Richard Gere ve filmu Skandál (2006)

Richard Gere ve filmu Skandál (2006) | foto: Bioscop

Spisovatel Richard Gere podvádí Ameriku

  • 1
V roce 1971 si spisovatel Clifford Irving vymyslel lež, z níž se vyklubal jeden z nejskandálnějších podvodů amerického mediálního světa. Pozadí této aféry barvitě líčí nový film Skandál.

Napínavá černá komedie režiséra Lasse Hallströma (Co žere Gilberta Grapea, Pravidla moštárny) vychází z kontroverzních skutečností Irvingova šibalského kousku a přechází v obraz toho, jak snadno se člověk, potažmo celý národ, může nechat oklamat.

Richarda Gera scénář od začátku uchvátil: "Skvěle vystihl všechno zásadní, čím v té době Amerika žila - moc médií, aféru Watergate, Nixona, válku ve Vietnamu, pop art - způsobem, který si přímo říkal o natočení," říká.

Ztvárnil charizmatického spisovatele, který je nejen okouzlující manžel, výborný kamarád a inteligentní a talentovaný spisovatel, ale také záletník, zrádce a neskutečný lhář.

Podle amerických kritiků podává herec, který si v maskérně nechal obarvit vlasy na tmavo a zvětšit nos, jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Sám Irving (76) na jeho adresu poznamenal: "Richard Gere je fenomenální, i když mě film vylíčil jako opovrženíhodného bídáka. Být takový, zastřelil bych se."

TRAILER K FILMU SKANDÁL

Jak to bylo doopravdy
V roce 1971 oznámilo americké nakladatelství McGraw-Hill, že za tehdy neuvěřitelný milion dolarů získalo práva na publikaci memoárů letce a dobrodruha Howarda Hughese. Celý svět prahnul po odhalení soukromí a života tajemného milionáře.

Nakladatelství vydalo prohlášení, jakou radost má z toho, že nepříliš známý spisovatel Irving dostal Hughesovo požehnání k napsání knihy, a podařilo se mu dokonce udělat s ním mnoho rozhovorů.

Ve chvíli, kdy se měla biografie objevit na pultech, se ale Hughes poprvé po deseti letech ukázal na veřejnosti a prostřednictvím telefonické konference z Bahamských ostrovů prohlásil knihu za lživý podvrh.

Ukázalo se, že si ji Irving celou vymyslel, částečně dle vlastní fantazie, částečně podle nepublikovaného rukopisu bývalého spolupracovníka Howarda Hughese Noaha Deitricha. Ve skutečnosti Irving s Hughesem nikdy nemluvil.

Nakonec ho časopis Time prohlásil za podvodníka roku a Irving strávil dva roky ve vězení, stejně jako jeho spolupachatelé, Irvingova manželka (ve filmu v podání Marcii Gay Hardenové) a přítel Dick Suskind. Neochotného a brblajícího ubožáka, který se veze na Irvingových nápadech, si zahrál Alfred Molina.

Skandál a Everest
Když se Irving z vězení vrátil, sepsal vlastní memoáry s názvem Skandál, ve kterých popisuje podrobnosti psaní smyšlené biografie. Právě z této knihy vycházel scenárista William Wheeler, který měl příležitost se s Irvingem setkat osobně.

"Je to velice vlídný, ale naprosto nečitelný člověk a dokonalý manipulátor." Na Wheelerovu klíčovou otázku Proč jste to udělal? Irving odpověděl: "Byl to můj Everest, nic jiného mi nezbývalo."

Podle Wheelera byly ale jeho pohnutky složitější: "V té době prožíval krizi středního věku, toužil po uznání, chtěl najít smysl svého života a to všechno našel ve spáchání tohoto skandálu."

Snímek se odehrává v atmosféře stylového mediálního světa 70. let dvacátého století. Lasse Hallström film natočil způsobem, který po většinu času působí realisticky, téměř jako dokument.

Skandál (The Hoax)
USA, česká distribuce Bioscop, www.bioscop.cz
režie: Lasse Hallström - scénář: William Wheeler - hudba: Carter Burwell - hrají: Richard Gere, Alfred Molina, Hope Davis, Marcia Gay Harden a další - česká premiéra: 13. září 2007