Ludvík Vaculík na Světu knihy

Ludvík Vaculík na Světu knihy - Jedním z hostů byl na Světu knihy i spisovatel Ludvík Vaculík. | foto: Alexander Dobrovodský, iDNES.cz

Spisovatel Vaculík oslavil osmdesátku

Ludvík Vaculík – jeden z nejznámějších současných českých spisovatelů a publicistů, mistr v odhalování stinných stránek a pokřivených mechanismů moderní společnosti – včera oslavil osmdesáté narozeniny.

Díky své prozaické tvorbě patří Vaculík mezi přední poválečné české spisovatele. Lidé jej však znají spíše pro jeho politické angažmá za komunistického režimu.

Vaculík se narodil 23. července 1926 v Brumově na Valašsku v rodině tesaře, patří ke generaci, která po válce s velkými ideály začala budovat novou, lepší, socialistickou společnost a v 60. letech se dočkala krutého vystřízlivění.

Za okupace a krátce po ní studoval obuvnickou a obchodní školu a pracoval u firmy Baťa ve Zlíně, v roce 1950 dokončil studia na pražské Vysoké škole politické a sociální. Souběžně působil jako vychovatel mládeže a následně jako redaktor v nakladatelství Rudé právo, později ve vysílání pro mládež Československého rozhlasu.

V roce 1965 nastoupil do redakce Literárních novin (později Literární listy, Listy) a právě zde si svými kritickými články získal přízeň veřejnosti. Kultovní záležitostí se stala i Vaculíkova novela Sekyra (1966), ve které sugestivním způsobem popsal poválečné nadšení a pozdější trpké zklamání.¨

Za svůj projev na sjezdu svazu spisovatelů v roce 1967 byl vyloučen ze strany a publikace jeho manifestu 2000 slov, vyzývajícího občany k vytváření politiky zdola, je dodnes považována za jeden z vrcholů pražského jara. Konzervativní komunisté jej ovšem označili za platformu kontrarevoluce a po okupaci Československa již pro Vaculíka nebylo cesty zpět.

Po následující dvě desetiletí figuroval na předním místě v seznamu nepřátel státu. Přežíval díky nijak vysokým zahraničním honorářům za své knihy (zejména hororovou prózu Morčata, která byla přeložena do 11 světových jazyků) a v těžkých podmínkách organizoval vydávání děl zakázaných autorů v edici Petlice.

Své zkušenosti a každodenní trampoty z konce 70. let, ale i zvýšený tlak ze strany Státní bezpečnosti po vzniku Charty 77, mezi jejíž zakládající členy patřil, shrnul sympatickou, neheroizující formou ve své knize-deníku Český snář.

Zároveň psal vysoce ceněné fejetony, pravidelně jeden za měsíc. Jejich čtenáři však byli téměř výlučně z disidentských kruhů – normálně vydány byly až ve dvou sbornících Jaro je tady a Srpnový rok po roce 1989, který znamenal i Vaculíkův návrat do publicistiky. Vaculík dodnes pravidelně přispívá do Lidových či Literárních novin.