Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spisovatel Pavel Renčín: Já o příšery nestojím

  17:22aktualizováno  17:22
Dobrá fantasy se podle Pavla Renčína nemusí odehrávat v bájném světě, může to být i v Praze. První díl jeho trilogie právě vychází.

Spisovatel Pavel Renčín vydává první díl fantasy trilogie. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Čtenáři, kteří mají rádi fantasy, zbystřili. Nakladatelství Argo vydalo první díl trilogie Městské války Pavla Renčína nazvaný Zlatý kříž, který se odehrává v ulicích Prahy. Na známých místech hlavního města se objevují druidové s meči a zachraňují její stověžatou Výsost.

Spisovatel Pavel RenčínSpisovatel Pavel Renčín však nevypadá jako rytíř Jejího Veličenstva, spíš jako hlavní hrdina Zlatého kříže Václav Vran předtím, než pochopil, co se kolem něj děje – jako  bankovní úředník nebo marketingový poradce. I když dost možná, že nosí skládací meč v kufříku.

Kde končí hranice Prahy, jakou ji známe, a kde začíná fiktivní svět vašeho románu?
Ve fantazii. Vždycky mě bavilo psát prolínání reality a fikce. Zlatý kříž jako první díl trilogie Městské války je městská fantasy, prolínání více světů se však objevovalo už i v mých starších povídkách, které docela úspěšně bodovaly v literárních soutěžích. Městská fantasy je mi blízká proto, že se odehrává v prostředí, které se nás přímo dotýká, ve kterém žijeme. Nemusím čtenáři vysvětlovat historii prastaré civilizace nebo bájného světa, protože román se odehrává v Praze, na místech, kam dennodenně chodí tisíce lidí. Nekladu nároky na lidskou představivost v takové míře, jako to dělá fantasy z bájných říší plných příšer a draků. Ulice Prahy mohou být stejně zajímavé, ale chce to vidět je jinak.

Čím je vám Praha?
Praha je papiňák pocitů, vztahů, neskutečné místo provrtané miliony metrů kabelů, elektrickým vedením, odpadními a kanalizačními rourami, metrem. Je to neuvěřitelně složitý systém, město je možná nejsložitější systém, jaký kdy v historii lidstva vznikl. Je podobný živému organismu. Město mě fascinuje. Město je bytost, polobůh, který má přednosti i neduhy, své plány i problémy.

Jak moc jste se musel krotit, abyste nepovolal do boje všechny příšery, které je možné si představit?
Na městské fantasy mě baví právě to, jak moc musí být reálná, fantastických prvků není tolik, není to vybájená pohádka. Nestojím o příšery, jen o fantastické bytosti, které by mohly vycházet z mytologie současného města. Tvořím bytosti, které by skutečně mohly existovat. Jsou podobné spíš podivným vynálezům ze století páry, a ne drakům. Když už se objeví drak v Městských válkách, bude to brněnský drak jako ztělesnění města Brna. To bude ostatně hlavním městem děje druhého dílu, podobně jako Praha dominuje tomu prvnímu.

Existují pražští druidové?
Samozřejmě. Existuje i Stovka rytířů sloužících Praze. Občané s velkým O u sebe nosí meče, aby se navzájem poznali, pod kabáty mají kroužkové košile. Navíc je reálná šance, že jich bude s vydáním Městské trilogie přibývat, fantasy scéna reaguje velmi pružně.

Nevadí jim, že o nich píšete?
Jejich síla přece není v utajení. Lidé, kteří tomu světu nevěří, je stejně nikdy nenajdou. A ti, kteří mu věří, by je našli bez ohledu na moji knihu.

Čtete fantasy?
Ze tří čtvrtin čtu klasiku, normální knihy, naposledy Hrdého Budžese a také Orwellův román 1984. Když už čtu fantasy, rozhodně nejde o mainstream v tomhle žánru.

Říkáte normální knihy. Fantasy je tedy pořád považována tak trochu za brakový žánr?
Žánr nesmíte zaměňovat s jednotlivými knihami. Mezi fantasy určitě není tolik intelektuálské literatury jako v edici světové literatury v Odeonu, to však neznamená, že jde kompletně o brak.

Pavel Renčín - Zlatý kříž (trilogie Městské války)
Argo, 261 stran, 278 korun.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz