od léta, kdy bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden tisku předal interní informace o rozsahu špehování.

,