Režisér Steven Spielberg

Režisér Steven Spielberg | foto: Reuters

Spielberg prodal své studio snů

  • 2
Několik měsíců neoficiální zprávy naznačovaly, že filmové studio Geffena, Kazenberga a Spielberga DreamWorks vyjednává se studiem Universal o prodeji.

Před jedenácti lety při slavnostní otevření režisér Steven Spilberg prohlásil, že on a jeho partneři založili multizábavní impérium, "které nás všechny přežije".

Nestalo se tak. Trio zakladatelů se v minulých dnech dohodlo, že jejich sen se za 1,6 miliardy dolarů stane součástí Paramount Pictures.

Ohromný vzestup honorářů za herce, výrobu a marketing oproti neustále klesající návštěvnosti kin a příjmů z DVD snižuje zisky filmového průmyslu.

DreamWorks se stal za poslední rok už druhým studiem, které spolkl rival.

Loni v dubnu Metro-Goldwyn-Mayer, jedno z nejstarších a nejslavnějších studií v Hollywoodu, koupili investoři, které vedlo Sony studio. Nyní je prakticky každé hollywoodské studio majetkem mediálních konglomerátů.

Po těch, která se o úspěch pokoušela nezávisle, jako Orion Picture, Savoy Picture či Vestron Picture, zbyly jen vzpomínky.

Nicméně i giganti jako Sony Columbia, Ciacon Inc. Paramount, Time Warner Inc., Walt Disney Co, General Electric’s Universal bojují se stagnující cenou burzovních papírů a tlakem na zvýšení zisku.

Kromě toho také musí řešit problémy pirátství a nejistoty přicházející s novými technologiemi. Často nezbývá než snížit výdaje a propouštět zaměstnance. Nicméně za většinu těžkostí si studia mohou sama.

Rozmařilé chování je v Hollywoodu zvykem a rozpočet dvě stě milionů dolarů na film už není žádnou vzácností. Herci a režiséři známých jmen dostávají navíc velká procenta z příjmů u pokladen kin. Znalci tvrdí, že například Spielberg má za režii filmu garantováno 25 procent studiového zisku.

Takže třeba snímek Minority Report, který celosvětově přinesl 354 milionů, vynesl podle listu Los Angeles Times jenom minimální zisk pro Dream- Works.

Navíc studio DreamWorks za jedenáct let trvání vyrobilo pouhých 59 titulů. Podle ekonomů by muselo vyprodukovat ročně dvakrát více filmů, aby mohlo zdůvodnit roční stomilionové režijní náklady. A přes úspěchy, ke kterým patří Gladiátor, Americká krása nebo Zachraňte vojína Ryana, často řešilo často průšvihy, například 125 milionů dolarů ztráty za animaci snímku Sinbad: Legend of the Seven Sea.