Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spisovatel Pavel Renčín: Já o příšery nestojím

  17:22aktualizováno  17:22
Dobrá fantasy se podle Pavla Renčína nemusí odehrávat v bájném světě, může to být i v Praze. První díl jeho trilogie právě vychází.

Spisovatel Pavel Renčín vydává první díl fantasy trilogie. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Čtenáři, kteří mají rádi fantasy, zbystřili. Nakladatelství Argo vydalo první díl trilogie Městské války Pavla Renčína nazvaný Zlatý kříž, který se odehrává v ulicích Prahy. Na známých místech hlavního města se objevují druidové s meči a zachraňují její stověžatou Výsost.

Spisovatel Pavel RenčínSpisovatel Pavel Renčín však nevypadá jako rytíř Jejího Veličenstva, spíš jako hlavní hrdina Zlatého kříže Václav Vran předtím, než pochopil, co se kolem něj děje – jako  bankovní úředník nebo marketingový poradce. I když dost možná, že nosí skládací meč v kufříku.

Kde končí hranice Prahy, jakou ji známe, a kde začíná fiktivní svět vašeho románu?
Ve fantazii. Vždycky mě bavilo psát prolínání reality a fikce. Zlatý kříž jako první díl trilogie Městské války je městská fantasy, prolínání více světů se však objevovalo už i v mých starších povídkách, které docela úspěšně bodovaly v literárních soutěžích. Městská fantasy je mi blízká proto, že se odehrává v prostředí, které se nás přímo dotýká, ve kterém žijeme. Nemusím čtenáři vysvětlovat historii prastaré civilizace nebo bájného světa, protože román se odehrává v Praze, na místech, kam dennodenně chodí tisíce lidí. Nekladu nároky na lidskou představivost v takové míře, jako to dělá fantasy z bájných říší plných příšer a draků. Ulice Prahy mohou být stejně zajímavé, ale chce to vidět je jinak.

Čím je vám Praha?
Praha je papiňák pocitů, vztahů, neskutečné místo provrtané miliony metrů kabelů, elektrickým vedením, odpadními a kanalizačními rourami, metrem. Je to neuvěřitelně složitý systém, město je možná nejsložitější systém, jaký kdy v historii lidstva vznikl. Je podobný živému organismu. Město mě fascinuje. Město je bytost, polobůh, který má přednosti i neduhy, své plány i problémy.

Jak moc jste se musel krotit, abyste nepovolal do boje všechny příšery, které je možné si představit?
Na městské fantasy mě baví právě to, jak moc musí být reálná, fantastických prvků není tolik, není to vybájená pohádka. Nestojím o příšery, jen o fantastické bytosti, které by mohly vycházet z mytologie současného města. Tvořím bytosti, které by skutečně mohly existovat. Jsou podobné spíš podivným vynálezům ze století páry, a ne drakům. Když už se objeví drak v Městských válkách, bude to brněnský drak jako ztělesnění města Brna. To bude ostatně hlavním městem děje druhého dílu, podobně jako Praha dominuje tomu prvnímu.

Existují pražští druidové?
Samozřejmě. Existuje i Stovka rytířů sloužících Praze. Občané s velkým O u sebe nosí meče, aby se navzájem poznali, pod kabáty mají kroužkové košile. Navíc je reálná šance, že jich bude s vydáním Městské trilogie přibývat, fantasy scéna reaguje velmi pružně.

Nevadí jim, že o nich píšete?
Jejich síla přece není v utajení. Lidé, kteří tomu světu nevěří, je stejně nikdy nenajdou. A ti, kteří mu věří, by je našli bez ohledu na moji knihu.

Čtete fantasy?
Ze tří čtvrtin čtu klasiku, normální knihy, naposledy Hrdého Budžese a také Orwellův román 1984. Když už čtu fantasy, rozhodně nejde o mainstream v tomhle žánru.

Říkáte normální knihy. Fantasy je tedy pořád považována tak trochu za brakový žánr?
Žánr nesmíte zaměňovat s jednotlivými knihami. Mezi fantasy určitě není tolik intelektuálské literatury jako v edici světové literatury v Odeonu, to však neznamená, že jde kompletně o brak.

Pavel Renčín - Zlatý kříž (trilogie Městské války)
Argo, 261 stran, 278 korun.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz