Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spisovatel Geert van Istendael: Už vím, že Seifert je geniální

  0:36aktualizováno  0:36
Belgický spisovatel Geert van Istendael miluje cestování, národní zvyky, třeba i Hrabala se Seifertem. A Nizozemsko. Hlavně Nizozemsko.

Geert van Istendael | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Geert van Istendael (1947) vystudoval sociologii a filozofii, živil se jako redaktor a moderátor v televizi a pozoroval lidi a národy kolem sebe. Napsal desítku knih, jejichž hlavním společným jmenovatelem je důraz na společné národní rysy jednotlivých kultur a zemí.

Jste Belgičan, který miluje Nizozemsko. Kde se cítíte víc doma?
Narodil jsem se v Belgii, ale když mi byl rok, rodiče se přestěhovali do Nizozemska. Tam jsem se naučil mluvit, chodit a jezdit na kole. Až když mi bylo šest, přestěhovali jsme se zpět do Belgie. Dvacet let jsem se pak v Belgii necítil doma a chtěl jsem se vrátit do Nizozemska. Což byl zavádějící pocit. Protože člověk se chce vrátit spíš do ráje dětství, který vlastně existuje jen ve vzpomínkách. Po dvaceti letech jsem se smířil s Belgií a potom jsem musel konstatovat, že jsem se sám stal víc Belgičanem než Holanďanem, aniž bych si to uvědomoval. Naučil jsem se mít rád Belgii. Byl to proces. Také jsem se naučil dívat na Nizozemsko s odstupem. I to byl proces.

Jako sociolog věříte v kolektivního ducha národa. Jak se liší ten holandský od belgického?
Kolektivní duch je sociologická redukce, nikdy to není charakteristika sta procent populace. A samozřejmě se tyto kolektivní vlastnosti mění během historického vývoje. Vám Čechům to nemusím dlouho vysvětlovat, zažili jste Rakousko-Uhersko, první republiku, nacistickou okupaci, komunismus a teď budování kapitalismu. Vaše národní povaha se utvořila v závislosti na těchto událostech a historických etapách. Rozdíl mezi Belgií a Holandskem je hlavně v přístupu ke státu. Podle Belgičanů je stát něco nebezpečného, ohrožujícího. Obyvatelé Nizozemska mají přesně opačný pocit - stát jsem já, státu věřím.

Jak se to projevuje prakticky?
Byl jsem s kamarádem Holanďanem na Ukrajině. Představte si velké město, dlouhou ulici a nefungující semafory. Na každém rohu byl policista a řídil dopravu. Kamarád byl nadšený z toho, jak skvěle ten stát funguje - na místo porouchaných semaforů rychle vyslal policisty, aby ochránili obyvatelstvo. Jsi cvok, řekl jsem mu, určitě pojede nějaká papalášská návštěva a policisté mají za úkol zastavit dopravu, aby potentátům nikdo nepřekážel. Ještě jsem to nedořekl a už projížděla prezidentská kolona.

Belgický labyrint. moje Nizozemsko

Před deseti lety byl do češtiny přeložen jeho Belgický labyrint, letos mu tu vyšla kniha Moje Nizozemsko, encyklopedie nizozemské duše. Přestože známe tuto zemi hlavně z učebnic dějepisu jako kolébku modernity a z Čapkových cestopisů jako zemi tulipánů, umožňuje nám Istendaelovo Nizozemsko zjistit daleko víc i o sobě. Istendael je totiž zastáncem jednotné kulturní Evropy a z jeho laskavých esejů je to znát.

Co z toho plyne?
Já jako Belgičan, když spatřím policistu, řeknu si: Ha, nepřítel, Nizozemec v něm naopak vidí přítele všech občanů. Češi se hodně podobají Belgičanům, třeba právě v té nedůvěře ke státu a státní správě. Když jsem tu byl poprvé v roce 1982, hned jsem se cítil jako doma. A to se nezměnilo dodnes, i když naštěstí se od té doby změnila spousta politických okolností.

Udivujete svým literárním přehledem. Co máte rád z české literatury?
Českou literaturu, kterou jsem četl, jsem četl v překladech. A to je vždy sporné. Nemohu říct, že jsem četl Hrabala, jen že jsem četl překlad Hrabala. Ale ano, Hrabal je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů vůbec. Něco takového v nizozemštině neexistuje. Mám moc rád i tu velkou trojku Nezval, Holub, Holan, ale kvůli překladu nevím, o co u nich přicházím. Dostala se mi do rukou Seifertova sbírka Mozart v Praze, nizozemský překlad veršů. Říkal jsem si: že by tohle bylo na Nobelovu cenu? A pak mi došlo, že ten Seifert je geniální, ale špatně přeložený.

Jak vnímáte českou literaturu v dějinách evropských literatur?
Jak česká, tak polská nebo maďarská literatura byly vždycky součástí evropské literatury. Není možné si myslet, že Asie začínala v Plzni, a nikdo na Západě si to opravdu nemyslí. Máme společné kulturní dědictví. Možná je to naivní, ale už před mnoha desetiletími jsem byl přesvědčen, že společná kulturní Evropa je mnohem důležitější než ta politická. Před 25 lety, když jsem poprvé uviděl Prahu, jsem sice znal podmínky života za komunistů, hrůzy zrádců a pomahačů StB, znal jsem politické okolnosti i v NDR a v Maďarsku. Ale všechny tyto tři literatury jsem považoval za plnohodnotnou součást evropské kultury.

Geert van IstendaelJe možné tyto malé jazyky ochránit před velkými?
Říkejte středně velké jazyky, prosím. Čeština i holandština jsou středně velké jazyky, ne úplně malé.

Ale oproti angličtině nebo francouzštině vypadají malé.
To ano, ale já mám třeba angličtinu moc rád. Je velmi těžká, i když teď všichni kolem tvrdí opak a "basic english" umí téměř každý. Sice miluji angličtinu, ale ošklivím si jakýkoli imperialismus, i kulturní. Takže nesouhlasím s anglosaským kulturním imperialismem. A myslím si, že středně velké jazyky jsou odkázány nejenom na zodpovědnost rodilých mluvčích, ale i jejich politiků a kulturních osobností, aby byly uchráněny a hlavně exportovány. Čeština má velkou budoucnost, prokázala svoji houževnatost oproti němčině, před dvěma sty lety si elita národa myslela, že čeština vymizí, ale hluboce se mýlila. Stejně hluboce se mýlí všichni, kteří odsuzují k zániku malé evropské jazyky a věří v angličtinu. Vývoj jazyka nelze předvídat.

Nicméně stále žijeme v kulturních stereotypech. Nizozemsko je pro nás synonymum pro tulipány, větrné mlýny a dřeváky. Jaké je vaše Nizozemsko?
Země na severu nad velkými řekami. Tedy hlavně protestantské Nizozemsko. Symbolem tohoto mého Nizozemska je vesnice, kde je šest kostelů. V každém se modlí k pánubohu, ale v každém jinak. To mě dojímá. Považuji to za důkaz tolerance malého nizozemského národa. V tom je to nejlepší, co může Nizozemsko nabídnout. Hluboce zakořeněná tolerance.

I po období, kdy tam hořely mešity?
Toho se bojím. Ale přesto Nizozemsku věřím. Potřebujeme jeho toleranci. Když se podíváte, co se dělo třeba na Balkáně docela nedávno...

... a docela nedaleko.
Ano, pro vás je to ještě mnohem blíž než pro nás. Vidíte, to je další historická zkušenost, kterou si mohou malé, tedy vlastně středně velké národy předávat.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz